Jesteś terapeutą?

(Za)Stawka to życie

Przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej (TAVI) może pomóc osobom starszym, które nie kwalifikują się do operacji na otwartym sercu.

15 wrzesień 2015
Artykuł na: 6-9 minut serce
Zdrowe zakupy

Wszyscy wiedzą, że w Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle, ale pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę, że TAVI to najlepsza przezcewnikowa metoda implantacji zastawki aortalnej.

Emil Karewicz, czyli legendarny Brunner z serialu "Stawka większa niż życie", został twarzą kampanii społec znej skierowanej do osób starszych, które zamiast operacji na otwartym sercu mogą mieć wstawione implanty zastawki aortalnej.

Kampania społeczna "Stawka to życie. Zastawka to życie" organizowana przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przy współpracy z Europejską Asocjacją Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych (EAPCI), Europejskim Towarzystwem Kardiologicznym (ESC) i Asocjacją Interwencji Sercowo-Naczyniowych (AISN PTK) jest odpowiedzią na duży współczynnik umieralności z powodu chorób układu serca w Polsce.

Akcja ma na celu promocję przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej.

TAVI, czyli przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej, to relatywnie nowa metoda leczenia, skierowana do osób niekwalifikujących się do chirurgicznego zabiegu, która dzięki rozpowszechnieniu w Polsce może nie tylko pozwolić osobom starszym chorym na nieoperacyjne zwężenie zastawki aorty na godne życie bez hospitalizacji, ale także je przedłużyć.

Społeczeństwo się starzeje

Seniorzy to grupa społeczna, której liczebność z roku na rok rośnie. Co więcej, statystyki pokazują, że długość życia obywateli krajów rozwiniętych również ewoluuje.

Jak wygląda sam proces starzenia i jakie są największe problemy seniorów?

Według The World Factbook tworzonego przez Central Intelligence Agency (CIA) 15.67% polskiej populacji to osoby powyżej 65 roku życia (w tym 2,362,421 mężczyzn i 3,682,069 kobiet), natomiast grono 55-64 latków to aż 14.54% (2,645,228 mężczyzn i 2,962,305 kobiet).

Z danych jasno wynika, że w naszym społeczeństwie jest duży odsetek osób starszych lub w wieku przedemerytalnym. Co więcej, liczba kobiet zdecydowanie przeważa w statystykach.

Starzenie to proces, który zaczyna się z dniem urodzin. W pierwszych latach życia człowieka organizm i jego procesy życiowe dążą do osiągnięcia szczytu możliwości w wieku 20-30 lat.

Następnie intensywność tego procesu zaczyna sukcesywnie spadać. Czynniki zewnętrzne i styl życia w dużym stopniu determinują szybkość tego procesu.

Przykładowo prawidłowe funkcje serca i układu oddechowego ulegają zaburzeniom w wyniku palenia tytoniu czy po prostu zanieczyszczeń powietrza.

Ze względu na wspomniane skutki starzenia się, osoby starsze częściej uskarżają się na różnego rodzaju problemy zdrowotne, co z czasem może prowadzić do utraty samodzielności i zależności od opiekunów.

Niemal połowa osób po 75. roku życia posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub odczuwa ograniczenia sprawności w podstawowych czynnościach. Wraz z wiekiem wzrasta częstość występowania różnych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, czy inne choroby układu krążenia.

Co więcej, 7% osób po 75 roku życia cierpi na zwężenie zastawki aortalnej. Wielu pacjentów, że względu na swój przypadek, nie kwalifikuje się do hospitalizacji.

Rozwiązaniem dla takich osób jest zabieg TAVI, czyli przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej. Dzięki tej metodzie można uniknąć operacji na otwartym sercu.

W tym przypadku płatki protezy zastawkowej zawieszone są na specjalnej siatkowatej konstrukcji z metalu (stent samorozprężalny lub rozprężany za pomocą balonu). Zastawkę wprowadza się poprzez system przezskórny i rozpręża w uszkodzonej zastawce bez jej usuwania.

Emerytura - zasłużony wypoczynek

Seniorzy to grupa, która będzie odgrywać coraz ważniejsze role w naszym społeczeństwie. Emerytura przestaje być kojarzona z końcem życia, wręcz przeciwnie jest to nowy początek i wiele możliwości.

Według Pew Research Centre w 2013 roku 59% osób po 65 roku życia, żyjących w krajach rozwiniętych korzystało z internetu.

Dla porównania 13 lat wcześniej było to jedynie 14%. Dodatkowo z każdym rokiem przybywa wolnych słuchaczy na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, a kluby fitness poszerzają swoją ofertę o zajęcia dedykowane emerytom. Powstają amatorskie teatry czy koła zainteresowań.

Za 23 lata liczba osób po 80. roku życia zwiększy się o 125%, czyli co czwarty Polak będzie miał powyżej 65 lat, a co czternasty - 80 lat.

Wciąż rosnąca liczba osób w wieku po produktywnym, jasno pokazuje, że mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem. W obliczu niżu demograficznego powinniśmy zwrócić uwagę na tę grupę społeczną, jako znaczącą część społeczeństwa.

Już teraz należy zacząć wspierać wszelkie inicjatywy aktywizujące seniorów, ponieważ w przyszłości każdy z nas będzie należał do tej grupy.

Ruszaj się, by mieć zdrowe serce!

Postępująca urbanizacja i rozwój przemysłu sprawiają, że poziom aktywności fizycznej, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych, jest znacznie niższy niż w ubiegłym stuleciu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że aż 60% społeczeństwa nie uprawia żadnego sportu i prowadzi siedzący tryb życia, który jest jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych XXI wieku m.in. chorób układu krążenia.

W 2013 roku zarejestrowano w Polsce około 1 mln zachorowań na miażdżycę, 100 tys. zawałów serca i 65 tys. udarów mózgowych, a 3 mln. Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze.

Winna jest przede wszystkim niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej.

Regularne uprawianie sportu wywiera na organizm bardzo korzystny wpływ, szczególnie w kontekście funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Serce i układ krwionośny odgrywa jedną z najistotniejszych ról podczas wysiłku fizycznego. Dzięki niemu tlen jest doprowadzany do ciężko pracujących mięśni. Tętno wzrasta, krew jest dotleniona i pomaga w termoregulacji organizmu.

Sprawne serce

Serce to mięsień, czyli wymaga ciągłej aktywności, aby budować swoją sprawność.

Pod wpływem regularnych ćwiczeń staje się większe, silniejsze i wydolniejsze, tłoczy znacznie więcej krwi, a poziom cukru we krwi się normalizuje.

Spada ilość “złego” cholesterolu (LDL) a wzrasta poziom “dobrego”.

Wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa także na ciśnienie tętnicze powodując jego spadek.

Systematyczny trening sprawia, że przekrój naczyń krwionośnych ulega podwojeniu lub nawet potrojeniu.

WHO opublikowało badania dowodzące, że wystarczy 150 minut (2,5 h) wysiłku fizycznego w ciągu tygodnia, aby obniżyć ryzyko chorób serca aż o 30%.

Co w takim razie z osobami, które już cierpią na choroby tego typu? Jedną z trzech najczęściej występujących chorób układu krążenia jest zwężenie zastawki aortalnej.

Sposobem na ratunek dla osób, u których nie można wykonać konwencjonalnego zabiegu jest TAVI, czyli przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej.

Dzięki tej relatywnie młodej metodzie leczenia można uniknąć operacji na otwartym sercu.

Po takim zabiegu spokojna, ale systematyczna aktywność fizyczna jest wręcz zalecana w celu zachowania sprawności i zdrowia jak najdłużej.

Troska o serce nie może polegać tylko na przesadnym jego oszczędzaniu i unikaniu wysiłku, lecz przeciwnie, na poddawaniu go systematycznym obciążeniom.

Najlepszą metodą podnosząca sprawność serca jest ruch i zmuszanie się do coraz intensywniejszej aktywności fizycznej.

Wysiłek fizyczny jest konieczny w rehabilitacji schorzeń kardiologicznych.

Regularne ćwiczenia fizyczne pozwalają w dużym stopniu zapobiegać powtórnym zawałom serca i udarom mózgowym, oraz są nieodłącznym elementem rekonwalescencji po przebytych zabiegach.

 

Tekst na podstawie materiałów prasowych: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT