Jesteś terapeutą?

Składnik pomidorów zmniejsza ryzyko zawału serca

Osoby cierpiące na choroby serca powinny zacząć suplementację likopenu. Jest to przeciwutleniacz, który znajdziemy m.in. w pomidorach. Badacze z Cambridge University wykazali, że likopen poprawia funkcje naczyń krwionośnych.

16 czerwiec 2014
Artykuł na: minutę dieta serce medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Według naukowców pomidory, które dominują w diecie śródziemnomorskiej, mogą być kluczem do odpowiedzi na pytanie, dlaczego w Europie Południowej zagrożenie chorobami serca jest najmniejsze. Tajemnica tkwi w likopenie, silnym antyoksydancie, którego źródłem są pomidory.

Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym porównywali 36 pacjentów kardiologicznych z 36 osobami zdrowymi, podając im 7 mg likopenu albo placebo. Wyniki badań wskazują, że suplementacja likopenem poprawiła funkcje śródbłonka, ale nie miała żadnego wpływu na stan osób zdrowych. Wykazano też, że likopen rozszerzał naczynia krwionośne u 53% badanych.

Likopen ma najsilniejsze działanie, jeśli pomidory spożywamy w formie skoncentrowanego przecieru. Ponadto jest on dziesięciokrotnie silniejszy niż witamina E.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT