Jesteś terapeutą?

Osoby z czystymi tętnicami mogą dostać zawału serca

W nowym badaniu wykazano, że zawał mięśnia sercowego jest również możliwy u osób, które nie mają zablokowanych tętnic. Powstaje zatem pytanie nad słusznością oznaczania poziomów cholesterolu jako wskaźnika ryzyka zawału serca.

16 czerwiec 2014
Artykuł na: 2-3 minuty serce
Zdrowe zakupy

U 44% osób z czystymi tętnicami nadal istnieje ryzyko zawału mięśnia sercowego, który może okazać się śmiertelny. Według amerykańskich naukowców z University of Colorado's School of Medicine prawdopodobieństwo to jest podobne do ryzyka występującego u osób z wysokim poziomem tzw. złego cholesterolu LDL (low density lipoproteins).

Przebadano 40 872 starszych osób, które dzięki angiografii zróżnicowano na osoby bez przewlekłej choroby wieńcowej (CAD - coronary artery disease) i z przewlekłym CAD. W ciągu roku liczba zawałów mięśnia sercowego i zgonów była podobna w obu grupach. Na tej podstawie naukowcy twierdzą, że drożność tętnic była tylko jednym z wielu czynników.

Zatem, co powinny zrobić osoby, które nie mają przewlekłej choroby wieńcowej? Zaleca im się rzucenie palenia tytoniu, jeśli są palaczami. Powinny zadbać o zdrową dietę, ćwiczenia fizyczne i utrzymywać wagę ciała na prawidłowym poziomie.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT