Jakich substancji odżywczych potrzebują oczy?

Choć trudno w to uwierzyć, większość problemów ze wzrokiem wynika z niedoborów składników odżywczych. Jest i dobra wiadomość - nie dopuszczając do tych braków, możemy łatwo im zapobiegać.

07 marzec 2017
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Co łączy kurzą ślepotę, pogłębiające się wady wzroku oraz suchą i mokrą postać zaawansowanego zwyrodnienia plamki żółtej? Oprócz tego, że dotyczą tego samego zmysłu widzenia, wszystkie te schorzenia są konsekwencją niedożywienia oczu, czyli niedoboru takich substancji mitochondrialnych jak koenzym Q10, kwasy omega-3, niacynamid (witamina B3), luteina, zeaksantyna, kwas α-liponowy, cynk, miedź, tauryna, selen czy mangan.

Mitochondria w stresie

Przy dzisiejszym trybie życia nie jest trudno nadwerężyć możliwości siatkówki. Osoby starsze, pracujące przy komputerze lub przy chłodnym świetle, kierowcy - rośnie grupa osób narzekających na problemy ze wzrokiem, które pogłębiane są przez zanieczyszczenia środowiska, ogrzewanie i klimatyzację.

Wszystko przez to, że ze względu na mocne ukrwienie i bezpośredni kontakt z czynnikami zewnętrznymi nasze oko (a przede wszystkim obecna w siatkówce plamka żółta) jest organem najbardziej narażonym na szkodliwe działanie wolnych rodników - zwłaszcza, kiedy dodatkowo serwujemy mu dużą dawkę światła, w tym sztucznego.

Ich szkodliwe działanie najbardziej uderza w mitochondria plamki żółtej. To siatkówka jest organem o ich największym zagęszczeniu, dlatego wydajność narządu wzroku zależy właśnie od ich sprawności. To w mitochondriach odbywa się bowiem produkcja energii (ATP) niezbędnej do wszystkich procesów metabolicznych.

By proces pozyskiwania tej energii przebiegał sprawnie, mitochondria muszą być zaopatrzone w substancje mitotropowe. W przeciwnym razie dojdzie do uszkodzeń, które w prostej linii prowadzą do zwyrodnienia plamki żółtej, pogłębiania się wad wzroku, zaćmy czy "kurzej ślepoty".

Co więcej objawy te często są pierwszym sygnałem, że w całym organizmie brakuje substancji mitochondrialnych: zaćma sygnalizuje dysfunkcję mitochondriów oraz obecność stresu oksydacyjnego i nitrozacyjnego, a jaskra jest wynikiem mitochondriopatii.

Niezbędne odżywienie

Najważniejsze dla oczu są ubichinon (koenzym Q10), niacynamid (wit. B3) oraz kwas α-liponowy. Te substancje mitotropowe aktywują metabolizm mitochondrialny i wyrównują deficyt bioenergetyczny komórek plamki żółtej.

Koenzym Q10 chroni mitochondria, jest niezbędny dla mięśni oka, które ze względu na duże zapotrzebowanie energetyczne błyskawicznie się męczą, a podawany pacjentom cierpiącym na zwyrodnienie plamki żółtej znacznie poprawił wszystkie parametry wzroku1.

W mitochondriach składnik ten ściśle współpracuje z niacynamidem, który przenosi na niego wolne elektrony. Z kolei kwas α-liponowy w metabolizmie mitochondrialnym odpowiada za transport i odpowiednie wykorzystanie węglowodanów. Zapobiega także uszkodzeniom komórek siatkówkowego nabłonka barwnikowego, których nieprawidłowa praca prowadzi np. do odwarstwienia siatkówki2.

Oprócz tych substancji mitotropowych istotną rolę odgrywają antyoksydanty, które wymiatają wolne rodniki oraz zapobiegają wysychaniu oczu i krótkowzroczności. W prowadzonym przez 6 miesięcy badaniu u pacjentów przyjmujących jednocześnie taurynę, kwasy tłuszczowe omega-3, cynk i luteinę odnotowano stabilizację lub poprawę tzw. najlepiej skoordynowanej ostrości wzroku (BCVA, Best-Corrected Visual Acuity)3.

Wszystkie te substancje mitotropowe i przeciwutleniacze znajdują się w składzie preparatu AMD BilDi. Oczywiście najskuteczniejsze jest ich działanie profilaktyczne, dlatego im wcześniej uzupełnimy niedobory, tym większe mamy szanse na uniknięcie problemów ze wzrokiem.

Mito-Pharma

Bibliografia

  1. Ophthalmologica 2005; 219 (3): 154-166
  2. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2005; 46 (11): 4302-4310
  3. BMC Ophthalmol. 2007; 26 (7): 3
Wczytaj więcej
Nasze magazyny