Domowe sposoby jak wzmocnić paznokcie

Gdy paznokcie są dalekie od ideału - łamią się, pękają albo żółkną - możemy naturalnie przywrócić im zdrowy kolor i blask.

20 grudzień 2019
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Kruche i pękające paznokcie

Może to być spowodowane nadmiernym wysuszeniem płytki lub ciągłym narażaniem jej na kontakt z detergentami, które ją osłabiają. Również długie kąpiele lub częste mycie naczyń bywają przyczyną nadmiernego przesuszenia. Uchronisz się przed tym, zakładając na czas sprzątania rękawiczki oraz stosując naturalne odżywki i zmiękczacze.

Wcierka z oleju kokosowego
Mocz dłonie w ciepłej wodzie z mydłem przez ok. 20 min. Potem podgrzej łyżkę oleju, a następnie wcieraj ciepły, ale nie gorący tłuszcz w każdy paznokieć po kolei. Zostaw na minutę i spłucz ciepłą wodą.

Wcierka z olejku migdałowego i mleka
Dokładnie zmieszaj oba składniki w proporcji 1:1 (po łyżce), a następnie nałóż na paznokcie. Pozostaw na 10 min i po tym czasie dokładnie spłucz wodą1.

Napar z suszonych nasion kopru
Zalej łyżkę nasion filiżanką wrzącej wody i pozostaw do ostygnięcia. Mocz paznokcie w naparze przez ok. 10 min. Kurację powtarzaj codziennie przez miesiąc.

Serum olejkowe
Wymieszaj po łyżeczce olejku migdałowego, rozmarynowego, grejpfrutowego i cytrynowego. Następnie wmasuj miksturę w płytkę paznokcia i pozostaw na kwadrans. Po tym czasie usuń nadmiar serum i umyj ręce ciepłą wodą.

 

Pożółkłe paznokcie

Ciągłe używanie ciemnych lakierów oraz palenie papierosów mogą spowodować zażółcenie paznokci. W tej sytuacji Erica Marton sławna manikiurzystka, poleca pastę z soku z cytryny i sody oczyszczonej (w stosunku 1:1). Nałóż ją na paznokcie i pozostaw na kwadrans. Odzyskać ładny kolor pomogą też limonka i ocet jabłkowy.

Kąpiel w ciepłej oliwie Do 2 łyżek podgrzanej oliwy z oliwek dodaj łyżeczkę soku z cytryny. Następnie zamocz końcówki palców w wodzie na 10 min, a potem zanurz je miksturze na kolejne 10 min. Zabieg nie tylko usunie przebarwienia płytki, ale również ją odżywi. Kurację przeprowadzaj 1-2 razy w tygodniu. Jeżeli masz zażółcone paznokcie u stóp, możesz przecierać je plasterkiem cytryny1.

Wrastające paznokcie

To najboleśniejsza i najbardziej dokuczliwa przypadłość. Zwykle dotyka osoby, które noszą zbyt wąskie obuwie, często chodzą na obcasach lub obcinają paznokcie na półokrągło. W takiej sytuacji pomóc może nić dentystyczna wprowadzona ukośnie pod wrastający kącik paznokcia.

Okazało się, że jest ona skuteczna w łagodnych i umiarkowanych przypadkach, przynosząc niemal natychmiastową ulgą w bólu i możliwość wznowienia normalnej aktywności2. Inny skuteczny sposób to użycie szyny rynnowej, którą można przymocować do wrastającego paznokcia za pomocą taśmy klejącej lub żywicy akrylowej3.

Z problemem doskonale poradzi też sobie podolog, który założy unoszącą płytkę klamrę. Nim do niego dotrzesz, zanurz paznokieć w ciepłej wodzie z łyżką soli na kilka minut, a następnie dokładnie osusz. Następnie za pomocą podnośnika do paznokci lub małej kiretki unieś wrastający boczny brzeg paznokcia i podłóż pod niego fragment bawełnianego wacika.

Watkę wymieniaj codziennie do momentu, aż paznokieć zacznie rosnąć prawidłowo lub trafisz do podologa. 12 niekontrolowanych serii przypadków wykazało 79% poprawę objawów przy użyciu opasek bawełnianych w średnim okresie obserwacji wynoszącym 24 tygodnie4.

Zbyt twarde paznokcie

Czasami płytka jest tak sztywna, że poddana naciskowi nożyczek lub cążek pęka. W takiej sytuacji nim zaczniesz obcinać paznokcie, spróbuj ją nieco uelastycznić. Pomogą w tym wosk i... majonez.

Okład z wosku
Rozpuść 2 łyżki wosku pszczelego w kąpieli wodnej na małym ogniu. Poczekaj aż ostygnie, tak by nie parzył, a jednocześnie nie utracił płynnej konsystencji. Dopiero wtedy zanurz w nim paznokcie i pozostaw na ok. 20 min. Po tym czasie usuń wosk i umyj ręce w ciepłej wodzie.

Maseczka majonezowa
Do miseczki daj 2-3 łyżki majonezu i zanurz w nim końcówki palców na ok. 5 min. Następnie umyj dłonie ciepłą wodą. Majonez odżywi i natłuści płytkę paznokciową, a przy tym zmiękczy oraz wygładzi skórki. Maseczkę stosuj 2 razy w tygodniu.

Co na osłabione paznokcie?

Gdy płytka łatwo się łamie, rozdwaja lub haczy, warto spróbować naturalnie wzmocnić paznokcie. Badania kliniczne wykazały poprawę jędrności, twardości i grubości łamliwych paznokci dzięki doustnej suplementacji biotyną5. Dodatkowo możesz wypróbować naturalne receptury.

Olejek rycynowy z cytryną
Połącz 2 łyżki lekko podgrzanego tłuszczu z łyżką soku z cytryny, a następnie zamocz w takiej miksturze paznokcie na ok. 10 min. Zabieg powtarzaj codziennie, aż zobaczysz rezultaty.

Kąpiel w żelatynie
Rozpuścić 2 łyżki żelatyny w filiżance ciepłej wody, tak by uzyskać płynną konsystencję. Mocz w niej paznokcie przez 10 min codziennie przez 2 tygodnie.

Odżywka z czosnku
Rozgnieciony ząbek wymieszaj z łyżeczką oliwy z oliwek i wmasuj w płytkę. Po 10 min zmyj odżywkę ciepłą wodą. Zabieg nie tylko wzmacnia kruche paznokcie, ale również ma działanie przeciwgrzybicze.

Jak utrzymać paznokcie w dobrej formie?

1. Codziennie regularnie nawilżaj płytki.
2. Piłuj paznokcie papierowym lub szklanym pilniczkiem. Pamiętaj, by zawsze wykonywać ruch w jednym kierunku.
3. Używaj bezacetonowych zmywaczy. Aceton wysusza płytkę.
4. Sprzątaj i zmywaj w rękawiczkach gumowych6.

Bibliografia

  1. U Cosmet. Sci., 50, 363-385 (November/December 1999)
  2. 14 J Am Acad Der-matol. 2004;50 (6):939-940
  3. 15 Int J Dermatol. 2004;43(10):759-765
  4. 13 J R Soc Med. 1986;79(6):339-340
  5. Y J Dermatolog Treat. 2018 Jun;29(4):411-414
  6. R. Baran and R. P. R. Dawber, The Nail and Cosmetics, in The Nails in Disease, 4th ed., P. D. Samman and D. A. Fenton, Eds. (Year Book Medical Publishers, Chicago, 1986), pp. 126-134
Wczytaj więcej
Nasze magazyny