Jesteś terapeutą?

Naturalne metody leczenia zapalenia ucha u dziecka

 Jeśli Twoje dziecko ma skłonność do zapalenia ucha, zapoznaj się z naturalnymi metodami jego leczenia oraz z ulubionymi domowymi lekarstwami Annemarie.

30 lipiec 2014
Artykuł na: 6-9 minut dziecko medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Zapalenie ucha

Zapalenie ucha środkowego (rozwijające się po wewnętrznej stronie błony bębenkowej) to prawdziwa epidemia wśród naszych dzieci. Chociaż nagminnie leczy się je antybiotykami, będzie powracało raz za razem pomimo podawania leków. Najnowszy przegląd jedenastu badań, w których testowano stosowanie antybiotyków w porównaniu do placebo lub obserwacji u dzieci z ostrym zapaleniem ucha, wykazał, że chociaż farmaceutyki lepiej radziły sobie z objawami, ich ogólna przewaga była na tyle niewielka, że nie przewyższała ryzyka związanego z ich przyjmowaniem.

Biorąc pod uwagę dostępność znaczących danych na temat szkodliwych działań niepożądanych zaobserwowanych podczas stosowania antybiotyków, można powiedzieć, że w przypadku infekcji uszu leki te mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Center for Healthcare Policy and Research na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis zamiast ich podawania zaleca obserwację jako pierwszy krok w terapii nieostrego zapalenia ucha środkowego.

Według mnie, w przypadku dzieci ze skłonnością do infekcji w obrębie uszu, najlepszą taktyką jest wyeliminowanie z ich diety wszystkich produktów mlecznych, cukru oraz – w niektórych przypadkach – pokarmów pszennych

Zapalenie ucha u dziecka może mieć charakter zastoinowy i bolesny i przebiegać bez wysięku. Może też pojawić się wydzielina – kiedy błona bębenkowa pęka – co pozwala na naturalne osuszenie stanu zapalnego. Kiedy proces ten dobiegnie końca, błona bębenkowa będzie goić się samoistnie. Kiedy naturalne osuszenie nie następuje, medycyna nakazuje stosowanie metody leczenia polegającej na wprowadzeniu do błony bębenkowej drenów umożliwiających odprowadzenie ropy. W przypadku około 1 proc. leczonych w ten sposób infekcji procedura ta (zwana myringotomią) jest związana z trwałą perforacją, która wymaga późniejszej operacji w celu usunięcia uszkodzenia. Ponadto w 70 proc. analizowanych przypadków podczas tego rodzaju terapii pacjenci cierpieli z powodu nawracających infekcji.

Możliwe przyczyny zapalenia ucha u dziecka

Z moich spostrzeżeń wynika, że infekcje mogą być związane z regularnym spożyciem – zarówno przez przyszłą matkę, jak i dziecko (już po przyjściu na świat) – produktów na bazie mleka krowiego. Pamiętajmy, że mleko jest wysoko odżywczym pokarmem stworzonym przez naturę dla dziecka, a mleko krowie jest zbyt zasobne w substancje odżywcze jak na ludzkie potrzeby.

Powyższa zależność stała się dla mnie jasna poprzez bolesne osobiste doświadczenie. Kiedy byłam w ciąży z moją młodszą córką, często miałam ochotę na topiony żółty ser i jadłam go codziennie z muffinami po angielsku i pizzą. Po porodzie przestałam to robić, więc sądzę, że kiedy mała miała około pięciu miesięcy, obie wydalałyśmy nabiał. U córki rozwinęła się dramatyczne zapalenie ucha z mnóstwem wydzieliny. Nie byłam poważnie zaniepokojona, ponieważ uważałam, że rozumiem przyczynę problemu, która tkwiła w mojej diecie.

Leczyłam ją ziołowymi herbatkami, przepłukiwałam jej uszy herbatą z miodem (naturalnym środkiem odkażającym), kładłam za nimi niewielki zimny okład (aby powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji), natomiast nad nerkami z tyłu jej talii umieszczałam ciepły kompres. Ta ostatnia metoda opiera się na chińskiej koncepcji, według której uszy i nerki są połączone, więc jakikolwiek problem z uszami wskazuje również na zaburzenia funkcjonowania nerek. Kiedy te ostatnie próbują usunąć uboczne produkty metabolizmu nabiału, mogą być czasami zbyt przeciążone, czego odzwierciedleniem może być stan zapalny narządu słuchu. Umieszczanie gorących kompresów na nerkach pobudza je do zwiększenia aktywności detoksykacyjnej.

Jako że karmiłam wówczas piersią, zwracałam uwagę na to, by spożywać produkty o niskiej zawartości tłuszczu i mnóstwo warzywnych zup. Za każdym razem, gdy okładałam córkę kompresami, nie miała problemu ze ssaniem, przesypiała całe godziny i nie sprawiała wrażenia, że coś ją boli, miałam więc wrażenie, że zdrowieje.

Proces ten trwał trzy tygodnie, ale później przez lata nie rozwijały się u niej inne infekcje uszu z wyjątkiem łagodnego bólu mniej więcej raz na rok, z którym łatwo można było sobie poradzić dzięki gorącemu kompresowi na ucho. W wieku ośmiu lat przeszła kolejne zapalenie wysiękowe. Najpierw leczyłam ją sokami, według ekspansywnego podejścia z witaminą C (pokarmy, które w medycynie chińskiej są skrajnie yin), jednak to nie pomogło. Zastąpiłam je więc słonymi, obkurczającymi lekarstwami (pokarmy, które w medycynie chińskiej są skrajnie yang), podawałam jej zupę z miso (patrz strona obok) oraz stosowałam gorący kompres na nerki. Wyzdrowiała w ciągu jednego dnia.

Profilaktyka zapalenia ucha u dziecka

Według mnie, w przypadku dzieci ze skłonnością do infekcji w obrębie uszu, najlepszą taktyką jest wyeliminowanie z ich diety wszystkich produktów mlecznych, cukru oraz – w niektórych przypadkach – pokarmów pszennych. Wówczas problem zazwyczaj ustąpi w ciągu dwóch lub trzech miesięcy, po tym jak organizm przejdzie przez ostatni proces oczyszczania.

Leczenie zapalenia ucha u dziecka

Dr n. med. Alexa Fleckenstein z Bostonu, specjalistka w zakresie europejskiej medycyny naturalnej, rekomenduje picie dużych ilości ciepłej wody i przepłukiwanie nozdrzy słoną wodą w celu wspomagania drenażu. Sezelle Gereau-Haddon, dziecięcy otolaryngolog z Columbia Presbyterian Medical Center w Nowym Jorku, w leczeniu zapalenia uszu zaleca homeopatię. Poniżej przedstawiam kilka innych domowych kuracji o potwierdzonej przeze mnie skuteczności, które można zastosować.

Poniżej podaję przepis na moje ulubione lekarstwo na wszelkiego rodzaju infekcje, m.in. zapalenie ucha u dziecka.

Składniki:

  • 1 cała główka czosnku (wszystkie ząbki obrane)
  • 950 ml bulionu drobiowego lub warzywnego
  • 1 łyżka stołowa pasty miso o łagodnym smaku

Sposób przygotowania: ząbki czosnku gotuj przez 10 minut na wolnym ogniu w dwóch filiżankach bulionu, a następnie zmiksuj w blenderze z miso. Przelej z powrotem do rondla, dodaj resztę bulionu i podgrzej.

Podawaj na gorąco lub, w przypadku dzieci, na ciepło.

W przypadku uciążliwych bólów uszu bez wysięku można wypróbować następujące metody:

Zimne skarpetki. Weź parę bawełnianych skarpet, zmocz je zimną wodą z kranu, wyciśnij i załóż na stopy. Następnie nałóż na nie parę suchych skarpet. Zrób to przed położeniem się do łóżka i śpij w nich całą noc.

Gorący okład. Aby uśmierzyć ból ucha, złóż na czworo mały ręcznik, zmocz go gorącą wodą z kranu, wyciśnij i umieść na uchu. Niech okład będzie tak gorący, jak to możliwe z Twojego (lub pacjenta) punktu widzenia. Załóż wełnianą czapkę, aby utrzymać go na miejscu. Z metody tej korzystaj wyłącznie w przypadku bólów ucha bez wysięku. W przypadku tych z wydzieliną stosuj gorący okład na nerki.

Stałe rozgrzewanie i przykrywanie uszu.

Ciepłe krople oliwy. Rozgrzej nieco oliwy z oliwek. Po sprawdzeniu na nadgarstku, że ma ona odpowiednią temperaturę, wpuść do uszu po dwie lub trzy krople, a następnie włóż do nich waciki, aby oliwa zbyt szybko nie wypłynęła.

Jedzenie i picie. Podobnie jak w przypadku wszystkich stanów zapalnych, najlepiej unikać słodyczy, mleka, żółtego sera, jogurtów i lodów i zamiast nich spożywać mnóstwo ciepłych płynów, takich jak herbaty i zupy, potraw na bazie miękkich ziaren, takich jak owsianka, polenta lub miękki jęczmień, oraz gotowanych warzyw, takich jak marchew, kabaczek czy cukinia. Dopóki choroba nie ustąpi, powinno się unikać pokarmów białkowych.

Jeśli domowe lekarstwa nie pomagają, ból ucha utrzymuje się powyżej trzech dni, występuje gorączka z apatią, ból karku czy jakiekolwiek inne niepokojące objawy, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Bibliografia

  1. J Antimicrob Chemother, 2009; 64: 16-24
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT