Jesteś terapeutą?

COVID-19: Czy ginkgo biloba zwalczy koronawirusa?

Naukowcy twierdzą, że miłorząb japoński jest potencjalną terapią zwalczającą wirusa SARS-CoV-2. Kwas ginkgolowy, pochodzący z liści i owoców rośliny, przeszedł pomyślnie testy oddziaływania na kilka wirusów.

04 wrzesień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty odporność medycyna naturalna

Okazuje się, że kwas ginkgolowy blokuje lub spowalnia replikację m.in. wirusów opryszczki (HSV-1) i cytomegalowirusa (HCMV) oraz hamuje infekcję normalnych astrocytów ludzkich (NHA) wirusem Zika. Poza tym ma szerokie spektrum hamowania połączeń wszystkich 3 klas białek fuzyjnych, w tym HIV, wirusa Ebola (EBOV), grypy A (IAV) i Epsteina-Barr (EBV).

Ponadto substancja wpływa również na adenowirusa bez otoczki. Dlatego Naukowcy z Rush University Medical Center są zdania, że może być ona skuteczna w leczeniu ostrych infekcji (np. koronawirusa, eboli i odry), a także miejscowo skuteczny w terapii aktywnych zmian chorobowych (np. HSV-1, HSV-2 czy wirus ospy wietrznej i półpaśca).

W innych badaniach donoszono, że kwas ginkgolowy niszczy bakterie Escherichia coli i Staphylococcus aureus. Warto zatem śledzić doniesienia na jego temat. Jednocześnie lekarze ostrzegają, że wchodzi w interakcję z wieloma lekami na receptę, w tym aspiryną i lekami przeciwdepresyjnymi SSRI.

Tekst redakcyjny
Źródło: Scientific Reports, 2020; 10: 4746

Wczytaj więcej
Polub
Dołącz do nas na Facebooku:
Dołącz do naszego Newslettera i odbierz prezent:
Budujemy Dom
Nasze magazyny