Jesteś terapeutą?

Sposób na piegi

Skłonność do występowania piegów jest dziedziczna, niemniej dla osób, które wolałyby ich nie mieć, naukowcy mają dobrą wiadomość.

23 sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Piegi to naturalna reakcja skóry na słońce, ale nie wszyscy traktują je jako uroczą ozdobę. Wiele kobiet rozpoczyna wakacje z obawami, że ich nos i policzki znowu będą pełne brązowych kropek. Za powstawanie piegów odpowiada melanina, barwnik wytwarzany przez melanocyty (komórki pigmentowe w naszej skórze), który zwłaszcza u osób o jasnej karnacji, z włosami koloru blond lub rudymi, nie rozkłada się równomiernie, tylko tworzy skupiska, przede wszystkim na twarzy i dekolcie.

Jeśli nie jesteśmy fanami piegów, możemy usunąć je lub uczynić mniej widocznymi nawet w warunkach domowych. Pomocne okażą się czerwone porzeczki. Zawarte w tych owocach kwasy oraz witamina C działają delikatnie złuszczająco na naskórek i rozjaśniają przebarwienia1. Porzeczki zawierają ponadto duże ilości witaminy B3, która wyrównuje koloryt skóry i odpowiada za równomierne rozłożenie pigmentu. Zapobiega także pękaniu powierzchownych naczynek, co często występuje u osób o jasnej, wrażliwej na słońce karnacji2.

Skuteczne maseczki przeciw piegom

1. Rozgniatamy dwie łyżki czerwonych porzeczek i dodajemy do nich mąkę ziemniaczaną w takiej proporcji, by uzyskać gęstą papkę, którą następnie nakładamy na twarz na 15 min, po czym spłukujemy ją letnią wodą.

2. Do rozgniecionych pięciu łyżek czerwonych porzeczek dodajemy łyżkę gęstego miodu, dokładnie mieszamy i nakładamy na twarz na 15 min. Maseczkę zmywamy wodą, po czym skórę twarzy przecieramy sokiem z połówki cytryny, rozcieńczonym z wodą w stosunku 1:1.

3. Dwie łyżki rozgniecionych owoców porzeczki łączymy z pianą ubitą z jednego białka i powstałą papkę nakładamy na twarz. Po 15 min zmywamy ją ciepłą wodą. Wszystkie maseczki powinniśmy nakładać 2-3 razy w tygodniu. Jednak na efekt trzeba poczekać kilka tygodni.

Bibliografia

  1. Kurande V.H. et al., Ayurveda Integr Med. 2013
  2. Anson Chui Yan Tang et al., Evid Based Complement Alternat Med., 2012
  3. http://herbadium.pl/medycyna-chinska/diagnoza-w-tradycyjnej-medycynie-chinskiej#ixzz5FDUGlcLz
Holistic Health
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 4/2018
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT