Jesteś terapeutą?

Chromoterapia - leczenie kolorami

Chromoterapia, zwana też koloroterapią, polega na ekspozycji człowieka na określone barwy.

23 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Leczenie kolorami

Każda barwa to fala światła o określonej długości. Gdy pada na nasze oko, mózg odczytuje ją jako kolor i dzięki temu dostrzegamy wielobarwny świat wokół nas. Fale światła pobudzają receptory znajdujące się na siatkówce oka i tam zostają zamienione na impulsy nerwowe, które wędrują dalej do mózgu.

W centralnym układzie nerwowym impulsy te wyzwalają reakcje chemiczne i hormonalne, które z kolei przekładają się na nasz nastrój i samopoczucie. Już u zarania dziejów ludzie zauważyli, że barwy wywołują określone stany emocjonalne, mogą np. uspokajać, pobudzać lub działać nasennie.

Chromoterapia - na czym polega?

Koloroterapia polega na wystawianiu człowieka na określone barwy poprzez przebywanie w pomieszczeniu pomalowanym na konkretny kolor lub naświetlanie światłem o określonej barwie i nasyceniu. Specjaliści od chromoterapii mogą zalecić również wprowadzenie pewnych barw do naszego otoczenia, noszenie kolorowej garderoby lub biżuterii.

W zależności od potrzeb odpowiednio dobrana chromoterapia może uspokajać i wyciszać lub przeciwnie, pobudzać do działania i dodawać energii. Poza obiektywnym wpływem danej barwy na samopoczucie, ważne jest także nasze osobiste nastawienie do kolorów, które wykształca się w ciągu życia. Zdarza się bowiem często, że wspomnienia, te przyjemne i te trudne, związane są z określonym kolorem i może on wywoływać bardzo silne emocje, czasami sprzeczne z zasadami koloroterapii.

Skojarzenia z konkretnymi barwami są również uwarunkowane kulturowo, np. w naszej kulturze kolor czarny jest oznaką żałoby, natomiast w Kraju Kwitnącej Wiśni funkcję tę pełni kolor biały. Poza samą barwą istotne jest również jej nasycenie, ponieważ jaskrawe odcienie drażnią nasze oczy i wywołują silne reakcje, natomiast barwy stonowane uspokajają i odprężają.

Zgodnie z dalekowschodnią filozofią konkretne barwy przypisane są także do czakr, czyli takich miejsc na naszym ciele, w których swoje zakończenie mają meridiany, kanały rozprowadzające po organizmie życiodajną energię. Działając na czakry przypisanym do niej kolorem, możemy je oczyszczać ze złej energii i dzięki temu poprawić swoje samopoczucie psychiczne oraz zdrowie.

Chromoterapia -na co pomaga?

Chromoterapię stosuje się jako terapię uzupełniającą u pacjentów cierpiących na nerwicę, przewlekłe zmęczenie, bezsenność, zaburzenia nastroju i depresję. Barwy mogą także zwiększać odporność organizmu, wpływać na tempo metabolizmu, wprawiać w określony nastrój, łagodzić objawy bólowe i regulować ciśnienie krwi.

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny