Jesteś terapeutą?

Palming: ćwicz oczy, a podziękuje Ci cały organizm

Ludzkie oczy zostały skonstruowane tak, aby pracować w dzień, a odpoczywać nocą. Tymczasem postęp cywilizacyjny i wynalezienie elektryczności zmuszają je do dodatkowego wysiłku. Na szczęście, z pomocą przychodzi palming.

18 listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Palming to metoda odprężania wzroku, ale przyczynia się też do łagodzenia fizycznych, umysłowych i emocjonalnych napięć. Stresy tego rodzaju prawie zawsze odbijają się niekorzystnie na wzroku, a trwające kwadrans odprężenie pomaga rozluźnić zarówno całe ciało, jak i system nerwowy. Warto to wypróbować - efekty niejednego mile zaskoczą! Postępując tak, jak w opisanym poniżej ćwiczeniu, spróbuj różnych jego form. Czas palmingu nie powinien przekraczać 10 minut.

Palming: jak prawidłowo ćwiczyć?

1. Usiądź na krześle z prostym oparciem i przysuń się do stołu. Siedź prosto, tak by plecy i kark utrzymać w jednej linii. Nie pochylaj głowy do przodu. Oba łokcie oprzyj na blacie (aby utrzymać właściwą pozycję, możesz coś pod nie podłożyć).

2. Rozgrzej dłonie, pocierając nimi energicznie jedna o drugą, a następnie ułożonymi tak, jakbyś chciała nabrać w nie wody, zakryj oczy w ten sposób, by ich palce skrzyżowały się na czole nad linią brwi. Nie zamykaj oczu, by skontrolować prawidłową pozycję dłoni - nie powinno przez nie przenikać światło, ręce nie mogą też dotykać oczu ani uciskać nosa. Palce, powieki i brwi muszą być całkowicie rozluźnione. Zacznij głęboko oddychać.

3. Teraz powoli zamknij powieki. Spróbuj przywołać w myślach jakieś miłe wydarzenie, które Cię ostatnio spotkało. Przypominaj sobie i odtwarzaj wszelkie detale przez nie więcej niż 10 min. Po tym czasie przed oczami powinna pojawić się czerń. Im jest głębsza, tym ćwiczenie było bardziej udane. Teraz, mrugając, otwórz oczy. Nie zapominaj o głębokim, powolnym oddychaniu.

Różne odmiany palmingu

Palming klasyczny - ma za zadanie pobudzić Cię do odtwarzania ze wspomnień obrazów, przy czym w miarę możliwości należy kontrolować proces myślowy od początku do końca, nie dopuszczając myśli, które mogłyby przeszkadzać.

Rozpocznij najpierw małym, sprawiającym przyjemność ćwiczeniem myślowym. Spróbuj przywołać przed oczy spacer, który był dla Ciebie szczególnie przyjemny. Przypomnij sobie ten spacer od jego początku, jak najdokładniej, ze wszystkimi szczegółami, które wtedy dostrzegłaś.

Jeśli żaden taki spacer nie przychodzi Ci na myśl, spróbuj wykonać imaginacyjny spacer od drzwi swojego mieszkania, przez własne mieszkanie, dom czy ogród, odtwarzając przy tym możliwie dokładnie wszystkie szczegóły, by wizualizacja przy zamkniętych oczach pokrywała się jak najdokładniej z widzianą uprzednio rzeczywistością.

Palming wizualizacyjny - wymaga dźwięków. Włącz płytę lub radio i spróbuj przekształcić dźwięki w obrazy widziane przed zamkniętymi oczami. Na początku zajmuj się wyłącznie wyobrażeniami, które sprawiają Ci przyjemność. Jedynie działając w stanie odprężenia, bez żadnego przymusu, możesz doprowadzić do tego, że obrazy przed Twoimi oczami będą powstawać bez żadnego wysiłku.

Palming oddechowy - jeśli chcesz się szybko odprężyć, możesz to ćwiczenie wykonywać również na leżąco. Połóż się wtedy płasko na plecach. Na piersi ułóż poduszkę, by wygodnie oprzeć na niej łokcie. Następnie przykryj oczy dłońmi tak, by palce skrzyżowały się ponad brwiami, a do oczu nie docierał żaden promień światła i zamknij lekko oczy. Teraz całą swą uwagę skieruj na oddech. Im większe było napięcie, tym będzie on płytszy i bardziej wymuszony.

Zacznij się świadomie rozluźniać, oddychając przez ok. 2 min w myśl zaleceń jogi. Następnie przed zamknięte oczy przywołaj cyfrę 1. Zrób głęboki wdech i pozwól przy tym, by cyfra 1 od dołu przesunęła się w Twoje pole widzenia. Na początku widzisz jedynie czubek tej jedynki, przesuwa się ona wolno ku górze i w momencie, gdy w całości znajduje się w Twoim polu widzenia, zakończ pełny wdech.

Teraz czas na wydech - w jego trakcie cyfra 1 z wolna powinna opadać w dół, usuwając się z pola widzenia. Gdy całkowicie zniknie, wydech powinien być zakończony. Następnie w analogiczny sposób przywołaj cyfrę 2. Powtórz ten zabieg tyle razy, ile potrzebujesz, by całe Twoje ciało i centrum wzrokowe się odprężyło.

Artykuł należy do raportu
Rzut oka na choroby oczu
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny