Jesteś terapeutą?

Osteopatia - na czym polega i co leczy?

Osteopatia jest terapią holistyczną, leczącą człowieka kompleksowo, nie ma w niej podziału na specjalizacje odpowiadające konkretnym układom w naszym ciele.

22 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut ból medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Osteopatia - co to jest?

Osteopatia jest terapią manualną, uzupełnieniem fizjoterapii, która w większym zakresie korzysta z dorobku medycyny zachodniej i skupia się na dolegliwościach ze strony narządu ruchu, czyli szeroko pojętego układu nerwowo–mięśniowo–szkieletowego.

Głównym zadaniem osteopaty jest analiza ruchomości tkanek i zaburzeń w tym zakresie oraz wpływu, jaki mają one na zdrowie człowieka. Diagnozowanie pacjenta, tak samo jak leczenie, odbywa się jedynie za pomocą rąk terapeuty, w oparciu na gruntownej wiedzy na temat anatomii i fizjologii ludzkiego organizmu oraz biomechaniki ruchu.

Osteopatia opiera się na założeniu, że ciało człowieka nie jest zbiorem niepołączonych ze sobą układów, lecz skomplikowanym systemem, w którym wszystkie elementy są od siebie zależne i jedynie ich prawidłowe, wzajemne oddziaływanie gwarantuje nam zdrowie.

Podczas wizyty osteopata przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, a następnie bada go manualnie: sprawdza zakres ruchomości kończyn, konsystencję i napięcie tkanek, bada postawę ciała i sposób poruszania się. W celu postawienia diagnozy korzysta również z badań obrazowych, zdjęć rentgenowskich, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, może także zalecić ich wykonanie.

Osteopatia - co leczy?

Terapia polega na manipulacji w obrębie tkanek, której celem jest m.in. poprawienie ruchomości stawów, przywrócenie fizjologicznego ustawienia części ciała względem siebie, zmniejszenie niefizjologicznego napięcia w układzie ruchu, poprawa przepływu krwi i limfy i usunięcie nacisku na nerwy obwodowe.

Osteopaci zajmują się również terapią powięziową, przywracającą prawidłowe funkcjonowanie tkance łącznej.

Osteopatia leczy bóle w obrębie narządu ruchu, zarówno ostre, jak i przewlekłe, bóle i zawroty głowy, napięciowe bóle głowy, migreny.  Wskazaniami do osteopatii są również: dyskopatie, wady postawy, obrzęki w obrębie ciała i kończyn, stany po urazach i przebytych operacjach chirurgicznych, dolegliwości związane z fibromialgią, obniżenie odporności, częste infekcje, dolegliwości towarzyszące ciąży, choroby przewlekłe.

Z pomocy osteopaty warto skorzystać również w przypadku wystąpienia zaburzeń nastroju, stanów lękowych, depresji i ADHD oraz w celu zniwelowania skutków stresu.

 

 

 

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny