Jesteś terapeutą?

Serce potrzebuje 6-8 godzin snu

Udowodniono, że zarówno niedobory snu, jak i zbyt długi odpoczynek zwiększają ryzyko choroby wieńcowej i udaru.

04 wrzesień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty sen serce ciśnienie krwi
Zdrowe zakupy

6-8 godzin snu najkorzystniej wpływa na pracę serca, a odstępstwa od tego czasu mogą zwiększać ryzyko choroby wieńcowej lub udaru, podejrzewają eksperci.

Badanie, zaprezentowane na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Monachium, sugeruje, że niedobór snu i jego nadmiar są szkodliwe dla serca. Autor pracy, dr Epameinondas Foutas z centrum chirurgii serca Onassis w Atenach, powiedział:

- Nasze odkrycia sugerują, że zbyt wiele lub za mało snu może szkodzić sercu. Konieczne są jednak dodatkowe badania, żeby wyjaśnić dokładnie, dlaczego. Wiemy jednak, że sen wpływa na metabolizm glukozy, ciśnienie krwi i stany zapalne - a wszystkie te czynniki powiązano z chorobami układu krążenia.

W ramach metaanalizy badacze zapoznali się z danymi ponad 1 mln dorosłych zebranych w 11 pracach naukowych. W porównaniu z dorosłymi, którzy spali 6-8 godzin na dobę, osoby śpiące krócej wykazywały o 11% wyższe ryzyko problemów z układem krążęnia, a osoby śpiacej zbyt długo - o 33% wyższe ryzyko w ciągu kolejnych 9 lat.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT