Jesteś terapeutą?

Spowolniona reakcja może być objawem problemów z sercem

Istnieje wiele czynników sprzyjających śmiertelnym chorobom układu krążenia. Teraz poznaliśmy kolejny: spowolniona reakcja organizmu.

29 kwiecień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty serce
Zdrowe zakupy

Na przełomie lat 80-tych i i 90-tych ubiegłego wieku brytyjscy naukowcy zaprosili do eksperymentu ponad 5 tys. ochotników w wieku 20-59 lat. Nakazali uczestnikom, aby kiedy tylko ci zauważą błysk światła na ekranie komputera, wcisnęli guzik. Reakcje ochotników były odnotowywane.

Piętnaście lat później eksperci powrócili do wyników badań i porównali je z aktualnym stanem zdrowia uczestników eksperymentu.

Po uwzględnieniu takich czynników jak nałóg nikotynowy i alkoholizm, okazało się, że ci ochotnicy, którzy wykazywali się spowolnioną reakcją, znajdowali się w wyżej grupie ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny (25%) oraz z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego (36%).

Zdaniem autora badania Garetha Hagger-Johnsona z University College London przyczyną spowolnionej reakcji organizmu mogą być problemy z mózgiem lub układem nerwowym i powiązane z nimi aberracje innych układów organizmu.

Źródło: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0082959

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT