Jesteś terapeutą?

Naturopatia - naturalne wspomaganie organizmu

Naturopatia, nazywana też medycyną niekonwencjonalną, to jedna z gałęzi medycyny naturalnej, której podstawowym założeniem jest wiara w zdolność organizmu do samouzdrowienia.

24 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna zioła dieta
Zdrowe zakupy

Naturopatia - co to jest?

Celem procesu leczenia jest jedynie wspomaganie tej naturalnej właściwości zwalczania chorób, w którą każdego z nas wyposażyła natura, poprzez odkrycie pierwotnej przyczyny dolegliwości i działanie lecznicze u jej źródła. Objawy, na których niwelowaniu skupia się medycyna zachodnia, dla naturopaty są jedynie zewnętrzną manifestacją braku równowagi w organizmie.

Naturopatia opiera się również na wierze w istnienie uniwersalnej energii życiowej, która w zależności od rejonu świata nazywana jest maną, praną, qi lub iskrą bożą i której swobodny przepływ przez ciało jest gwarantem zdrowia.

Naturopatia - jak wygląda wizyta?

Wizyta u naturopaty rozpoczyna się od bardzo szczegółowego wywiadu z pacjentem, w którym specjalista zbiera informacje o przebytych chorobach, bieżących dolegliwościach, dotychczasowym leczeniu i jego efektach, diecie, rodzaju wykonywanej pracy i o tym, jaki tryb życia prowadzi chory.

Następnie pacjent jest dokładnie oglądany i badany, a w postawieniu diagnozy naturopaci korzystają z mądrości m.in. medycyny chińskiej, ajurwedy, medycyny tybetańskiej i irydologii. Po ustaleniu przyczyny dolegliwości pacjenta naturopata proponuje mu sposób leczenia. Często jest to proces długotrwały i wymaga zaangażowania wielu specjalistów medycyny naturalnej.

Naturopatia - metody terapii naturalnej

W terapii naturopaci sięgają do doświadczenia tradycyjnych systemów medycznych z całego świata.

Aby pomóc pacjentowi zalecają zastosowanie jednej lub kilku z wielu metod stosowanych w medycynie naturalnej, takich jak:

 • ziołolecznictwo - leczenie przy pomocy leków pochodzenia roślinnego;
 • dietetyka - leczenie poprzez zmianę diety i przyzwyczajeń żywieniowych;
 • ćwiczenia fizyczne - według jednej z naturalnych metod, np. tai-chi, qigong, joga;
 • fizjoterapia lub kinezjoterapia - stosowane w celu usprawnienia ciała;
 • akupunktura, refleksologia i akupresura - odblokowujące przepływ energii przez ciało;
 • masaż leczniczy;
 • reiki i bioenergoterapia - uzdrawiające na poziomie energetycznym i wiele innych.

  Wspomagająco naturopaci zalecają także korzystanie z aromaterapii, hipnozy, koloroterapii (chromoterapii) i innych, naturalnych, nieinwazyjnych metod wspomagających powrót do zdrowia.

Naturopatia, jak każda gałąź medycyny naturalnej jest terapią holistyczną, a zalecenia specjalisty dotyczą schorzeń fizycznych, jak i równowagi psychicznej i wewnętrznego spokoju oraz sposobów radzenia sobie ze stresem.

W tym celu naturopaci zalecają m.in.:

 • kursy medytacji,
 • trening personalny i
 • psychoterapię.

Po pomoc do naturopaty można udać się praktycznie z każdym problemem zdrowotnym. W szczególności naturopatia polecana jest osobom cierpiącym na choroby przewlekłe, w tym te określane mianem cywilizacyjnych, czyli m.in. cukrzycę, insulinooporność, niedoczynność tarczycy i depresję.

 

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny