Jesteś terapeutą?

Chorujesz na serce? Uważaj na leki na prostatę!

Leki na prostatę mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na problemy z sercem. Okazuje się, że w ich przypadku ryzyko zgonu wzrasta aż trzykrotnie!

25 luty 2015
Artykuł na: 2-3 minuty leki serce
Zdrowe zakupy

Wyniki nowych badań przeprowadzonych przez Harvard Medical School wykazały, że istnieje związek między terapią raka gruczołu krokowego a trzykrotnym zwiększeniem ryzyka zgonu u pacjentów z problemami kardiologicznymi.

Terapia hormonalna zwana blokadą androgenową ADT (androgen deprivation therapy), jest stosowana u około 33% pacjentów z rakiem gruczołu krokowego, w celu zmniejszenia rozmiaru guzów.

Niestety udowodniono, że leczenie takie zwiększa ponad trzykrotnie ryzyko zgonu z powodu ostrej niewydolności serca u mężczyzn z takimi schorzeniami układu krążenia jak: choroba wieńcowa, nadciśnienie czy zawał mięśnia sercowego.

Naukowcy powyższe wnioski wyciągnęli po przeprowadzeniu obserwacji 5077 chorych z rozpoznanym rakiem gruczołu krokowego. U 1521 z nich stosowano średnio przez 4 miesiące hormonalną terapię ADT. 91 pacjentów z tej grupy zmarło z przyczyn kardiologicznych.

U mężczyzn, którzy nie mieli problemów z układem krążenia nie stwierdzono podwyższonego ryzyka zgonu z przyczyn kardiologicznych po zakończeniu leczenia ADT.

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT