Naturalne leczenie dermatozy. Rośliny dobre dla skóry

Wypróbuj naturalne składniki sprawdzone w codziennej pielęgnacji oraz łagodzeniu podrażnień i objawów dermatoz.

17 lipiec 2017
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Skaleczenia, otarcia, ranki po ukąszeniach owadów i drobne uczulenia to typowe wiosenne dolegliwości, na które narażamy skórę, gdy aktywnie spędzamy czas. Do tego dochodzą objawy chorób dermatologicznych, z którymi zmagają się miliony z nas...

Na szczęście natura ma na to sposoby. Zielone opatrunki i maści przyspieszą gojenie, złagodzą ból i świąd, poprawią koloryt skóry i jej elastyczność.

Miłorząb japoński

Jest silnym, bogatym we flawonoidy przeciwutleniaczem o działaniu przeciwwysiękowym i przeciwzapalnym. Łagodzi obrzęki, zmniejsza cellulit, a stosowany jako tonik do przemywania twarzy opóźnia procesy starzenia. W jednym z badań przyjmowany doustnie w formie suplementu powstrzymywał u pacjentów rozwój bielactwa1.

Możesz kupić gotowy wyciąg z miłorzębu albo 2 razy dziennie pić napar: łyżkę rozdrobnionych liści zalej szklanką wrzącej wody, odstaw na 30 min i przecedź.

Babka lancetowata

Fot. Pixabay / Hans

W medycynie tradycyjnej od wieków jest stosowana jako naturalny opatrunek, a badania potwierdzają, że przyspiesza gojenie i łagodzi ból2.

Zerwij garść świeżych liści babki, umyj je i osusz. Możesz rozetrzeć je na miazgę i rozsmarować na gazie, którą przyłożysz do rany.

Możesz też pognieść liście (tak, by puszczały sok) i obwiązać nimi skaleczone miejsce. Opatrunek zmieniaj co 2 godz.

Przywrotnik pospolity

Pomaga na trudno gojące się rany i owrzodzenia.

Zbierz świeże liście przywrotnika. Opłucz je i lekko osusz, a następnie rozetrzyj na miazgę. Rozsmaruj na gazie i przyłóż na chore miejsce. Możesz też przygotować herbatkę na owrzodzenia: czubatą łyżeczkę zioła zalej szklanką wrzątku, odstaw na 3 min. Pij 4 razy dziennie po pół szklanki.

Szczaw

Fot. Pixabay / Hans

Odwar z rośliny możesz stosować do przemywania skóry przy owrzodzeniach, trudno gojących się ranach i oparzeniach3. Z kolei maść złagodzi świąd wywołany atopowym zapaleniem skóry.

Trzy garście szczawiu wypłucz i osusz. Rozetrzyj pałką i dodaj do 0,5 kg roztopionego, niesolonego smalcu. Wymieszaj i podgrzewaj przez 15 min na małym ogniu. Odstaw w chłodne miejsce na dobę. Nałóż na gazę i taki opatrunek przyłóż do zmienionej skóry. Okład zmieniaj codziennie.

Winogrona

Liszaje, które są wynikiem kontaktu ze zwierzętami, możesz łatwo usunąć za pomocą tych owoców.

Natrzyj zmiany skórne rozciętymi bezpestkowymi winogronami. Gdy nie masz takich pod ręką, sięgnij po rodzynki. Namocz je przez 30 min w ciepłej wodzie. Lekko osusz, a następnie pocieraj nimi chorą skórę.

Skrzyp

Przyspiesza gojenie sączących się ran. Osusza je, stymuluje proces ziarninowania, a w konsekwencji gojenia. Świeży polecany jest zwłaszcza do leczenia gnijących, ropiejących ran4.

Garść skrzypu umyj i osusz, a następnie rozetrzyj na miazgę. Nałóż na gazę i przyłóż do rany. Zabieg powtarzaj aż do skutku.

Aloes

Wygładza i ujędrnia skórę, utrzymuje wilgotność, działa przeciwzapalnie i łagodząco oraz inicjuje procesy naprawcze w razie jej uszkodzeń5.

Odłam liść aloesu, dokładnie go umyj, przetnij na pół i łyżeczką wybierz miąższ. Nałóż go na skórę i delikatnie wklep, a następnie użyj nawilżającego kremu lub oliwki. Miąższem możesz też posmarować miejsca dotknięte cellulitem. Następnie owiń je folią na 30 min, a później zmyj. Powtarzaj ten zabieg co drugi dzień przez 2 tygodnie.

Nagietek

Jego kwiaty przyspieszają regenerację naskórka, łagodzą świąd i zaczerwienienia, likwidują szorstkość, działają przeciwzapalnie oraz przyspieszają gojenie - nawet przy uszkodzeniach skóry spowodowanych przez radioterapię6!

Do codziennej pielęgnacji lub na rany możesz stosować krem na bazie nagietka. Zaparz pół szklanki ziół w niewielkiej ilości wody. Przelej do blendera i dołóż 4 łyżki oleju kokosowego. Zmiksuj całość, aż uzyskasz kremową konsystencję, i smaruj kremem skórę. Przechowuj go w lodówce.

Garść kwiatów możesz też zalać 2 szklankami wody i zostawić pod przykryciem na 20 min. Później odcedź, dodaj 3 łyżki miodu i wlej do wanny z ciepłą wodą.

Mniszek lekarski

Ma właściwości oczyszczające i przeciwzapalne, pielęgnuje cerę trądzikową i łuszczycową, działa regenerująco i powoduje zanik uszkodzeń naskórka.

Zbierz świeże liście i od razu wyciśnij z nich mleczny sok. Używaj go do przemywania cery. Na wczesnym etapie sok może również usunąć tworzące się brodawki7.

Jemioła

Ziele jemioły wspomaga leczenie łuszczycy, trądziku (również ciężkiej postaci) i przewlekłych infekcji skóry8.

Przygotuj napar ze świeżego lub suszonego ziela, a kiedy przestygnie, przemywaj nim twarz, by zmniejszyć wydzielanie sebum i złagodzić podrażnienia.

Możesz też przygotować odżywczą maseczkę, która oczyści cerę z wyprysków: rozgnieć garść świeżych liści jemioły i wymieszaj z odrobiną mleka. Nałóż na twarz, a po 20 min zmyj ciepłą wodą.

Bibliografia

  1. Clin Exp Dermatol 2003; 28: 285-287
  2. J Pharm Pharmacol 2015; 67 (1): 117-125
  3. Postępy Fitoterapii 2005; 3-4: 98-102
  4. Leksykon przyrodniczy. Zioła i owoce leśne, Warszawa 1996, s. 226
  5. Postępy Fitoterapii 2002; 3-4: 50-52
  6. Radiology 2009; 15: 247-257
  7. Fitoterapia i leki roślinne, Warszawa 2007, s. 291
  8. Panacea 2010; 3 (32): 13-15
Artykuł należy do raportu
Wszystko o skórze
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Może Cię zainteresować
Nasze magazyny