Jesteś terapeutą?

Czekoladowe wsparcie dla naszego serca

Codzienna porcja czekolady wzmacnia pracę serca i chroni przed udarem mózgu.

Artykuł na: 6-9 minut serce zdrowa żywność
Zdrowe zakupy

Jakie są korzyści z jedzenia czekolady?

Jedzenie jednej małej tabliczki czekolady każdego dnia może zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Nieważne, czy wybierasz czekoladę ciemną, czy mleczną. Specjaliści potwierdzają, że jeżeli chodzi o serce, to obie mają na nie korzystny wpływ. Ludzie, którzy jedzą 100 g czekolady dziennie – obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca o 11%, a udaru mózgu o 23% w porównaniu z osobami, które nie mają jej w swoim menu. Dlatego też codziennie robię dwie rzeczy − dbam o sprawne serce i jem trzy kostki gorzkiej czekolady o zawartości 72% kakao, którą zresztą bardzo lubię.

Gorzka czekolada znana jest z wielu zdrowotnych właściwości. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na nastrój, poprawia zdrowie serca, obniża zagrożenie udarem i zwiększa odporność na stany zapalne. A te wszystkie korzyści zapewnia spożywanie zaledwie 28 g gorzkiej czekolady dziennie. A najnowsze odkrycie pokazuje, że gorzka czekolada zmniejsza również apetyt i poprawia pracę jelit.

Najciekawsze jest jednak to, co zaskoczyło naukowców z Wielkiej Brytanii — okazuje się, że podobne korzyści dla serca przynosiło jedzenie zarówno ciemnej, jak i mlecznej czekolady. Sugeruje to, że flawonoidy to nie jedyne zdrowe składniki czekolady. Wapń oraz kwasy tłuszczowe mogą również przyczyniać się do wzmacniania prawidłowej pracy serca. Wyniki otrzymano na podstawie danych z badania EPIC-Norfolk, obejmującego prawie 21 tys. dorosłych Brytyjczyków, których styl życia i stan zdrowia zostały poddane dwunastoletniej obserwacji. W tym czasie 3013 uczestników doznało udaru mózgu lub zapadło na chorobę serca. Naukowcy ostrzegają, że uczestnicy badań mogli celowo zaniżać ilość czekolady, jaką zjadali, a ci z chorobami serca mogli zdecydować się na ograniczenie jej spożywania.

Jedno jednak wydaje się pewne: jedzenie czekolady nie może zaszkodzić Twojemu sercu. Nie wolno tylko przesadzać z jej ilością!

Jaką czekoladę gorzką wybrać?

Pozostaje tylko pytanie, w jakiej postaci ten smakołyk jest najzdrowszy? Wiele osób jest bezradnych w starciu z opisami zamieszczonymi na etykietach produktów czekoladowych, na których raz widnieje np. "85% kakao", a raz "85% cocoa". Warto więc wiedzieć, z czego konkretnie robi się gorzką czekoladę i jakie produkty na jej bazie wybierać.

Do wyrobu czekolady używa się bardziej lub mniej przetworzonych ziaren kakaowca. Są one pełne polifenoli (w tym flawanoli i resweratrolu), które najbardziej są znane jako silne przeciwutleniacze. Wpływają również na wytwarzanie rozluźniającego tętnice tlenku azotu, osłabiają działanie wolnych rodników i pobudzają korzystne geny.

W procesie produkcji czekolady ziarna kakaowca fermentuje się, osusza i praży, a następnie przetwarza na śrutę kakaową (małe kawałki rozdrobnionych ziaren kakaowca, które są dostępne w sprzedaży – można je jeść i dodawać do wypieków). Ze śruty powstaje miazga kakaowa (połączenie rozdrobnionych ziaren i wydzielanego przez nie w procesie rozcierania tłuszczu), o półpłynnej konsystencji (na opakowaniu produktów czekoladowych udział miazgi kakaowej wraz z tłuszczem określa się jako "zawartość kakao"). Jest ona gorzka, co zawdzięcza dużemu stężeniu polifenoli. Producenci czasami, by ten smak złagodzić, zmniejszają zawartość polifenoli i do masy kakaowej dodają cukier, mleko i inne składniki – czekolada mleczna zawiera ich więcej, a gorzka – mniej. Pokruszone ziarno kakaowca można również zmielić na surowy proszek kakaowy.

W procesie wytwarzania czekolady powstaje także tzw. kuch kakaowy (wskutek oddzielenia miazgi kakaowej od tłuszczu, czyli masła kakaowego), który jest mielony na proszek kakaowy, superfood bogaty we włókno pokarmowe i składniki odżywcze. Jednak dalsza obróbka proszku kakaowego w celu złagodzenia gorzkiego smaku pozbawia go większości cennych składników, a wtedy jest określany jako proszek przetworzony na sposób holenderski (Dutch processed cocoa).

Produkt czekoladowy jest tym lepszym źródłem polifenoli, im większy jest w nim procentowy udział ziaren kakaowca i im mniej są one przetworzone. Najwięcej korzyści zdrowotnych, niezależnie od postaci, w jakiej występuje – proszku kakaowego, śruty kakaowej czy batonu – oferuje czekolada o 70-procentowej zawartości kakao i z jak najmniejszą ilością cukru.

Jak zwiększyć zdrowotne działanie czekolady?

Aby wzmocnić zdrowotną moc czekolady, można do niej dodać owoce albo orzechy włoskie. Nie tylko łagodzą one gorzki smak, ale także, podobnie jak gorzka czekolada, są źródłem polifenoli, więc to połączenie jest wyjątkowo korzystne dla zdrowia. Szczególnie lubię czekoladę z jagodami, plasterkami pomarańczy lub jabłkami.

Pamiętaj jednak, aby szukać jabłek ekologicznych (nieskażonych pestycydami) i nie obierać ich ze skórki, gdyż to właśnie w niej kryją się najkorzystniejsze dla zdrowia składniki. Często do czekolady dokładam też garść orzechów włoskich, aby wzbogacić mój smakołyk o zdrowe dla serca kwasy omega-3 i białko.

Poza tym na rynku dostępne są czekolady zawierające te zdrowe składniki – owoce i orzechy włoskie, a także probiotyki. Warto spróbować 72-procentowej gorzkiej czekolady o nazwie Fantasy Candies firmy Sweet Truth, z rozdrobnionymi prażonymi migdałami i probiotykami. Firma ta produkuje również gorzką czekoladę szałwiową w wersji z cynamonem bądź z żurawiną.

Proszek kakaowy można włączyć na wiele zaskakujących sposobów do różnych potraw. Doskonale sprawdzi się jako przyprawa do pikantnego sosu pomidorowego lub czarnej fasoli w ostrym sosie doprawionym cynamonem. Sam do musu czekoladowego (dwóch porcji) dodaję sześć daktyli i pół awokado, oczywiście przetarte, cztery łyżki dobrej jakości proszku kakaowego i jedną lub dwie łyżki wody. Jest to pyszne i zdrowe danie, a ponadto daktyle są bogatym źródłem potasu i innych składników mineralnych, z kolei awokado dostarcza kwasów tłuszczowych omega-3.
Dobrymi produktami, dostępnymi na rynku, są: Cocoa Via Unsweetened Dark Chocolate Powder (można dodawać do odtłuszczonego mleka, kawy lub koktajli bądź użyć w powyższych przepisach; jedno opakowanie Cocoa Via zawiera 375 mg flawanoli) lub kruszone kakao Navitas Naturals.

Do podjadania doskonale nadają się krążki Featherss z 72-procentowej czekolady dostępne w czterech smakach: tradycyjnym, espresso, malinowym i miętowym. Jeden krążek zawiera zaledwie 22 kalorie. Wspaniałą czekoladą jest 85% Dark Chocolate Black Rice Quinoa Crunch Bar amerykańskiej firmy Theo lub baton 85% Cocoa Extra Dark Excellence Bar szwajcarskiej firmy Lindt.

Jeśli myślisz o oryginalnym prezencie, spróbuj wyczarować dla swoich najbliższych własnoręcznie robioną czekoladę. Wystarczy użyć starej foremki z bombonierki. Możesz dodać do niej ulubione owoce, orzechy, a nawet zioła. Nie ma nic lepszego niż aromatyczne czekoladki z tymiankiem!

Kobieta trzymająca tabliczkę czekolady

Autor publikacji:
Michael F. Roizen
michael.f.roizen@ktociewyleczy.pl

Lekarz, dyrektor ds. Zdrowia w Cleveland Clinic i główny konsultant medyczny w programie "The Dr. Oz Show", autor książki: "This Is Your Do-Over: The 7 Secrets to Losing Weight, Living Longer i Getting a Second Chance at the Life You Want".

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Holistic Health
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 4/2021
KUP wydanie papierowe KUP wydanie ELEKTRONICZNE
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT