Jesteś terapeutą?

Progeria (przedwczesne starzenie) - objawy i leczenie

Strach przed starzeniem się spędza sen z powiek tysiącom osób na całym świecie. Co jednak, kiedy problem ten wynika z choroby genetycznej, a siedmioletnie dziecko wygląda jak sześćdziesięciolatek?

Artykuł na: 6-9 minut dziecko pacjent
Zdrowe zakupy

Leon Botha wcześnie zdobył wszystko, o czym mógłby marzyć każdy człowiek: osiągnął sukces jako malarz, grafik i muzyk. Udało mu się nagrać piosenkę i teledysk z południowoafrykańską grupą Die Antwoord. Był sławny i rozpoznawany na całym świecie. Był również jedną z najdłużej żyjących osób chorujących na progerię. Zmarł w wieku 26 lat. Dokładnie dzień po swoich urodzinach.

Progeria, znana teeż jako zespół progerii Hutchinsona-Gilforda (ang. Hutchinson-Gilford progeria syndrome, HGPS), to bardzo rzadka choroba (1 na 4-8 mln żywych urodzeń) spowodowana mutacją genu LMNA. Odpowiada on za produkcję białka, które utrzymuje w całości jądro komórkowe. Zdaniem naukowców nieprawidłowo funkcjonujący gen doprowadza do rozpadu jąder komórkowych i przedwczesnego starzenia organizmu1. Pierwsze objawy choroby dają się zauważyć ok. 1-2 r.ż.

Miejsca, gdzie szukać wsparcia oraz informacji dotyczących progerii 

W Polsce progerią dotknięte jest prawdopodobnie tylko 1 dziecko, na świecie jest ich ok. 100. Dlatego właśnie ich rodzinom niezwykle trudno jest znaleźć fachową opiekę oraz wsparcie.

Na blogu ChorobyRzadkie.blogspot. com prowadzonym przez absolwentów medycyny można uzyskać podstawowe informacje dotyczące progerii, zasad opieki nad chorym i koniecznych badań.

Istniejąca na Facebooku organizacja Find The Other 150 Campaign zrzesza rodziny dzieci z progerią z całego świata. Jej celem jest dotarcie do rodziców i opiekunów we wszystkich krajach, wzajemne wsparcie i wymiana doświadczeń. Dodatkowo poznanie maksymalnej liczby chorych pozwoli przygotowywać lepsze grupy do badań nad terapią.

Anglojęzyczny portal Progeria Research Foundation zbiera datki na finansowanie badań nad lekarstwem na progerię, przybliża historie życia chorych oraz udostępnia podręcznik opieki nad dziećmi. Redakcja portalu przygotowuje też newsletter.

Objawy progerii

To, co odróżnia progerię od wielu innych chorób genetycznych, to fakt, że nie jest ona dziedziczna. Zdaniem ekspertów przypadkowe czynniki wywołujące mutację zachodzą w konkretnym jajeczku lub plemniku na krótko przed zapłodnieniem, a zatem żaden z rodziców nie jest nosicielem wady. Dziecko po prostu rodzi się chore2.

Ma charakterystyczny wygląd. Jego głowa jest duża, ale szczęki nieproporcjonalnie małe. Między oczami pozbawionymi brwi i rzęs znajduje się chudy, jakby zasuszony nos. Skóra jest cienka, pokryta plamami starczymi, a pod jej powierzchnią widać naczynia krwionośne. Często też progerycy są łysi i bezzębni.

W przypadku tej choroby ciało nie tylko wygląda na stare - zmiany, które zachodzą w organizmie, prowadzą do rozwoju zaćmy, alzheimera, parkinsona, niewydolności serca, miażdżycy, osteoporozy, problemów ze stawami, niedowagi, zaburzeń poznawczych, udaru oraz innych schorzeń charakterystycznych dla wieku starczego. Stąd średnia przeżywalność sięga 13 lat2.

Leczenie progerii

Choroba, która dotknęła ich dziecko, jest wynikiem przypadku, a nie złego stylu życia czy nieprawidłowego kariotypu. Ponadto widzą, jak maluch zamiast rozwijać się i dojrzewać razem z rówieśnikami, starzeje się, zapada na różne schorzenia wieku starczego, zapomina wielu rzeczy. Jakby tego było mało, nie istnieje lekarstwo na progerię, a bardzo ograniczona liczba pacjentów utrudnia badania nad chorobą i poszukiwania właściwej terapii. Według ustaleń organizacji Find The Other 150 Campaign, na świecie żyje mniej niż 100 osób cierpiących na progerię, z czego zaledwie 1 w Polsce.

Standardowo dzieciom z progerią przepisuje się leki dla pacjentów po 60 r.ż.: aspirynę, statyny, leki na nadciśnienie, antykoagulanty oraz środki łagodzące bóle głowy. Jak wiadomo, wiąże się z nimi szereg udokumentowanych działań niepożądanych, jednak obecnie nie istnieją lepsze metody hamowania postępu choroby.

Dodatkowo zaleca się regularne wizyty u stomatologa. Dieta dzieci chorych na progerię powinna być wysokokaloryczna oraz wspierana suplementami. Opiekunowie muszą też zadbać o kondycję fizyczną małych pacjentów: regularne podejmowanie aktywności fizycznej przyczynia się do spowolnienia degradacji stawów3.

Lonafarnib i brokuły zmniejszają objawy choroby

Kilka lat temu wprowadzono terapię lonafarnibem. To inhibitor farnesyltransferazy (FTI), wcześniej stosowany w leczeniu chorych na raka. W 2013 r. przeprowadzono badanie na grupie 26 pacjentów z progerią. Przed zastosowaniem terapii miewali oni nawet 2 udary rocznie, częste bóle głowy oraz napady drgawek. W trakcie 2,5 roku trwania eksperymentu jeden pacjent zmarł w wyniku udaru niedokrwiennego mózgu. U pozostałych odnotowano zmniejszoną liczbę ataków bólu głowy, a także udarów. W przypadku 4 ochotników całkowicie ustąpiły drgawki. Wszyscy uczestnicy przybrali też na wadze2.

Inne badanie wskazało warzywa krzyżowe (zwłaszcza brokuły) jako istotny element diety dzieci cierpiących na progerię. Zawarty w nich antyoksydant (sulforafan) ma wspierać naturalne procesy zachodzące w komórkach, w tym autofagię (zjawisko pochłaniania przez komórkę jej uszkodzonych elementów) i w ten sposób przyczyniać się do poprawy jakości życia małych pacjentów. Ponadto sulforafan stymuluje wydzielanie enzymów o działaniu przeciwutleniającym, a także zapobiega uszkodzeniom DNA. Dodatkową korzyścią jest poprawa wyglądu dzieci4.

Bibliografia

  1. https://goo.gl/AMXtGw
  2. Neurology. 2013 Jul 30; 81(5): 427–430. doi: 10.1212/WNL.0b013e31829d85c0
  3. https://goo.gl/ZVJfhz
  4. Aging Cell. 2015 Feb; 14(1): 78–91. doi: 10.1111/acel.12300
  5. https://goo.gl/vToAX6

Rapamycyna - nowy lek może pomóc chorym na progerię

W czasie gdy rówieśnikom dzieci cierpiących na progerię przybywa rok życia, ciało chorych starzeje się o 8-10 lat. Gdy na Wyspie Wielkanocnej odkryto bakterie Streptomyces hygroscopicus, nikt nie podejrzewał, że da się z nich wyizolować rapamycynę. Badania nad nią wskazują, że będzie ona w stanie skutecznie odwrócić szkody wyrządzone naszemu DNA przez procesy starzenia się organizmu. Ich wyniki opublikowano w czasopiśmie Science Medicine.

Francis S. Collins - jeden z autorów badań nad nowym związkiem chemicznym - sprawdził jego wpływ na nabłonek komórek skóry u pacjentów cierpiących z powodu zespołu progerii Hutchinsona-Gilforda. Okazało się, że rapamycyna znacznie pomagała w usuwaniu uszkodzonych białek powodujących objawy progerii, a nawet odwracała jej szkodliwe skutki. Wszystkie komórki żyły również dłużej niż normalnie.

Naukowcy są przekonani, że związek ten może rzeczywiście zatrzymać albo nawet cofnąć w znacznym stopniu objawy starzenia się. To zaś pozwoliłoby efektywnie pomóc chorym na progerię.

Julia Ogorzałek

 

Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek
Julia Cember-Ogorzałek
julia.cember@ktociewyleczy.pl

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT