Jesteś terapeutą?

Nakarm oczy jesienią, czyli jak zadbać o wzrok, kiedy szybciej zapada zmrok?

Każda z pór roku ma inny wpływ na ogólny stan zdrowia oraz kondycję naszych oczu. Coraz krótsze jesienne dni, niskie temperatury, praca przy sztucznym oświetleniu i dieta uboższa o sezonowe warzywa i owoce, nie pozostaje bez konsekwencji dla jakości widzenia. Jak dbać o wzrok jesienią i zminimalizować wpływ niekorzystnych czynników, podpowiadają specjaliści z centrum okulistycznego Nowy Wzrok.

Artykuł na: 6-9 minut dieta suplementy zdrowa żywność
Zdrowe zakupy

Nie tak dawno przestawiliśmy zegarki na czas zimowy. Zmierzch zapada coraz wcześniej, a dni stają się chłodniejsze. Niestety, zimne powietrze i wietrzna pogoda nie sprzyjają dobrej kondycji naszych oczu, podobnie jak ogrzane i suche wnętrza naszych domów.

Jesienią częściej jesteśmy narażeni na suche powietrze z ogrzewania samochodowego. Więcej czasu spędzamy przy sztucznym oświetleniu, często wpatrując się przy tym w ekran komputera czy tabletu.

W efekcie nasze oczy są podrażnione i zaczerwienione, a nieprzyjemne objawy nasilają się w szczególności u osób noszących soczewki kontaktowe. Jak sobie radzić z problemami ze wzrokiem jesienią?

Przede wszystkim pamiętać o odpowiednim oświetleniu, a także robieniu przerw w pracy przy komputerze lub w trakcie czytania. O właściwą wilgotność powietrza w domu możemy zadbać przy pomocy specjalnych nawilżaczy.

Nie zapominajmy również o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Z kolei podrażnione i piekące oczy możemy wspomagać kroplami.

Osoby noszące soczewki powinny skonsultować się w tym celu z lekarzem, który zaleci odpowiednie preparaty, zawierające świetlik lub hialuronian sodu występujący również w ludzkich łzach.

Eye Macro from Arild Kumar on Vimeo.

Nakarm oczy przed zimą

Jesienią nasza dieta staje się uboższa ze względu na ograniczoną dostępność świeżych warzyw i owoców. Ich niedobór w tych miesiącach nie powinien być jednak powodem dla zaprzestania dostarczania organizmowi i naszym oczom odpowiednich substancji odżywczych w niezbędnych ilościach. Jedzmy więc produkty bogate w witaminy A, C i E – marchew, szpinak, pomidory, brokuły, wątróbkę, szparagi, paprykę czerwoną, porzeczki, migdały, pestki dyni.

Dieta przychylna zdrowym oczom powinna zawierać również kwasy omega-3, obecne przede wszystkim w tłustych rybach, takich jak łosoś i tuńczyk oraz w owocach morza. Kwasy te są składnikiem układu nerwowego oka, uważa się również, że chronią oczy przed procesem starzenia.

Kolejnymi składnikami diety ważnymi dla dobrego widzenia są luteina i zeaksantyna, które należą do grupy karotenoidów i wchodzą w skład plamki żółtej oraz soczewki. Dostarczamy je organizmowi w takich produktach, jak szpinak, seler, brokuły, cukinia czy pomidory.

Oko po zmroku

Okres jesienno-zimowy nie rozpieszcza naszego wzroku również pod innym względem. Mowa tu o zjawisku krótkowzroczności zmierzchowej, które sprawia, że po zmroku widzimy nieco gorzej. Dzieje się tak dlatego, że przy gorszym oświetleniu źrenica oka rozszerza się, aby zmaksymalizować dostęp światła. W związku z tym zwiększa się średnica strumienia świetlnego wpadającego do oka, a w konsekwencji obraz powstający na siatkówce jest mniej wyraźny.

Zjawisko to jest szczególnie dokuczliwe w porze jesienno-zimowej, kiedy wcześnie robi się ciemno. Efekt nasila się u osób cierpiących na krótkowzroczność, dlatego niekiedy konieczna jest wizyta u specjalisty i dobór drugiej pary okularów o nieco większej mocy, które pomagają w lepszym widzeniu po zmroku.

Laserowa korekta wzroku

Osobom z wadami wzroku, szczególnie w sezonie jesienno – zimowym często dokuczają zaparowane lub pokryte kroplami deszczu szkła okularów, które dodatkowo utrudniają prawidłowe widzenie kierowcom. Istnieją jednak nowoczesne metody umożliwiające pozbycie się problemu związanego z noszeniem okularów lub dziennych soczewek kontaktowych.

Jednym ze sposobów umożliwiających całkowitą i stałą korekcję wzroku jest zabieg wykonany przy pomocy lasera.

Metoda laserowej korekcji wzroku jest znana i od kilkunastu lat z powodzeniem wykonywana w Polsce.

- Wystarczy kilkanaście minut, w trakcie których specjalista modeluje rogówkę przy pomocy lasera, co powoduje zmianę jej mocy optycznej i przywraca prawidłowe widzenie niemal od razu po wykonaniu zabiegu - tłumaczy Magdalena Bińczak z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

99frames 2K15 - The Eye from Dino Muhic on Vimeo.

Ortokorekcja

Ortokorekcja wzroku polega na zakładaniu na noc specjalnych soczewek ortoK, dzięki którym pacjent przez cały dzień widzi prawidłowo.Inną metodą poprawy widzenia, wciąż mało znaną w Polsce jest ortokorekcja.

W przeciwieństwie do zabiegu laserowej korekcji wzroku, ortokorekcja jest niechirurgicznym i odwracalnym rozwiązaniem.

- Rogówka utrzymuje kształt nadany jej przez ortosoczewkę przez kilkanaście godzin, dlatego na czas stosowania tej metody okulary można odłożyć do szuflady - wyjaśnia optometrystka Magdalena Bińczak.

Bez względu z jakiej metody korekcji wad wzroku chcemy skorzystać, na początek niezbędna jest wizyta u okulisty i przejście badań kwalifikacyjnych.

Jesienne, chłodne dni nie sprzyjają nie tylko naszemu samopoczuciu, ale również zdrowiu naszych oczu. Dlatego powinniśmy szczególnie zadbać o odpowiednią dla oczu dietę i nie lekceważyć alarmujących sygnałów, gdy pogarsza nam się wzrok.

 

Opracowanie na podstawie materiałów prasowych: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT