Jesteś terapeutą?

Plamy na dłoniach - dlaczego powstają i jak je zwalczyć?

Przebarwienia na dłoniach to nie tylko domena ludzi starszych. Obecnie coraz więcej osób boryka się z problemem plam na dłoniach. Jakie jest podłoże powstawiania tych zmian i czy można je leczyć? 

Artykuł na: 4-5 minut skóra
Zdrowe zakupy

Rodzaje plam na dłoniach - jak je rozpoznać?

Skóra człowieka zmienia się z wiekiem, zmienia się jej gęstość, skład, wygląd. Obecnie coraz częściej występującym zjawiskiem jest pojawianie się przebarwień na skórze.

Przebarwienia na grzbietach dłoni najczęściej określamy plamami pigmentacyjnymi, wątrobowymi lub starczymi. Przybierają one postać nierównomiernych, brązowych płaszczyzn, które z upływem czasu zajmują coraz większą powierzchnię dłoni. Plamy pigmentacyjne są często mylone z bielactwem, chorobą wynikającą z braku melaniny w wybranych miejscach na skórze.

Kolejnymi wykwitami, z jakimi możemy spotkać się na górnej części dłoni, są zmiany w formie plam, charakterystyczne dla atopii. Mają one postać czerwonej, często swędzącej wysypki.

Niewielkie, ciemne zmiany na dłoniach to najczęściej plamy soczewicowate, wynikające ze zwiększonej ilości komórek barwnikowych (melanocytów) w naskórku. Natomiast czerwone plamy na dłoniach mogą zwiastować poważne choroby toczące organizm.

Główne przyczyny powstawania plam na dłoniach

W zależności, z jakimi plamami czy wykwitami na dłoniach mamy do czynienia, różne są przyczyny ich powstania. Plamy starcze powstają najczęściej na skutek zbyt długiej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych. Kolejnym powodem pojawienia się brązowych, nieestetycznych plam na dłoniach jest zaburzona gospodarka hormonalna organizmu lub wadliwie funkcjonujący narząd wewnętrzny.

Ogromną rolę w etiologii zmian skórnych dłoni, odgrywają również alergie, przyjmowanie niektórych leków (między innymi środków moczopędnych, tetracykliny, leków na cukrzycę i wysokie ciśnienie krwi), ciąża, choroby genetyczne, zakażenia o zróżnicowanym podłożu czy choroby nowotworowe. Plamy na dłoniach

Jak leczyć przebarwienia skóry?

W walce z przebarwieniami, obok odpowiednio dobranej farmakoterapii, w dużej mierze mogą pomóc zabiegi profesjonalne. Idealnie sprawdzi się laser bromkowo-miedziowy.

Zaletą laserów jest ich selektywne działanie. Dzięki temu są one w stanie działać efektywnie także na głębokich warstwach skóry i to dokładnie w miejscu, w którym doszło do nagromadzenia melaniny. Nie powodują uszkadzania skóry, są z reguły nieinwazyjne, dzięki czemu w pełni bezpieczne. Poza tym delikatnie biostymulują melanocyty do właściwej pracy. ‒ tłumaczy dr Marek Wasiluk, lekarz medycyny estetycznej z wieloletnim doświadczeniem m.in. w usuwaniu przebarwień skóry.

Z ciemnymi plamami na dłoniach radzą sobie dobrze także peelingi głębokie ‒ najczęściej wykonywane przy użyciu kwasu glikolowego, azelainowego lub trichlorooctowego. Muszą one zostać odpowiednio dobrane do rodzaju skóry, przez doświadczonego lekarza lub kosmetologa. Należy pamiętać, że peelingów mechanicznych oraz drażniących kwasów nie możemy stosować, jeżeli cierpimy na atopowe zapalenie skóry.

Profilaktyka stosowania przez cały rok kremów z filtrem o najwyższym stopniu ochrony UV (50+), peelingi oraz preparaty wybielające również są pomocne w walce z plamami na dłoniach. Dobrze na przebarwienia działa także sok z cytryny, surowy ogórek oraz miód i jogurt naturalny. Ważne w profilaktyce przebarwień jest stosowanie preparatów z kwaśnym pH lub / i witaminą C.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza z plamami na dłoniach?

Przebarwienia należy pokazać lekarzowi, ponieważ często sami nie jesteśmy w stanie ocenić skali zagrożenia, na jakie wskazuje pojawienie się plam. O ile przebarwienia starcze, pojawiają się i nasilają głównie z wiekiem, o tyle nagłe pojawienie się plam na dłoniach może wskazywać na poważną chorobę. Również zmiana wyglądu plam na dłoniach to alarm do wizyty u lekarza dermatologa. 

Bibliografia
  • Y. Al-Nuaimi, M.J. Sherratt, E.M. Griffiths Christopher: Skin health in older age, Maturitas, 79, 2014 Anna Pawłowska, Kinga Plewa-Tutaj: Ocena wpływu wybranych czynników środowiskowych na proces starzenia się skóry, Kosmetologia Estetyczna, 6 / 2016 / vol. 5 Wyleczto.pl
  • Akademiaczerniaka.pl
  • BeautyMission.pl
  • Medycyna estetyczna bez tajemnic - dr Marek Wasiluk, PZWL, Warszawa 2020
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny