Jesteś terapeutą?

Kawior - właściwości zdrowotne, zastosowanie w kosmetyce

Kawior kojarzy się nam głównie z wykwintną przystawką, cenioną za unikalny smak, tymczasem ze względu na swoje właściwości może również uchodzić za idealny kosmetyk, odpowiedni dla każdej kobiety.

21 październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut witaminy medycyna naturalna składniki mineralne
Zdrowe zakupy

Ekstrakt z kawioru do pielęgnacji twarzy zastosowała jako pierwsza w latach 70. ubiegłego wieku legendarna już dziś kosmetyczka Ingrid Millet. Podczas jednej z podróży po Bliskim Wschodzie zwróciła ona uwagę na wyjątkowo gładką skórę dłoni u poławiaczy ryb, którzy pozyskiwali kawior.

To zainspirowało ją do poszukiwania sposobu na wykorzystanie ikry w kosmetykach. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Już wkrótce maleńkie jajeczka, skarbnica substancji, które mają posłużyć jako budulec dla całego organizmu ryby (zarodek nie ma przecież kontaktu ze światem zewnętrznym), zawojowały wyobraźnię także innych producentów.

Od tamtej pory na rynku wciąż są obecne kosmetyki z ikrą, które odżywiają i nawilżają skórę, a przede wszystkim hamują procesy starzenia. Najczęściej ich składnikiem jest czarny kawior z jesiotrów. Niełatwo go pozyskać, na przykład bieługa (ryba z rodziny jesiotrowatych) zaczyna wytwarzać ikrę dopiero po 13. roku życia! Taki rarytas kosztuje więc sporo1.

Co kryje się w kawiorze?

Każda kuleczka ikry kryje w sobie skondensowane bogactwo składników odżywczych, dzięki którym działa na skórę jak serum, intensywnie ją odżywiając.

Należy do nich witamina A, która bierze udział w syntezie białek i lipidów oraz pobudza regenerację komórek, a także przyspiesza gojenie się małych ran i łagodzi stany zapalne. Uczestniczy ponadto w syntezie kolagenu i elastyny, białek budulcowych obecnych w naszej skórze, zapewniając jej jędrność i sprężystość. Witamina A zapobiega przesuszeniu skóry, zatrzymując wodę w jej głębszych warstwach. Beta-karoten, jedna z form witaminy A, działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny.

Z kolei witamina E natłuszcza i nawilża skórę oraz łagodzi stany zapalne. Wspomaga też gojenie się i regenerację naskórka oraz chroni przed promieniowaniem UV. Obie witaminy, A i E, są silnymi antyoksydantami, które zwalczają wolne rodniki tlenowe i opóźniają proces starzenia.

Witamina B5 bierze udział w procesach naturalnej regeneracji skóry. Wzmacnia ściany drobnych naczyń krwionośnych, co zapobiega ich pękaniu. Wyrównuje rozłożenie pigmentu w skórze, rozjaśnia cerę i przebarwienia.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) są budulcem macierzy międzykomórkowej, której zadaniem jest utrzymanie integralności skóry i zapobieganie utracie wody, bowiem jedynie odpowiednio nawodniona skóra jest gładka i napięta. NNKT są również składnikiem łoju natłuszczającego skórę. Jeśli jest ich za mało, łój staje się gesty i zatyka mieszki włosowe, prowadząc do powstawania zmian zapalnych lub trądziku nawet u osób dorosłych. NNKT łagodzą także podrażnienia i wspomagają regenerację uszkodzonej skóry i naskórka.

Fosfolipidy są głównym budulcem błon komórkowych, regenerują je i stabilizują, co zapobiega także utracie wody. To właśnie dzięki nim aktywne składniki kosmetyków mogą przedostać się do odpowiednich warstw skóry. Spośród wszystkich mikroelementów zawartych w kawiorze na szczególną uwagę zasługują jod i miedź. Codziennie miliony bakterii, grzybów i wirusów atakują naszą skórę, a szczególnie cerę, podrażniają ją i wywołują miejscowe stany zapalne.

Jod ma działanie antyseptyczne, odkaża skórę i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Z kolei obecna w ikrze miedź reguluje pracę gruczołów łojowych, działa regenerująco, wspomaga odżywienie komórek skóry i wydłuża ich życie1,2.

Kawior - właściwości zdrowotne dla skóry 

Kosmetyki z kawiorem w sposób naturalny odżywiają naszą skórę, wygładzają ją, a zmarszczki czynią mniej widocznymi. Działają nawilżająco i kojąco. Przynoszą natychmiastową ulgę i odprężenie, a także opóźniają procesy starzenia i zapobiegają uszkodzeniu komórek zarówno przez czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, głównie wolne rodniki tlenowe.

Przywracają skórze jędrność i elastyczność oraz odpowiednie napięcie. Nic dziwnego, jajeczka ikry są doskonałym koncentratem najpotrzebniejszych składników dla naszej skóry1 .

Bibliografia

  1. https://www.researchgate.net/profile/Anna_Ratz-yko/publication/258050777_Surowce_pocho-
    dzenia_morskiego_jako_skladniki_kosmetykow
  2. http://www.czytelniamedyczna.pl/5844,kawior-luksus-czy-zdrowie.html
Holistic Health 4/2019
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 4/2019
KUP wydanie papierowe KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 4/2019
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny