Jesteś terapeutą?

Oliwa z oliwek w profilaktyce chorób serca

Na University of Illinois przeprowadzono nowe badanie, w którym wykazano, że oliwa z oliwek może pomóc w profilaktyce niewydolności serca z powodu uszkodzenia mięśnia sercowego.

03 listopad 2014
Artykuł na: 2-3 minuty dieta serce zdrowa żywność
Zdrowe zakupy

Według naukowców oleinian glicerolu, tłuszcz zawarty w oleju, może pomóc w pracy mięśnia sercowego, przerywając błędne koło niewydolności serca. Z kolei tłuszcze z nabiału, mięs czy oleju palmowego - czyli standardowych składników diety Zachodu - mogą pogorszyć pracę serca i pogłębić jego niewydolność.

Oleinian glicerolu może mieć "znaczący pozytywny wpływ" na pracę serca, nawet jeśli dotyczy to pacjentów z niewydolnością tego narządu.

Główny badacz, Douglas Landowski, opowiedział o wynikach swojej pracy. Kiedy laboratoryjnym szczurom z niewydolnością serca podawał oliwę z oliwek, ich serca natychmiast zaczynały bardziej wydolnie pompować krew.

Niewydolność serca to nie jest zawał mięśnia sercowego. Jest to przewlekła choroba serca, w której serce nie jest w stanie przetoczyć odpowiedniej ilości krwi. Ponieważ serce musi pracować ciężej, jego ściany stają się grubsze, a objętość pompowanej krwi zmniejsza się. U chorych z niewydolnością serca procesy przetwarzania i przechowywania tłuszczy nie są efektywne, choć organizm ich potrzebuje jako paliwa. Dla ich organizmów tłuszcze stają się toksycznymi produktami ubocznymi, które przyczyniają się do dalszego rozwoju choroby serca.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT