Jesteś terapeutą?

Homeopatia - kiedy warto ją zastosować?

Homeopatia opiera się na założeniu, że objawy choroby są jedynie zewnętrzną manifestacją prób samouzdrowienia podejmowanych przez organizm.

23 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

 

Homeopatia - na czym polega?

Celem terapii jest pobudzenie naturalnych mechanizmów regeneracji organizmu i usunięcie objawów towarzyszących chorobie.

Leki homeopatyczne powstają z surowców ziołowych, mineralnych, chemicznych i pochodzenia zwierzęcego i przygotowywane są poprzez wielokrotne rozcieńczanie substancji. Ideą, która przyświeca homeopatom jest sformułowana przez twórcę homeopatii Samuela Hahnemanna zasada podobieństw ("podobne należy leczyć podobnym"), w myśl której substancje, które w wysokim stężeniu u osób zdrowych wywołałyby symptomy choroby, w niewielkim stężeniu jej nie wywołają, za to zmobilizują organizm do walki i uruchomią naturalne procesy samoleczenia.

Dla przykładu, lek na gorączkę tworzy się z ziół, które wywołują gorączkę. Takie podejście do leczenia odbiega od przyjętego w medycynie zachodu, w której stosuje się zasadę przeciwieństw, tzn. np. na gorączkę podaje się substancje, bardzo często sztucznie wytworzone, które ją obniżają.

Poziom rozcieńczenia leków homeopatycznych jest tak wysoki, że preparaty te często nie zawierają nawet jednej cząsteczki rozpuszczanej substancji. Efekt leczniczy przypisywany jest teorii pamięci wody, która zakłada, że woda użyta do rozcieńczeń przejmuje cechy rozpuszczanej substancji.

Podczas wizyty lekarz homeopata zbiera dokładny wywiad zdrowotny dotyczący nie tylko objawów choroby, ale również czasu ich trwania i sposobu, w jaki na przestrzeni czasu organizm pacjenta reagował na chorobę. Pytania mogą dotyczyć również diety, trybu życia, rodzaju wykonywanej pracy, samopoczucia psychicznego i pewnych preferencji, takich jak temperatura potraw, ulubiona pora roku, czy czas snu. Celem takiego wywiadu jest określenie sposobu, w jaki organizm chorego będzie reagował na leczenie.

Leki homeopatyczne - na co działają?

Homeopatia nie leczy trwałych zmian w organizmie i skutków urazów. Leki homeopatyczne stosuje się w stanach zapalnych dróg oddechowych, układu moczowego, chorobach skóry, chorobach narządu ruchu, nerwobólach, reumatologii, migrenach i leczeniu infekcji, zarówno wirusowych, jak i grzybiczych oraz bakteryjnych.

Homeopatia jest również stosowana w celu regulacji odpowiedzi immunologicznej organizmu w przypadku wystąpienia alergii i chorób autoimmunologicznych, oraz podniesienia odporności na infekcje. Leki homeopatyczne sprawdzają się także w leczeniu chorób o podłożu psychicznym, zaburzeń nastroju i depresji.

Homeopatia - czy jest bezpieczna?

Olbrzymią zaletą leków homeopatycznych jest to, że można je stosować łącznie z wszystkimi lekami, bowiem nie wchodzą w interakcje z nimi. Nie ma również przeciwwskazań do ich stosowania ze względu na wiek i stan ogólny pacjenta. Nie zaburzają również przebiegu fizykoterapii terapii metodami stosowanymi w medycynie niekonwencjonalnej. Dlatego dwie różne osoby, chorujące według klasyfikacji stosowanej w medycynie zachodniej na tę samą chorobę, mogą otrzymać skrajnie różne zalecenia i leki.

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny