Jesteś terapeutą?

Medycyna chińska - na czym polega?

Tradycyjna medycyna chińska jest jednym z najstarszych systemów medycznych na świecie i liczy sobie już przeszło 5 tysięcy lat. Głęboko zakorzeniona w dalekowschodniej filozofii postrzega człowieka holistycznie, jako jedność ciała, umysłu i ducha.

26 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Założenia medycyny chińskiej?

Według medycyny chińskiej, w naszym ciele, specjalnymi kanałami (meridianami) docierającymi do wszystkich narządów, krąży życiodajna energia qi. Choroby są wynikiem zablokowania swobodnego przepływu qi przez ciało. Energia ta obecna jest również w otaczającym nas świecie i może oddziaływać na każdy żywy organizm, w tym także na nas, co tłumaczy wpływ środowiska, w którym żyjemy na nasze samopoczucie.

Za nasze zdrowie odpowiadają również dwie przeciwstawne, ale jednocześnie uzupełniające się formy energii qi, jin i yang. Zaburzenie równowagi pomiędzy nimi wprowadza dysharmonię w organizmie, która manifestuje się w postaci chorób fizycznych i psychicznych.

Jak działa medycyna chińska?

Celem procesu leczenia w tradycyjnej medycynie chińskiej jest przywrócenie równowagi pomiędzy energiami i usunięcie blokad w przepływie qi. Aby to osiągnąć, lekarze medycyny chińskiej skupiają się na dociekaniu przyczyn choroby, a nie jedynie na zwalczaniu objawów. Choć ich uwaga skierowana jest głównie na dostrzeganie zaburzeń w przepływie energii, tradycyjna medycyna chińska opiera się na gruntownej znajomości anatomii i fizjologii ludzkiego ciała.

Przebieg badania

Podczas pierwszej wizyty, lekarz przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad z pacjentem. Zadaje pytania dotyczące nie tylko niepokojących objawów, ale i trybu życia, stanu psychicznego, diety, pracy, rodziny, a czasami nawet wydarzeń z dzieciństwa, które mogły mieć wpływ na obecny stan zdrowia chorego.

Lekarz medycyny chińskiej zawsze udziela kompleksowej porady, dotyczącej zarówno leczenia samej choroby, jak i uzdrowienia całego ciała oraz zapobiegania problemom zdrowotnym w przyszłości. W tym celu sięga m.in. po ziołolecznictwo, akupunkturę, akupresurę i masaż.

Medycyna chińska - dieta i feng shui

Bardzo ważnym elementem terapii jest również zmiana diety i trybu życia, oraz aktywność fizyczna. Wielu specjalistów zaleca także medytację, w celu odnalezienia wewnętrznego spokoju i równowagi psychicznej. Zalecenia mogą dotyczyć także otoczenia, w którym żyjemy, oraz zmian jakie pacjent powinien wprowadzić w swoim domu, pracy i środowisku.

W tym celu tradycyjna medycyna chińska posługuje się starożytną sztuką aranżacji, zwaną feng shui, której zadaniem jest umożliwienie energii qi swobodnego przemieszczania się w otaczającej nas przestrzeni.

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT