Jesteś terapeutą?

Wypryski na twarzy — co zacząć robić, gdy się pojawią?

Trądzik kojarzy się nam zazwyczaj z wiekiem młodzieńczym, jednak tak naprawdę w każdym wieku mogą pojawić się wypryski na twarzy. Te, które "zagoszczą" u trzydziesto- czy czterdziestolatek wcale nie będą łatwiejsze do usunięcia, czy zamaskowania, dlatego najlepiej im zapobiegać. Zobacz zatem, czego warto unikać, a jeśli już się pojawią: co zrobić?

08 wrzesień 2021
Artykuł na: 4-5 minut skóra
Zdrowe zakupy

Wypryski jako efekt złych nawyków

Niestety wypryski u osób dojrzałych to często efekt złych nawyków, jakie posiadamy. Nieprawidłowa dieta czy też niewłaściwe zwyczaje mogą szybko pogorszyć stan cery. Poznaj trzy największe błędy, jakie możesz popełnić i czym prędzej je wyeliminuj, a na pewno zobaczysz poprawę stanu skóry.

Po pierwsze, nie śpij w makijażu. Skóra powinna mieć czas na odpoczynek i regenerację, a także swobodne oddychanie. Pozostawienie na noc makijażu, zmieszanego z kurzem zebranym przez cały dzień na twarzy, to szybki przepis na wypryski i podrażnienia. W nocy często nasza skóra produkuje więcej sebum, możemy się też spocić — połączenie tych dwóch czynników i makijażu to częsta przyczyna zatkanych porów, inwazji bakterii i trądziku. Dlatego zacznij od codziennego, dokładnego oczyszczania cery.

Po drugie, nie maluj się, gdy idziesz na trening. Często pragniemy wyglądać pięknie zawsze i wszędzie, jednak siłownia to z pewnością nie miejsce na makijaż. Unikaj go, gdyż zmieszany z potem i sebum na pewno nie poprawi kondycji twojej skóry. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "5 wskazówek, które pomogą Ci uchronić się przed pojawieniem się wyprysków po treningu", przygotowanym na stronie sportygirl.pl.

Po trzecie, jedz zdrowo. Nie bez przyczyny mówi się, że jesteś tym, co jesz. Jeśli twoja dieta składa się w dużej mierze z produktów przetworzonych i słodyczy, na pewno odbije się to na kondycji skóry. Dlatego zamień je na zdrowe owoce i warzywa, by przekonać się, jak szybko wróci do równowagi.

Używaj delikatnych kosmetyków i zadbaj o złuszczanie skóry

Jeśli trądzik już się pojawił, najwyższa pora nie tylko zmienić nawyki, ale też zacząć działać bezpośrednio na skórę. W pierwszej kolejności zacznij od zmiany kosmetyków na te, które dedykowane są do cery problematycznej i z niedoskonałościami. Pomogą one w dobrym oczyszczaniu skóry, a jednocześnie będą delikatne. Nawilżą cerę i nie spowodują zatykania porów, dzięki czemu odciążysz skórę. Nie powinnaś zapominać także o złuszczaniu naskórka za pomocą delikatnego, enzymatycznego peelingu, który nie powoduje podrażnień i nie poszerza zmian chorobowych.

Sięgnij po kosmetyki z apteki i preparaty od lekarza

Kolejnym krokiem będzie stosowanie dermokosmetyków z apteki oraz poleconych przez lekarza lekarstw, które działają bezpośrednio na skórę i pomogą zredukować stany zapalne oraz bakterie odpowiedzialne za trądzik.

Jednym z najbardziej skutecznych, ale i najbardziej obciążających lekarstw jest witamina A. Dowiedz się o niej więcej i na tej podstawie zdecyduj wraz z lekarzem, czy warto po nią sięgać, czy lepiej uzbroić się w cierpliwość i zastosować łagodniejsze środki. Przeczytasz o niej w artykule umieszczonym na portalu allbeauties.pl: "Trądzik wieku dorosłego. Podpowiadamy, jakie koła ratunkowe wykorzystać, by cieszyć się gładką cerą".

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT