Jesteś terapeutą?

Dzięki jodze migotanie przedsionków jest 2 razy rzadsze

Zaburzenia rytmu pracy serca zazwyczaj leczy się silnymi lekami bądź poprzez wszczepienie rozrusznika. Jednak nowe badanie odkryło, że pacjenci mogą opanować problem dzięki jodze.

Artykuł na: 2-3 minuty ciśnienie krwi serce medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Joga jest w stanie zmniejszyć liczbę niepokojących epizodów migotania i obniżać ciśnienie krwi, co czyni go tak samo skutecznym, jak leki przeciwzakrzepowe i przeciwarytmiczne. Jak twierdzą badacze ze Szpitala HG SMS w Jaipurze w Indiach, sesje jogi łączące pozycje z oddechem są najskuteczniejsze i najlepiej byłoby robić je każdego dnia. Eksperci pracowali z 538 osobami mającymi problemy z sercem, z których połowa ćwiczyła jogę przez 30 min dziennie co drugi dzień przez 4 miesiące, a następnie zamieniła się z grupą niećwiczącą. Uczestników zachęcano też, by każdego dnia trenowali samodzielnie w domu.

Podczas tygodni, w których ochotnicy trenowali, zdarzało się im średnio ok. 8 epizodów zaburzenia rytmu pracy serca, natomiast u osób niećwiczących było ich 15. Ciśnienie krwi spadało w grupie jogi, uczestnicy mieli też więcej energii, lepszy nastrój i odczuwali mniej lęku i depresji. Typowe objawy migotania przedsionków obejmują nieregularne tętno, brak tchu, zmęczenie, bóle w klatce piersiowej oraz zawroty głowy. Dotyka to ok. 25% osób w wieku średnim i odpowiada za nawet 30% udarów. Niemal dwukrotnie zwiększa też ryzyko przedwczesnego zgonu.

Bibliografia
  • European Society of Cardiology Congress, 24 sierpnia 2020
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent