Jesteś terapeutą?

Jak domowym sposobem pozbyć się pokrzywki?

Chociaż nie jest zaraźliwa, pokrzywka może być objawem choroby zakaźnej. Co wywołuje pokrzywkę? Domowe sposoby na pokrzywkę.

Artykuł na: 4-5 minut dziecko
Zdrowe zakupy

Pokrzywka - co to jest i jakie daje objawy?

Pokrzywka to ogólna nazwa na kilka chorób skóry, często powiązanych z reakcją alergiczną. Objawia się czerwonymi i swędzącymi, opuchniętymi lub bąbelkowatymi plamami na skórze. Podobnie skóra reaguje po kontakcie z pokrzywą, stąd nazwa schorzenia.

Objawy pokrzywki:

 • czerwone plamy na skórze, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele,
 • plamy o różnym kształcie i wielkości, które naprzemiennie pojawiają się i znikają w czasie reakcji alergicznej,
 • uczucie swędzenia, niekiedy niezwykle trudne do wytrzymania.

Objawy te mogą utrzymywać się przez ok. 24 godziny. Jeżeli jednak trwają dłużej i/lub towarzyszy im bolesna opuchlizna ust, brzegów powiek i gardła, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza1.

Czy pokrzywka jest zaraźliwa?

Pokrzywka nie jest zakaźna, jednak to, co ją wywołuje już tak. Jeżeli np. u twoich dzieci w podobnym czasie pojawi się pokrzywka, mogą one cierpieć z powodu alergii na ten sam czynnik lub przechodzić tę samą infekcję. Nie oznacza to jednak, że jedno z dzieci zaraziło pozostałe pokrzywką, ale że jest ona objawem tego samego problemu.

Inne możliwe przyczyny pokrzywki:

 • stres,
 • niektóre leki,
 • ekspozycja na światło słoneczne,
 • ekspozycja na niskie temperatury,
 • użądlenie lub ukąszenie owada.

Pokrzywka ma tendencję do nasilania się również pd wpływem stresu czy wysiłku fizycznego1.

Jak leczyć pokrzywkę?

Oto kilka sprawdzonych domowych sposobów na pokrzywkę.

 • Aloes - żel aloesowy to popularny produkt, który znajdziesz w większości aptek i drogerii. Możesz smarować nim miejsca na skórze zajęte pokrzywką. Możesz też zastosować świeży aloes: wystarczy, że zedrzesz skórkę z liścia i przyłożysz żel na ok. 20 minut na zmienioną skórę.
 • Oczar wirginijski - jego liście i kora zawierają taniny, które wykazują działanie łagodzące wobec uczucia swędzenia. Oczar wirginijski jest stosowany od wieków przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej w celu złagodzenia obrzęków2. W sklepach zielarskich znajdziesz maści i żele na bazie oczaru wirginijskiego.
 • Spróbuj zimnych okładów. Kilka kostek lodu zawiniętych w ręcznik zniweluje uczucie swędzenia, a także złagodzi opuchliznę, która towarzyszy np. użądleniu owada.
 • Unikaj słońca. Niektóre leki i zioła (w tym ziele dziurawca) mogą sprzyjać poparzeniom słonecznym lub wywoływać miejscową reakcję zapalną. Przeczytaj dokładnie ulotkę – jeżeli w możliwych działaniach niepożądanych pojawia się fotouczulenie, pamiętaj o zakrywaniu jak największej powierzchni ciała, kiedy opuszczasz dom.
 • Zakładaj przewiewne, luźne ubrania z naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna.
 • Porozmawiaj też ze swoim lekarzem – być może uda się zamienić leki na takie, które nie wywołują pokrzywki.

Rozważ uprawianie jogi lub innej techniki relaksacji i medytacji. Ponieważ pokrzywkę powiązano ze stresem, zmniejszenie jego natężenia może korzystnie wpłynąć na twoją skórę. Jeżeli pokrzywce towarzyszą inne objawy, np. katar, skonsultuj się z lekarzem. Być może pokrzywka jest objawem infekcji.

Kąpiel na pokrzywkę

Wypróbuj kąpiel w koszyczkach rumianku i mące ziemniaczanej lub pszennej. Możesz też przygotować napar z 100 g szyszek chmielu, które przez pół godziny powinny parzyć się w 3 l wody3.

Odwar na pokrzywkę

Po 20 g koszyczku rumianku, liścia orzecha włoskiego, korzenia łopianu, korzenia kozłka lekarskiego (waleriany – lub zamiennie korzenia tarczycy bajkalskiej), liścia brzozy i szyszki chmielu Zmieszaj 1 łyżkę stołową powyższych ziół, zalej 2 szklankami wody i gotuj przez 5 minut. Przecedź odwar i pij go 2 razy dziennie po 1 szklance między posiłkami3.

Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek
Julia Cember-Ogorzałek
julia.cember@ktociewyleczy.pl

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT