Jesteś terapeutą?

Zabójczy lek na serce

Digoksyna jest lekiem stosowanym od ponad stu lat u osób z migotaniem przedsionków, który ma regulować częstotliwość rytmu serca. Niestety naukowcy dowiedli, że może być śmiertelnie szkodliwy. Okazało się, że zwiększa on ryzyko zgonu aż o 72%.

18 grudzień 2014
Artykuł na: minutę serce leki
Zdrowe zakupy

Zdaniem badaczy należało przemyśleć zasadność stosowania tego leku, bowiem badania nad bezpieczeństwem jego stosowania pod nazwą handlową Lanoxin są już stare, a ponadto ograniczone, ponieważ przeprowadzono je na zbyt małej grupie pacjentów. Co więcej, zaledwie garstka pacjentów była poddana próbie długoterminowej.

Naukowcy z Kaiser Permanente przeprowadzili zatem badania działania leku na blisko 15 tys. pacjentów z migotaniem przedsionków. Wyniki badań unaoczniły, że lek zwiększa ryzyko zgonu o 72%, a konieczność hospitalizacji w trybie nagłym – o 63%.

W ciągu trzech lat trwania badania zmarło 1140 pacjentów, z czego dwukrotnie więcej zgonów było w grupie przyjmującej digoksynę niż w grupie nieprzyjmującej tego leku. Aż 8456 badanych potrzebowało w tym czasie hospitalizacji w trybie nagłym. Dwukrotnie częściej przypadki te dotyczyły osób stosujących digoksynę.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT