Jesteś terapeutą?

Schorzenia oczu: zaćma, retinopatia cukrzycowa - co robić?

Wykazano, że poniższa dieta i plan suplementacji zapobiegają rozwojowi zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej i retinopatii cukrzycowej lub go spowalniają.

29 grudzień 2014
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna dieta suplementy
Zdrowe zakupy

Stosuj dietę śródziemnomorską bogatą w świeże organiczne owoce i warzywa, oliwę z oliwek, rośliny strączkowe i ryby. Ilekroć to możliwe, posiłki przygotowuj od podstaw ze świeżych produktów.

Spożywaj wystarczającą ilość białka. Brytyjski okulista dr Stanley Evans spędził 40 lat na badaniach dotyczących zaćmy i innych schorzeń oczu występujących u Afrykanów. W wielu przypadkach pacjenci mieli duże niedobory białka. Evans rutynowo zaleca minimalne spożycie 70-80 g tego składnika pokarmowego dziennie.

Przestań palić. Papierosy mają negatywny wpływ na cały organizm, ale w szczególności na oczy. Prawdopodobnie najbardziej odpowiada za to zawarty w nich kadm, który osadza się w soczewce oka.

Postaw na różowy, spróbuj darów morza. Krab, homar, krewetka, łosoś i inne owoce morza w kolorze czerwonym są bogate w astaksantynę - inny silny antyoksydant. Według kilku japońskich badań zaledwie 6 mg tej substancji dziennie może poprawić ostrość wzroku.

Przekonaj się do niebieskości na talerzu. Niebieskie i fioletowe warzywa i owoce, takie jak borówki amerykańskie, jagody, czerwone i fioletowe winogrona oraz jeżyny, zawierają antocyjany, które - jak wykazano - pobudzają produkcję pigmentu siatkówkowego niezbędnego do widzenia w słabnącym świetle.

Pozwalaj sobie na alkohol, ale pij go z umiarem. Jak pokazało australijskie badanie Blue Mountains Eye Study, ryzyko rozwoju zaćmy u osób, które wypijały jeden lub dwa drinki dziennie, było o 50 proc. niższe niż w przypadku tych, które piły więcej lub zachowywały całkowitą abstynencję.

Unikaj styczności z ołowiem, który powiązano z występowaniem zaćmy.

Noś okulary przeciwsłoneczne. Na podstawie badań przeprowadzonych w Japonii i innych krajach wywnioskowano, że narażanie oczu na wysoki poziom nasłonecznienia (i promieniowania ultra fioletowego) skutkuje najwyższą częstością występowania zaćmy.

Jedz szpinak, jarmuż, gotowane kapusty liściaste i kapustę głowiastą, które są bogate w luteinę - karotenoidowy antyoksydant najskuteczniej oddziałujący na oczy. Inne ważne produkty zasobne w tę substancję to m. in. kiwi, winogrona, kukurydza i żółtko jaja.

Bibliografia

  1. DIET FOR SORE EYES REFERENCES
  2. Arch Ophthalmol, 1997; 115: 1296-303
  3. Arch Ophthalmol, 2007; 125: 1225-32
  4. Altern Med Rev, 2011; 16: 355-64
  5. Photochem Photobiol, 2005; 81: 529-36
  6. Am J Ophthalmol, 2010; 150: 434-40.e1
  7. JAMA, 2004; 292: 2750-4
  8. Invest Ophthalmol Vis Sci, 2003; 44: 4210-4
  9. Ophthalmology, 1998; 105: 1751-8; Br J Ophthalmol, 2009; 93: 1210-4

Ruszaj się. Aktywność fizyczna może obniżyć ryzyko wystąpienia wszelkich problemów okulistycznych, nawet krótkowzroczności. Podnieś się więc z sofy i zorganizuj ćwiczenia.

Unikaj pewnych leków. Wiadomo, że statyny, aspiryna, sterydy, leki na bazie sulfonamidów, przeciwdepresyjne, przeciwkrzepliwe, przeciwhistaminowe oraz zobojętniające kwas żołądkowy powodują problemy okulistyczne.

Ponadto NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaćmy nawet o 44 proc., a antybiotyki, leki przeciwpsychotyczne będące pochodnymi fenotiazyny, antagoniści receptorów dopaminergicznych (na chorobę lokomocyjną) oraz leki hipotensyjne, takie jak beta-blokery, powiązano z rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej.

Poza tym u dwóch trzecich osób przyjmujących viagrę pojawia się tzw. niebieskie widzenie - nieprawidłowe widzenie w niebieskim odcieniu - przez co najmniej cztery godziny po zażyciu preparatu.

Artykuł należy do raportu
Rzut oka na choroby oczu
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT