Jesteś terapeutą?

Hirudoterapia - na co pomaga, wskazania, przeciwwskazania

Przystawianie pijawek, hirudoterapia, jest jedną z najstarszych praktyk medycznych, znaną od starożytności. Do leczenia pacjentów wykorzystują ją nie tylko naturopaci, ale i lekarze medycyny zachodniej.

29 styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Hirudoterapia polega na przystawianiu żywiących się krwią pijawek do skóry. Najczęściej wykorzystuje się pijawki lekarskie (z łac. Hirudo medicinalis), afrykańskie (z łac. Hirudo troctina), azjatyckie (z łac. Hirudo orientalis) i azjatycko-południowoeuropejskie (z łac. Hirudo verbana). Do celów terapeutycznych pozyskuje się je z certyfikowanych i sterylnych hodowli, które spełniają niezwykle wyśrubowane normy sanitarne oraz epidemiologiczne. Pijawki przystawia się jednorazowo – te już wykorzystane są po zabiegu niszczone i utylizowane.

Przygotowanie do zabiegu hirudoterapii

Dzień przed zabiegiem należy unikać potraw doprawianych ostrymi przyprawami i czosnkiem oraz cebuli. Nie powinno się również stosować w dniu zabiegu kremów, balsamów, masła do ciała, oraz dezodorantów i perfum, ponieważ utrudniają one żerowanie pijawkom. Bezpośrednio przed samym zabiegiem, skóra pacjenta zostaje dokładnie oczyszczona i zdezynfekowana.

Na czym polega hirudoterapia?

Samo przystawianie pijawek jest bezbolesne, ponieważ ich ślina zawiera substancje miejscowo znieczulające skórę. Liczbę pijawek konieczną do przeprowadzenia zabiegu dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta. Równie ważne jest odpowiednie oznaczenie miejsc, w których należy przystawić pijawki do skóry, aby osiągnąć zamierzony efekt terapeutyczny. Aby zapobiegać chorobom i wzmacniać organizm, lekarze naturopaci przystawiają pijawki w punktach akupunkturowych istotnych z punktu widzenia przepływu życiodajnej energii przez ciało.

Pijawka może wessać podczas żerowania nawet do 15 ml krwi. Istotą terapii jest nie tylko odessanie krwi, ale także wprowadzenie do krwioobiegu pacjenta hirudyny, znajdującej się w ślinie pijawek. Substancja ta ma silne działanie antykoagulacyjne, czyli zapobiega krzepnięciu krwi, a dodatkowo stymuluje układ odpornościowych chorego. Ponadto, wraz ze śliną pijawek do krwi pacjenta wprowadzana jest m.in. bdelina, która zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, niskocząsteczkową prostaglandyna regulująca poziom glukozy we krwi, eglina, będącą silnym przeciwutleniaczem i chloromycetyna oraz inne substancje o działaniu przeciwbakteryjnym.

Podczas trwania zabiegu pacjent nie może sam usuwać pijawek ze skóry. Krwawienie z miejsc przystawienia pijawek może utrzymywać się nawet do 2 dni po zabiegu.

Zastosowanie hirudoterapii

Hirudoterapię stosuje się przede wszystkim w leczeniu chorób serca i układu naczyniowego. Najczęstszymi wskazaniami jest nadciśnienie, zakrzepica żył i żylaki. Ponadto, terapia pijawkami wspomaga leczenie zapalenia stawów, stopy cukrzycowej, wrzodów w przewodzie pokarmowym, rwy kulszowej, hemoroidów, chorób prostaty i chorób kobiecych. Pijawki wykorzystuje się również w celu przyspieszenia gojenia ran i zapobiegania powstawaniu krwiaków po rozległych zabiegach chirurgicznych, w tym po przeszczepach skóry i kończyn.

Hirudoterapia w kosmetyce

Lecznicze właściwości pijawek wykorzystuje się również w medycynie estetycznej i kosmetologii. Hirudoterapię stosuje się po operacjach plastycznych w celu skrócenia czasu rekonwalescencji i usunięcia krwiaków podskórnych. Pijawki przystawia się także do skóry, aby poprawić jej ukrwienie i poprawić wygląd. Jest to obecnie jeden z częściej wybieranych zabiegów antycellulitowych, ponieważ zmniejsza stan zapalny w tkance podskórnej, poprawia napięcie skóry i przywraca jej jędrność.

Przeciwwskazania do stosowania hirudoterapii

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do przystawiania pijawek jest ciąża, bowiem zabieg może zaburzyć rozwój płodu i nawet doprowadzić do poronienia. Nie wykonuje się go również u chorych na hemofilię, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, anemię, zarażonych wirusem HIV i osób leczonych lekami rozrzedzającymi krew. Także osoby z niskim ciśnieniem krwi i alergicy powinni zrezygnować z tej metody leczenia. Uwaga: pijawki mogą wywoływać reakcję alergiczną u osób, u których do tej pory nigdy nie doszło do reakcji alergicznej.

Skutki uboczne hirudoterapii

Niezwykle rzadko, ale zdarza się, że pijawki naruszają duże naczynia krwionośne i może dojść wtedy do większego krwawienia. Utrata krwi może spowodować również u niektórych pacjentów zawroty głowy, uczucie skołowania lub nawet omdlenie. Jeśli zabieg nie został przeprowadzony przez wykwalifikowanego specjalistę, może dojść do zakażenia bakteryjnego podczas zabiegu. Dlatego, aby w sposób bezpieczny poddać się hirudoterapii, należy wybierać jedynie renomowane palcówki.

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny