Jesteś terapeutą?

Serce seniora

Trwa XIII edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca”. Skorzystaj z bezpłatnych badań w całym kraju.

30 wrzesień 2015
Artykuł na: 6-9 minut serce ciśnienie krwi
Zdrowe zakupy

Jak wskazują badania, niemal 85% wszystkich udarów ma charakter niedokrwienny, a głównym czynnikiem ryzyka ich wystąpienia jest nadciśnienie tętnicze.

Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ponieważ w miarę starzenia się organizmu dochodzi do funkcjonalnych zmian w naczyniach krwionośnych, w wyniku których stają się dłuższe, sztywniejsze, grubsze i bardziej kręte.

W konsekwencji, ponad 60% populacji w wieku powyżej 60. roku życia ma podwyższone ciśnienie tętnicze. Co robić, żeby serce na starość było w dobrej kondycji? Przede wszystkim warto jak najprędzej zadbać o serce.

Jeśli chcesz na starość czerpać z życia pełnymi garściami, w młodości zadbaj o serce!

„Niebezpieczeństwo nadciśnienia tętniczego, jako główny czynnik ryzyka, związane jest z groźbą występowania udarów mózgu, będących trzecią w kolejności przyczyną zgonów na świecie” - podkreśla dr n. med. Agata Kusz-Rynkun, lekarz geriatra w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Witolda Orłowskiego w Warszawie.

Nadciśnienie

„Zmiana stylu życia jest warunkiem koniecznym do prawidłowego leczenia nadciśnienia tętniczego, dlatego już dziś warto pomyśleć o wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych, wyeliminowaniu używek i zwiększeniu aktywności fizycznej.

Ze względu na współwystępowanie schorzeń u pacjentów po 60. roku życia, należy obok profilaktyki kierować się zasadami zintegrowanej opieki zdrowotnej, opartej o założenia holistycznej perspektywy zdrowia człowieka, w tym wdrażanie metod optymalizacji leczenia.”

Wśród większości społeczeństw krajów rozwiniętych, głównie ze względu na stabilną sytuację gospodarczą, obserwowany jest trend demograficzny wydłużania się średniej długości życia mieszkańców. W konsekwencji zmienia się kształt krzywej demograficznej, a w społeczeństwie przybywa odsetek ludzi dorosłych oraz starszych.

Rozwój cywilizacyjny sprawił, że zmianie uległo wiele stereotypów dotyczących osób po 60. roku życia. Obserwuje się, że są to coraz częściej ludzie ceniący sobie niezależność, aktywni fizycznie, czynnie uczestniczący w życiu społecznym i kulturalnym, śledzący i wykorzystujący nowe technologie w codziennym życiu.

Trzecia młodość Twojego serca

W tym roku mieszkańcy 9 polskich miast będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań obejmujących: pomiar ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy i cholesterolu całkowitego oraz pomiar masy ciała (wskaźnik BMI).

W uzasadnionych przypadkach zapewniona zostanie również możliwość skorzystania z konsultacji kardiologicznej oraz poszerzonej specjalistycznej diagnostyki (EKG serca, ECHO serca).

W trasie Mobilnej Kardiologicznej Poradni Servier badaniom towarzyszyć będą działania edukacyjne na rzecz upowszechniania szeroko rozumianej profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego, prowadzone w specjalnym Namiocie Edukacyjnym. Działania edukacyjne będą podzielone na cztery strefy.

Strefa wiedzy to przestrzeń pozwalająca poszerzyć wiedzę na temat chorób układu krążenia po 60. roku życia.

W Strefie ruchu wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w treningu przygotowanym specjalnie pod kątem propagowania znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia osób po 60. roku życia.

Strefa multimedialna przybliży możliwości i sposoby samodzielnego czerpania wiedzy na temat profilaktyki chorób układu krążenia przy wykorzystaniu nowych technologii (portale tematyczne, media społecznościowe).

Strefa konkursowa to interaktywna przestrzeń edukacji poprzez gry i zabawę, gdzie wykorzystując konkursy i quizy osoby odwiedzające Namiot Edukacyjny będą budować swoją świadomość profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego.

Nie da się opanować procesu starzenia się organizmu, ale można go wyraźnie spowolnić dbając o zdrowie.

Dojrzała i aktywna

Ambasadorką tegorocznej edycji akcji „Servier dla Serca” jest Pani Maria Pakulnis – znana aktorka teatralna i filmowa, ceniona za liczne dokonania artystyczne i nieustająco wzbudzająca ogromną sympatię wśród widzów. Swoim wsparciem pani Maria pomoże w aktywnej promocji na rzecz profilaktyki chorób układu krążenia u osób po 60. roku życia.

„Jako aktorka od lat staram się dbać o formę, świadomie czyniąc z aktywności fizycznej uzupełnionej zdrowym żywieniem sposób na dobre samopoczucie i czerpanie prawdziwej radości z życia” - deklaruje artystka.

Piękna to znaczy zdrowa

Kiedy człowiek osiąga pewien wiek, zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, co jest najważniejsze, jakie są jego priorytety. Świadomość siebie i swoich możliwości jest znacznie większa.

Od pewnego czasu doceniam najprostsze rzeczy – czy świeci słońce, czy pada deszcz, szukam pozytywów. Dzięki harmonii potrafię smakować życie, wstawać z uśmiechem na twarzy, nie poddawać się problemom. Napędza mnie to do dalszego, aktywnego działania.

Aktywna na co dzień

Uwielbiam ruch - mówi Maria Pakulnis. - Wpływa on pozytywnie na stan mojego umysłu, kondycję fizyczną, samopoczucie. Kiedy udaję się na spacer, najczęściej w towarzystwie mojego syna, nabieram energii i z każdym kolejnym krokiem mam ochotę iść coraz szybciej. Kiedy po takim wysiłku wracam do domu wiem, że odpoczynek nie jest odpoczynkiem biernym.

Dzięki spacerom lepiej śpię i wstaję bardziej wypoczęta. Lubię też jeździć rowerem. Miejscem szczególnym, w którym spędzam każdą wolną chwilę, jest mój ukochany ogródek. Przysiady, zginanie, przenoszenie – jestem tam cały czas aktywna. Ruch jest mi bliski również w pracy. Na deskach teatru muszę być sprawna przez cały czas. Utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej jest niejako moim obowiązkiem.

Serce po 60-tce

Mam 59 lat, oczekuję na tę magiczną 60-tkę, ale nie oznacza to wcale, że zacznę siebie traktować inaczej. Nie przestanę jeździć na rowerze, będę dalej pracować, chodzić na koncerty, śmiać się i spotykać z przyjaciółmi. Wiek jest tylko liczbą, najważniejsze jest to jak czujemy się w środku.

- Jako Ambasadorka akcji „Servier dla Serca” apeluję, aby wierzyć w siebie bez względu na wiek, nie poddawać się, dbać o siebie - swoje zdrowie, kondycję i przede wszystkim badać się regularnie. Przyłączam się do organizatorów akcji i gorąco namawiam, by dbanie o zdrowie weszło wszystkim w nawyk - deklaruje Maria Pakulnis.

Odwiedzając profil kampanii (www.facebook.com/dbajoserce), można dołączyć do internetowej społeczności, która skupia się wokół tematyki chorób układu krążenia.

Aktywne uczestnictwo w serwisie gwarantuje szansę nawiązania wartościowych kontaktów oraz wymiany informacji, opinii i doświadczeń pomiędzy użytkownikami.

 

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT