Jesteś terapeutą?

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

20 sierpień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty serce
Zdrowe zakupy

Orzechy zawierają zdrowe tłuszcze nienasycone, które powinny być częścią codziennej diety każdego, kto już jest bardziej narażony na choroby serca, na przykład osoby z otyłością lub cukrzycą. Naukowcy z Penn State University podali 45 osobom z nadwagą lub otyłością trzy różne diety:

  • pierwsza grupa jadła orzechy przez dwa tygodnie,
  • druga grupa otrzymała dietę bogatą w ALA (kwas alfa-linolenowy, kwas tłuszczowy omega-3 występujący na wysokim poziomie w orzechach włoskich),
  • trzecia grupa jadła podobne ilości kwasu oleinowego, który występuje również w orzechach włoskich.

Chociaż w każdej z grup zaobserwowano pewien spadek ciśnienia krwi, to ci, którzy zjadali całe orzechy, mieli najbardziej widoczny efekty. Sugeruje to, że w samych orzechach jest coś więcej niż tylko ich części składowe, które działają synergistycznie w celu poprawy zdrowia serca. "W orzechu jest coś extra, co daje większe korzyści niż spożywanie pojedynczych kwasów tłuszczowych." - powiedziała badaczka Penny Kris-Ethert.

JamHeartAssoc,2019;8:e011512

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny