Jesteś terapeutą?

Pilates - ćwiczenia na sztywność mięśni

Pilates to system ćwiczeń, które uspokajają, pomagają się odprężyć i zrelaksować po stresującym dniu.

15 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna ruch
Zdrowe zakupy

Co to jest pilates?

Pilates został opracowany na początku XX wieku przez Josefa Pilatesa, niemieckiego gimnastyka i cyrkowca. Jest to oryginalne połączenie elementów baletu, wschodnich sztuk walki, jogi i klasycznej gimnastyki.

Zalety pilatesu

Pilates wzmacnia mięśnie kręgosłupa, grzbietu i brzucha, odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała i uelastycznia stawy. Jego zaletą jest także to, że nie powoduje nierównomiernego rozbudowania masy mięśniowej i dzięki temu nie zmienia sylwetki ćwiczącego. Pilates uspokaja, pomaga się odprężyć i zrelaksować po stresującym dniu. Podczas ćwiczeń, nawet tych o umiarkowanym stopniu trudności i wysiłku, w organizmie wytwarzane są endorfiny, które poprawiają nastrój i redukują stres. Korygując postawę ciała pilates modeluje również sylwetkę, a wzmacniając mięśnie brzucha w sposób widoczny wyszczupla tę partię ciała.

Dla kogo jest pilates?

Pilates mogą praktykować wszyscy, nawet osoby, które do tej pory nigdy nie ćwiczyły i nie są sprawne fizycznie, ponieważ część ćwiczeń polega jedynie na odpowiednim napinaniu mięśni. Takie postępowanie pozwala na stopniową mobilizację wszystkich mięśni i wzmacnia organizm, aby później pacjent mógł przejść do bardziej wymagających ćwiczeń.

Również chorzy przykuci do łóżek lub osoby, które długo pozostawały w pozycji leżącej (po urazach, operacjach, śpiączce), dzięki pilatesowi mogą zapobiegać utracie masy mięśni towarzyszącej długotrwałemu unieruchomieniu i stopniowo powracać do dawnej sprawności. Leczniczo pilates poleca się osobom cierpiącym na przewlekłe bóle kręgosłupa, problemy z poruszaniem się i sztywność mięśni spowodowane siedzącym trybem życia, oraz pacjentom z osłabieniem lub zanikiem pewnych partii mięśni.

Pilates zalecany jest także w celu usprawnienia krążenia, bowiem to właśnie praca mięśni odpowiada za prawidłowy przepływ krwi przez naczynia żylne. Ćwiczenia te pomagają również kobietom szybciej wrócić do formy po porodzie i odzyskać dawną sylwetkę.

Pilates - jak ćwiczyć?

W pilatesie niezwykle ważne jest także oddychanie, które zapewnia odpowiednie dotlenienie organizmu. Niestety, na skutek wad postawy i złych nawyków wielu z nas oddycha nieefektywnie i dlatego system ćwiczeń pilates przykłada dużą uwagę do usprawnienia także mięśni klatki piersiowej i uczy technik prawidłowego oddychania. Przygodę z pilatesem warto zacząć pod okiem doświadczonego instruktora, który na bieżąco będzie korygował błędy i wskazywał prawidłowy sposób wykonywania poszczególnych ćwiczeń.

Później część z nich można wykonywać samodzielnie w domu. Warto jednak korzystać z odpowiednio wyposażonych gabinetów pilatesu, ponieważ wiele ćwiczeń wykonuje się przy pomocy specjalnych urządzeń.

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny