Jesteś terapeutą?

Akupunktura - zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń

Akupunktura należy do kluczowych metod tradycyjnej medycyny chińskiej. Polega na wkłuwaniu cieniutkich igieł w odpowiednio dobrane punkty ciała pacjenta w celach leczniczych bądź profilaktycznych.

16 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Jak działa akupunktura?

Akupunktura to jeden z filarów tradycyjnej medycyny chińskiej. Zgodnie z jej założeniami w naszym ciele krąży życiodajna energia qi, a choroby są wynikiem zablokowania jej swobodnego przepływu przez ciało. Szlaki, którymi porusza się energia qi, nazywane są meridianami, a każdy z nich odpowiada jednemu z najważniejszych organów w naszym ciele.


Akupunktura polega na wbijaniu bardzo cienkich igieł wzdłuż przebiegu meridianów. Każda z nich, stymulując określony punkt, mobilizuje organizm do walki z chorobą, uruchamiając nasze naturalne mechanizmy obronne i pobudzając regenerację tkanek. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, nie pozostawia również śladów na skórze i blizn. Obecnie stosuje się jednorazowe, sterylne igły stalowe, które nie ulegają złamaniu nawet podczas mocnego wyginania.

Akupunktura - na co pomaga?

Akupunktura wspomaga leczenie:

  • chorób neurologicznych, takich jak neuralgie, rwa kulszowa, dyskopatia, tiki nerwowe i bóle odcinka szyjnego kręgosłupa;
  • choroby zwyrodnieniowej stawów, zapalenia ścięgien i urazów sportowych;
  • chorób przewodu pokarmowego, w tym nadkwasoty, zapalenia błony śluzowej żołądka, biegunek, zaparć i zespołu jelita drażliwego;
  • chorób układu oddechowego, a szczególnie bólu gardła, zapalenia górnych dróg oddechowych, zapalenia płuc, zapalenia zatok przynosowych i czołowych oraz astmy oskrzelowej;
  • chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie i niedociśnienie;
  • zaburzeń hormonalnych, takich jak nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, menopauza, nieregularne miesiączkowanie;
  • niepłodności, zarówno kobiecej, jak i męskiej;
  • zespołu napięcia przedmiesiączkowego;
  • chorób o nieustalonym dotąd podłożu, takich jak fibromialgia i zespół przewlekłego zmęczenia;
  • depresji, zaburzeń lękowych, przewlekłego stresu, uzależnień.

Akupunkturę stosuje się także jako alternatywę dla znieczulenia miejscowego w stomatologii, podczas porodu i przy drobnych zabiegach chirurgicznych.

Odmianą klasycznej akupunktury jest elektroakupunktura, polegająca na przepuszczaniu przez stalowe igły umieszczone w ciele pacjenta prądu elektrycznego. Zaleca się ją w szczególności osobom cierpiącym na nerwobóle oraz różnego rodzaju porażenia o podłożu neurologicznym, niedowłady i problemy z narządem ruchu. Elektroakupunktura pobudza bowiem silnie układ nerwowy, zwiększa przewodzenie impulsów nerwowych, a jednocześnie działa przeciwbólowo.

Przeciwwskazania do akupunktury

Przeciwwskazaniem do zabiegu akupunktury lub elektroakupunktury jest ciąża, zaburzenia krzepnięcia krwi, infekcje, gorączka, choroby przebiegające z obrzękiem tkanek i choroby, w przebiegu których pojawiają się niekontrolowane ruchy ciała lub drżenia. Akupunkturzysta omija również te okolice ciała, w których pacjent ma niezagojone rany, blizny lub bliznowce oraz zmiany i guzy nowotworowe, bowiem tych miejsc nie powinno się nakłuwać.

 

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT