Jesteś terapeutą?

Zabójcze beta-blokery

Podczas zabiegów operacyjnych nie powinno się podawać pacjentom beta-blokerów, by obniżyć ich ciśnienie krwi. Leki te mogą niemal podwoić ryzyko zawału i być śmiertelnie niebezpieczne dla osób z chorobami serca.

09 luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty serce leki
Zdrowe zakupy

Najbardziej szkodliwe dla zdrowia jest połączenie ich z innymi farmaceutykami, a w szczególności z tiazydowymi diuretykami moczopędnymi, blokerami kanału wapniowego oraz inhibitorami układu renina-angiotensyna.

Pacjenci przyjmujący beta-blokery podczas operacji są niemal dwa razy bardziej narażeni na dolegliwości układu sercowo-naczyniowego i rozległy zawał mięśnia sercowego w porównaniu do osób, którym nie podaje się tego rodzaju leków.

Prawidłowość tę odkryli duńscy naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego na podstawie analizy 55 320 pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, którzy przechodzili operacje z innych powodów niż problemy z układem krążenia.

14 644 osoby przyjmowały beta-blokery, zaś pozostałym przepisano inne leki zbijające ciśnienie krwi. Po zweryfikowaniu wyników w ciągu kolejnego miesiąca okazało się, że najbardziej niekorzystnym działaniem beta-blokerów zagrożeni są mężczyźni powyżej 70. roku życia oraz osoby operowane w nagłych wypadkach.

heart from Piotr Rudkowski on Vimeo.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT