Jesteś terapeutą?

Oko w oko z chorobami oczu

Należę do licznej rodziny mieszkającej w dużym mieście. Prawie wszyscy mamy problemy z oczami. Troje z czworga moich dziadków miało zaćmę, a jedno z nich cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej. Do tego prawie połowa naszych dzieci nosi okulary albo soczewki z powodu krótkowzroczności. Wszystkie młodsze dzieci bez przerwy chorują na zapalenie spojówek, któremu często towarzyszy żółtawa wydzielina sklejająca rano powieki. Mój mąż z kolei źle widzi po ciemku, a dwóch jego krewnych ma jaskrę. W mojej rodzinie częsta jest też retinopatia barwnikowa. Czy możemy liczyć na jakąś pomoc ze strony medycyny naturalnej?

07 kwiecień 2015
Artykuł na: 9-16 minut zioła medycyna naturalna suplementy dieta
Zdrowe zakupy

Słusznie, że próbuje Pani znaleźć lekarstwo na rozliczne problemy z oczami występujące w rodzinie. Mimo że oczy są najistotniejszym narządem zmysłu w codziennym życiu, mało kto podejmuje jakiekolwiek kroki, by zachować dobry wzrok na długie lata.

Najczęstszym problemom z oczami można zapobiegać stosując się do kilku prostych zasad.

Zacznijmy od nawracającego zapalenia spojówek u dzieci.

Główne objawy tej choroby to zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oka wraz z pojawieniem się wydzieliny spowodowanej zapaleniem spojówki, cienkiej warstwy tkanki nabłonkowej, która pokrywa białko oka oraz wyścieła wnętrze powieki.

Schorzenie to spowodowane jest obecnością wirusów albo bakterii (w tym tych przenoszonych drogą płciową, np. chlamydii czy bakterii powodujących rzeżączkę) lub też podrażnieniem oka przez ciała obce, np. szampon do włosów, brud, dym czy chlor obecny w wodzie basenowej.

Zapalenie spojówek może być też wywołane przez alergeny, np. kurz, pyłki czy pewne rodzaje białek uczulające osoby noszące soczewki kontaktowe.

Aby uniknąć infekcji, nie należy dotykać oczu palcami i używać wyłącznie świeżych, czystych ręczników. Krople obkurczające naczynia krwionośne (wybielające białka) eliminują co prawda zaczerwienienie, ale jednocześnie powodują długotrwałe wysuszenie oka.

Terapia homeopatyczna na oczy (jeśli jesteś zwolenniczką homeopatii)

6 ziół na zdrowe oczy

1. Borówka

2. Pycnogenol

3. Wyciąg z pestek winogron

4. Pokrzywa indyjska

5. Szałwia czerwona

6. Miłorząb japoński

Krople zawierające wyciąg ze świetlika (Euphrasia) oraz starca popielnego (Cineraria Maritima) to homeopatyczna mieszanka składników leczących zapalenie spojówek i inne infekcje narządu wzroku.

Połączenie to zostało opracowane przez francuskiego specjalistę, doktora Ronalda Questela, który przetestował jego skuteczność na 60 pacjentach z zapaleniem spojówek w klinicznym badaniu randomizowanym (z losowym doborem pacjentów) z podwójną ślepą próbą, kontrolowanym za pomocą placebo.

Stosował on u nich krople raz dziennie przez sześć dni, co wyraźnie złagodziło objawy: ból, łzawienie, nadwrażliwość na światło i ilość produkowanej wydzieliny.

Poprawę potwierdziły fotografie naczyń włosowatych spojówki. Każdy składnik kropli aplikowany osobno również sam w sobie wykazuje działanie lecznicze.

W przypadku zapalenia spojówek wywołanego przez inne schorzenie, np. chorobę weneryczną, należy wykonać odpowiednie badania i przyjmować stosowne leki przepisane przez lekarza.

Zioła pomocne w chorobach oczu

Skuteczność w leczeniu chorób oczu wykazują niektóre preparaty ziołowe. Stosuje się je w przypadku jaskry, ślepoty zmierzchowej, zwyrodnienia plamki żółtej, retinopatii barwnikowej czy nawet retinopatii cukrzycowej.

Dawka 200 mg wyciągu z borówki (Vaccinium myrtillus) znacząco poprawia stan oka u osób z jaskrą (co potwierdzają badania elektroretinograficzne).

Bibliografia

 1. www.sblglobal.com/cme.html
 2. Arch Med Intern [Parma], 1985; 37: 29–35
 3. Evid Based Complement Alternat Med, 2010; 7: 47–56
 4. Klin Monbl Augenheilkd, 1977; 171: 616–9
 5. Klin Monbl Augenheilkd, 1981; 178: 386–9
 6. J Fr Ophtalmol, 1988; 11: 453–60; Bull Soc Ophtalmol Fr, 1988; 88: 173–4, 177–9
 7. Ann Ott Clin Ocul, 1988; 114: 85–93
 8. Lancet, 1983; 1: 958–60; Exp Eye Res, 1984; 39: 745–9; Chin Med J [Engl], 1993; 106: 922–7; Zhonghua Yan Ke Za Zhi, 1991; 27: 174–8
 9. Klin Monbl Augenheilkd, 1991; 199: 432–8
 10. Presse Med, 1986; 15: 1556–8; Klin Monbl Augenhelkd, 1980; 177: 577–83
 11. Am J Ophthalmol, 2004; 137: 62–9
 12. Invest Ophthalmol Vis Sci, 2002; 43: E-Abstract 935
 13. Toxicology, 1998; 130: 167–74
 14. J Am Geriatr Soc, 2000; 48: 1501–6

W innych badaniach wyciąg z borówki (samodzielnie bądź w połączeniu z beta-karotenem) dawał znaczącą poprawę u pacjentów ze ślepotą zmierzchową: ich oczy łatwiej dostosowywały się do ciemności i szybciej odzyskiwali oni zdolność widzenia po jasnych rozbłyskach światła.

Najważniejsze jednak, że składnik ten hamuje angiogenezę (przerost naczyń krwionośnych) i tym samym skutecznie przeciwdziała chorobom siatkówki.

Jeszcze inne badania potwierdzają, że wyciąg z borówki podany w połączeniu z witaminą E może nawet pomagać przy krótkowzroczności, natomiast u pacjentów z różnymi rodzajami retinopatii (uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki oka ), w tym wywołaną przyjmowaniem leków przeciwzakrzepowych oraz będącą komplikacją cukrzycy, odnotowano rzadsze występowanie krwotoków oraz mniejszą przepuszczalność.

Pycnogenol (PCG) – preparat wytworzony z liści różnorodnych drzew i krzewów oraz pnia sosny nadmorskiej i wyciąg z nasion winogron Vitis vinifera (GSE), zawierające kompleksy flawonoidów zbliżonych do witaminy C, znacząco poprawiają widzenie po ciemku i po gwałtownych rozbłyskach światła. Są skuteczne w dawce 150-300 mg dziennie.

Przyjmowanie preparatów z GSE (wyciąg z pestek grejpfruta) wykazało znaczną poprawę kliniczną u 86% pacjentów z krótkowzrocznością stosujących ten wyciąg, a testy siatkówki udowodniły poprawę u 40%.

Dwa inne zioła lecznicze - pokrzywa indyjska (Coleus forskohlii) oraz szałwia czerwona (Salvia miltiorrhiza) - przynoszą pozytywne efekty jeśli chodzi o mikrokrążenie w obrębie gałki ocznej.

Zaburzenie mikrokrążenia jest jedną z głównych przyczyn uszkodzenia nerwu wzrokowego towarzyszącego jaskrze. Należy jednak pamiętać, by przyjmować te zioła pod nadzorem doświadczonego naturopaty lub wykwalifikowanego zielarza.

Pomocny może okazać się też wyciąg z miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba) stosowany często przy ogólnych problemach z krążeniem. Wyciąg z liści miłorzębu (GBE) przyniósł wyraźne zmiany na lepsze u starszych pacjentów cierpiących na przewlekłe niedokrwienie siatkówki.

GBE daje również długotrwałą, wyraźną poprawę u pacjentów ze starczym zwyrodnieniem plamki żółtej i poważnymi zaburzeniami krążenia w obrębie siatkówki (np. jaskrą).

Suplementy dla oczu

Oprócz regularnego przyjmowania preparatów z borówki, polecam dobry suplement multiwitaminowy, gdyż witamina A, C i E oraz kompleks witamin z grupy B pomagają w zapobieganiu jaskrze, podobnie jak karotenoidy, kwas alfa-liponowy, żelazo, magnez, cynk i inne przeciwutleniacze.

Dieta na dobry wzrok

Proszę się postarać, aby Pani rodzina włączyła do codziennej diety pięć warzyw zawierających dużo substancji niezbędnych dla zdrowia oczu: kapustę włoską, kapustę czerwoną, kapustę białą, kalafiora romanesco oraz brokuły. W przypadku tego ostatniego warto upewnić się, że pączki kwiatowe nie przybrały żółtej barwy, tylko nadal są zielone - oznacza to, że brokuł jest naprawdę świeży.

Wpływ otoczenia na oczy

Zaćma nie pojawia się jedynie jako oznaka zaawansowanego wieku, może być bowiem wywołana czynnikami środowiskowymi mającymi negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Naukowcy już od dawna podejrzewali, że istnieje związek między codziennym kontaktem z ołowiem, a występowaniem całej gamy chorób przewlekłych w późnym wieku, takich jak demencja, nadciśnienie tętnicze czy właśnie zaćma, która często wywołana jest nagromadzeniem ołowiu w dotkniętej schorzeniem soczewce.

Zespół badaczy z Harvard Medical School w Bostonie przetestował tę teorię, badając stężenie ołowiu w piszczeli i rzepce u prawie 800 mężczyzn (średnia wieku 67 lat i porównując te rezultaty z badaniami ich oczu przy uwzględnieniu innych czynników, np. cukrzycy i palenia papierosów.

U pacjentów z najwyższym stężeniem ołowiu występowało prawie trzy razy większe ryzyko zaćmy, dlatego też badacze doszli do wniosku, że prawie połowa przypadków tego schorzenia może wynikać z nagromadzenia ołowiu w organizmie.

Ołów najczęściej osadza się w kościach.

Po około dziesięciu latach krążenia w krwiobiegu początkowo w niewielkim stężeniu, które uniemożliwia jego wykrycie, ołów gromadzi się w tkankach. Może to skutkować stresem oksydacyjnym i wolnorodnikowym uszkodzeniem oka, w tym nabłonka soczewki, kluczowego dla dobrego wzroku. Niezbędny jest też glutation - przeciwutleniacz zapewniający zdrowie soczewki oka.

Póki nie wprowadzono paliwa bezołowiowego, wszyscy wdychaliśmy spaliny pełne szkodliwego ołowiu.

Inne źródła narażające nas na ciągły kontakt ze związkami tego metalu znajdują się w naszych własnych domach: ok. 80% wszystkich budynków wzniesionych do lat 80. zawiera ołowiane rury i farby. Dlatego też jest wysoce prawdopodobne, że ołów zdążył już nagromadzić się w kościach praktycznie u wszystkich dorosłych.

Biorąc pod uwagę historię Pani rodziny, warto byłoby odnaleźć wszelkie potencjalne źródła ołowiu w domu i miejscach pracy oraz upewnić się, że wszyscy piją przefiltrowaną wodę.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT