Jesteś terapeutą?

Stomatologia holistyczna - czym się zajmuje?

Holistyczna stomatologia włącza w proces leczenia stomatologicznego metody stosowane w medycynie alternatywnej.

23 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna zęby próchnica
Zdrowe zakupy

Co to jest stomatologia holistyczna?

Stomatologia holistyczna zajmuje się nie tylko leczeniem uzębienia, ale szeroko pojętą profilaktyką schorzeń jamy ustnej. Stan uzębienia i jamy ustnej ma bowiem olbrzymi wpływ na nasze zdrowie. Zadaniem stomatologa holistycznego jest przede wszystkim zwalczanie i zapobieganie próchnicy zębów, ponieważ bakterie ją wywołujące mogą być przyczyną wielu groźnych dla zdrowia, a nawet życia chorób.

Jeśli przez uszkodzone dziąsła lub po połknięciu przedostaną się one do krwi, mogą powodować stany zapalne w organizmie, upośledzać odporność i prowadzić nawet do trwałego uszkodzenia tak ważnych narządów jak serce, nerki czy płuca. Podobnie groźne mogą okazać się bakterie bytujące w płytce nazębnej i powodujące zapalenia przyzębia. Próchnica jest też główną przyczyną utraty zębów, nawet w bardzo młodym wieku i nie jest to jedynie problem natury kosmetycznej.

Braki w uzębieniu utrudniają lub nawet uniemożliwiają prawidłowe żucie pokarmów, co prowadzi do zaburzeń trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Dodatkowo, mogą stać się przyczyną zmian w ustawieniu stawów skroniowo-żuchwowych i ich zwyrodnienia, które może zmieniać nie tylko wygląd twarzy pacjenta, ale zaburzać mowę, oddychanie i powodować napięciowe bóle głowy. Dlatego też pacjenci są często kierowani do ortodonty, który zadba o prawidłowe ustawienie nie tylko zębów ale i stawów skroniowo-żuchwowych, a dostępne obecnie technologie pozwalają na korygowanie zgryzu nie tylko u dzieci ale i u osób dorosłych.

Ponadto, stomatolog holistyczny jest w stanie, na podstawie oględzin jamy ustnej zdiagnozować niedobory witamin lub mikroelementów, które nie dają jeszcze zauważalnych objawów ogólnych. Jego zadaniem jest również usuwanie stosowanych niegdyś wypełnień, których składniki uważane są za szkodliwe dla naszego zdrowia i zastępowanie ich bezpiecznymi kompozytami.

Stomatologia holistyczna zajmuje się również diagnozowaniem chorób ogólnoustrojowych, ponieważ wiele z nich objawia się zmianami właśnie w jamie ustnej. W zależności od sytuacji, dentysta może zalecić dodatkowe konsultacje u lekarzy specjalistów, lub skierować pacjenta do lekarza medycyny alternatywnej. Z gabinetu stomatologa holistycznego pacjent wychodzi nie tylko z pięknym i zdrowym uśmiechem, ale również z zaleceniami dotyczącymi zmiany diety, stylu życia, suplementacji witamin i mikroelementów, oraz odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny