Jesteś terapeutą?

Akupresura - na co pomaga?

Terapia polegająca na uciskaniu punktów na ciele, głaskaniu, dotykaniu i opukiwaniu, opiera się na założeniu, że w naszym ciele krąży energia.

23 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Akupresura - na czym polega?

Wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej i głęboko zakorzeniona w dalekowschodniej filozofii akupresura zakłada, że w naszym ciele krążą dwie przeciwstawne, ale jednocześnie uzupełniające się energie, yin i yang, będące emanacjami życiodajnej energii qi, wypełniającej wszechświat i każdą istotę żywą.

Według tradycyjne medycyny chińskiej przyczyną chorób zarówno fizycznych, jak i psychicznych jest utrata równowagi pomiędzy yin i yang oraz zablokowanie swobodnego przepływu energii qi przez ciało.

Akupresura polega na uciskaniu, głaskaniu, dotykaniu lub opukiwaniu konkretnych miejsc na powierzchni ciała. Według dalekowschodniej medycyny punkty na ciele, które są uciskane, pokrywają się z meridianami, czyli szlakami, którymi energia qi płynie w naszym organizmie.

Celem ucisku tych punktów na ciele jest odblokowanie przepływu energii i tym samym pobudzenie naturalnych mechanizmów regeneracji organizmu. Miejsca te, według medycyny klasycznej, odpowiadają zakończeniom nerwowym obwodowego układu nerwowego. Podczas ich pobudzania do mózgu wysyłane są impulsy nerwowe, które wyzwalają określone reakcje nerwowe, fizjologiczne lub hormonalne w naszym ciele.

Akupresura - na co pomaga? 

Najczęściej akupresurę stosuje się w celu łagodzenia bólów różnego pochodzenia. Podczas zabiegu uwalniane są bowiem endorfiny, substancje nazywane hormonami szczęścia, które relaksują i jednocześnie działają przeciwbólowo. Akupresura pomocna jest również w leczeniu pacjentów cierpiących na zaburzenia hormonalne, choroby układu pokarmowego i układu krążenia oraz migreny. Skutecznie wspiera także pacjentów w trakcie leczenia depresji i innych zaburzeń nastroju.

Akupresura łagodzi skutki przemęczenia, przepracowania i przewlekłego stresu. Sam zabieg jest bezbolesny, a pacjent może jedynie odczuwać dyskomfort podczas silniejszego uciskania tkanek. Szczególną odmianą akupresury jest akupresura stóp i uszu, na których znajdują się punkty odpowiedzialne za funkcjonowanie całego organizmu.

Za rodzaj akupresury uważa się także masaż shiatsu, czyli tzw. masaż punktowy. Polega on na intensywnym uciskaniu punktów akupresurowych na całym ciele, w połączeniu z pewnymi technikami masażu klasycznego. Masaż shiatsu wykorzystuje się w leczeniu bólów kręgosłupa, kończyn i stawów. Ma on również działanie relaksujące i niweluje nadmierne napięcie mięśniowe towarzyszące przewlekłemu stresowi.

Czy akupresura jest dla wszystkich?

Przeciwwskazaniem do stosowania akupresury są choroby skóry, wszystkie choroby przebiegające z gorączką, nowotwory, choroba wieńcowa i przebyty zawał serca. Również kobiety w ciąży powinny zrezygnować z akupresury aż do zakończenia okresu połogu.

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT