Jesteś terapeutą?

Jaki wpływ na relacje rodzinne ma AZS?

Wyniki badania przeprowadzonego przez fundację Alabaster oraz Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych są dość przygnębiające: choroba utrudnia relacje rodzinne. Na szczęście od listopada na liście leków refundowanych znajdzie się lek biologiczny, który daje nadzieję nie tylko na poprawę stanu skóry...

Artykuł na: 2-3 minuty skóra psychologia psychika
Zdrowe zakupy

Okazuje się, że gdy choć jedna osoba w domu cierpi na atopowe zapalenie skóry, a szczególnie, gdy chore jest dziecko, dotyka to całą rodzinę (rodziców, rodzeństwo, dziadków) oraz osoby z najbliższego otoczenia, w tym np. nauczycieli. Wszyscy oni muszą wiedzieć, jak opiekować się chorym dzieckiem, co może jeść, jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga i co może mu zaszkodzić. Konieczność zmierzenia się z tym stanowi obciążenie, któremu – jak wyznali respondenci – towarzyszą często złość, lęk, osamotnienie, poczucie niesprawiedliwości, rezygnacja, a także wyparcie.

W dłuższym terminie dochodzi do wzrostu kosztów utrzymania i spadku dochodów, wzajemne relacje ulegają pogorszeniu, życie intymne zamiera, wzrasta poczucie izolacji, często zarówno pacjent, jak i jego bliscy popadają w depresję (ok. 50% badanych), dochodzi do wycofania się z życia społecznego. Osoba z atopowym zapaleniem skóry często ma niższą samoocenę, co przyczynia się do ograniczania przez nią kontaktów towarzyskich.

Co więcej, doświadczenie choroby sprawia, że wielu chorych świadomie rezygnuje z posiadania dziecka w obawie przed przekazaniem mu AZS, a niemal ¼ tych, którzy mają dziecko z atopowym zapaleniem skóry ze względu na koszty leczenia i sytuację ekonomiczną rodziny, nie zdecydowało się na kolejne. Natomiast 13% rodziców, którzy sami cierpią na AZS, podkreśla, że w okresie zaostrzenia choroby nie jest w stanie w ogóle opiekować się swoim potomstwem. Prawie 90% dorosłych pacjentów deklaruje, że podczas zaostrzenia nie może wykonywać podstawowych czynności (sprzątanie, pranie, prasowanie, zakupy itd.). Świąd i ból oraz nakładane w celu ich łagodzenia specyfiki utrudniają nawet przytulanie!

Szczęśliwie dla dorosłych cierpiących na ciężką postać AZS, od bieżącego miesiąca na liście leków refundowanych znajdzie się dupilumab – rekombinowane ludzkie przeciwciało monoklonalne klasy IgG4, które hamuje sygnalizację białek za pośrednictwem interleukin 4 i 13, czyli kluczowych cytokin w odpowiedzi immunologicznej typu 2, odgrywających główną rolę w patogenezie atopowego zapalenia skóry. Miejmy nadzieję, że zaleczy również rany, jakie choroba zadała relacjom rodzinnym.

Grafika przedstawiająca wyniki badania wpływu AZS na relacje rodzinne Grafika przedstawiająca wyniki badania wpływu AZS na relacje rodzinne

Bibliografia
  • Sci Rep, 2019; 9: 7730

 

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 11/2021
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT