Jesteś terapeutą?

Masz brzuch piwny? Grozi Ci nagła śmierć sercowa!

Posiadanie mięśnia piwnego znacząco podwyższa ryzyko nagłej śmierci sercowej, dowodzą badania naukowe.

02 luty 2015
Artykuł na: 2-3 minuty serce
Zdrowe zakupy

Nagła śmierć sercowa jest wynikiem gwałtownego zatrzymania krążenia wskutek nieprawidłowego tempa przewodzenia impulsów elektrycznych, co prowadzi do nieregularnego rytmu bicia serca. To nie to samo co atak serca, który jest rezultatem nieprawidłowej cyrkulacji krwi, ale zjawisko to odpowiada za niemal połowę zgonów mających związek z chorobami serca.

Badacze przez 13 lat przeanalizowali 14941 mężczyzn i kobiet, którzy na początku badania mieli średnio po 54 lata. Wyniki są dostępne online na stronie czasopisma kardiologicznego Heart.

U ofiar nagłej śmierci sercowej występowało wiele czynników przyczyniających się do rozwoju chorób serca: otyłość, nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu itp.

Niezależnie od nich, osoby z najwyższym wskaźnikiem WHR (ang. waist-hip ratio), czyli ilorazem obwodu talii do obwodu bioder, były ponad dwa razy bardziej narażone na nagłą śmierć sercową w porównaniu z tymi, u których te proporcje były w normie. Zaledwie podwyższony poziom ryzyka można było zaobserwować jedynie u osób nie palących papierosów.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT