Jesteś terapeutą?

Najczęstsze choroby oczu - objawy, przyczyny i leczenie

Zaczyna się zwykle niewinnie: myślimy, że to przemęczenie pracą lub chwilowy zanik ostrości widzenia. Jednak objawów chorób oczu nie należy bagatelizować.

13 październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut pacjent
Zdrowe zakupy

Ostrość widzenia, poza wadami wzroku, mogą upośledzać także schorzenia oczu. Oto najczęściej występujące:

Stożek rogówki - objawy, przyczyny i leczenie

Choroba degeneracyjna rogówki oka, zwykle będąca wadą wrodzoną. Zdrowa rogówka oka ma kształt zbliżony do wycinka kuli, w przypadku stożka rogówki przednia część oka ulega wybrzuszeniu, które przypomina stożek - stąd nazwa. 

Choroba ta powoduje pogorszenie ostrości widzenia, swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie oczu, może dawać efekt podwójnego widzenia, nadwrażliwość na światło czy efekt halo wokół źródła światła.

Jej przyczyny nie są znane. Jedna z teorii mówi o tle genetycznym, inna o współistniejących chorobach alergicznych.

Jak leczyć stożek rogówki?

Najczęściej wadę koryguje się dopasowaniem specjalnego typu soczewki twardej. Najbardziej nowoczesna jest nieoperacyjna metoda cross-linking.

- Po ablazji nabłonka w centrum rogówki podawana jest ryboflawina w kroplach, następnie rogówka jest naświetlana promieniami ultrafioletowymi - wyjaśnia dr Lucyna Paskalska. - Przy zaawansowanym stopniu uwypuklenia stosuje się ten zabieg w połączeniu z wszczepianiem pierścieni śródrogówkowych. Wszystko to można zrobić w trybie ambulatoryjnym, a rekonwalescencja trwa nie dłużej niż 2-3 tygodnie.

Oko

Zaćma (katarakta) - objawy, przyczyny i leczenie

Tak nazywa się każde zmętnienie soczewki, niezależnie od stopnia upośledzenia widzenia. Zaczyna się niewinnie - pogorszeniem widzenia, jakbyśmy patrzyli na świat przez brudną szybę. Chory przeciera oczy w nadziei, że to pomoże. 

Ten etap może trwać wiele lat, ale nieleczona katarakta w końcu zasnuje oczy gęstą mgłą i niemal całkowicie uniemożliwi widzenie. Źrenice przestaną być czarne, staną się szare, a chory będzie mógł odróżniać jedynie światło i ciemność.

Leczenie zaćmy

W początkowym stadium choroby stosuje się preparaty poprawiające metabolizm soczewki, np. witaminę PP i A oraz związki jodu, wapnia, potasu, a także leki hamujące mętnienie soczewki. To nie powstrzyma rozwoju choroby, ale może spowolnić jej postęp. Definitywnym rozwiązaniem w przypadku zaćmy jest operacja, polegająca na usunięciu zmętniałej soczewki.

Nowoczesną i dostępną w Polsce metodą usuwania zaćmy jest emulsyfikacja płynowa. Zabieg rozbija zmętniałą soczewkę i przywraca ostrość widzenia.

Katarakta

Jaskra - objawy i sposoby leczenia

Mówiąc najogólniej, to zbyt wysokie ciśnienie w oku. Naczynia krwionośne są uciskane i nie dostarczają odpowiedniej porcji substancji odżywczych do gałki ocznej. Nerw jest niedożywiony i stopniowo obumiera. Jest to zjawisko nieodwracalne. 

Pierwsze sygnały można przeoczyć, są łatwe do zaobserwowania tylko przy ostrym ataku jaskry. Oko staje się bolesne, twarde i czerwone. Pojawiają się też zaburzenia widzenia. Zazwyczaj jednak choroba rozwija się bezobjawowo.

Dla spokoju po ukończeniu 40. r.ż. warto wykonać badania w kierunku jaskry. Szczególnie gdy w rodzinie zdarzały się jej przypadki.

Leczenie jaskry

Leczenie polega na obniżaniu ciśnienia w oku. Można to robić operacyjnie lub za pomocą farmaceutyków.

 

Odwarstwienie siatkówki - jakie są pierwsze objawy?

To schorzenie bywa dziedziczone. Pierwszy sygnał to widzenie czarnych kropek pod powieką. Błysk w oku oznacza, że doszło do wewnętrznego wylewu. Z wizytą u specjalisty nie wolno zwlekać ani godziny, bo jeśli odklejona siatkówka straci kontakt z naczyniami, obumrze. Najlepiej jechać na ostry dyżur okulistyczny. Chory z odwarstwieniem siatkówki w jednym oku powinien poddawać się kontroli okulistycznej przynajmniej 3-4 razy w roku, by nie doprowadzić do wystąpienia podobnych objawów w drugim oku.

Zwyrodnienie plamki żółtej - pierwsze objawy

Plamka żółta to fragment siatkówki w dnie oka. Pozwala widzieć centralnie, a co za tym idzie - czytać, pisać, rozróżniać barwy i najdrobniejsze szczegóły obrazów.

Trzeba udać się do okulisty, kiedy zaczynają falować proste linie, drukowane litery się rozmazują, a przedmioty zmieniają kształt i rozmiar. Przed oczami pojawia się czarna plamka, która bardzo ogranicza widzenie. Choroba rozwija się długo i najczęściej ujawnia się ok. 60. r.ż. Ma dwie postaci - degenerację suchą i mokrą. Obie mogą doprowadzić do ślepoty.

Niestety nie ma leku ani metody leczenia zwyrodnienia plamki żółtej. Można jednak ograniczyć postęp choroby z pomocą lasera, który niszczy nieprawidłowo rozrastające się naczynia krwionośne. Nie wiadomo dlaczego, ale najbardziej na degenerację plamki żółtej narażone są osoby o niebieskich i zielonych oczach

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT