Jesteś terapeutą?

Terapie ziołowe na męskie problemy

Mężczyźni lekceważą profilaktykę. Ilu 30-latków płci męskiej pije napary ziołowe? Dzięki nim można zaradzić wielu problemom zdrowotnym: od chorób serca, przez rozrost prostaty, aż po wypadanie włosów.

22 sierpień 2018
Artykuł na: 29-37 minut zioła suplementy medycyna naturalna sex
Zdrowe zakupy

Siedzący tryb życia, permanentny stres i pośpiech są przyczyną otyłości brzusznej, powodują rozwój miażdżycy, cukrzycy, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Nadmiar białka zwierzęcego w diecie w połączeniu z brakiem ruchu prowadzi do problemów z mięśniem sercowym. Zaburzenia rytmu dobowego i ciężkostrawne kolacje są źródłem problemów z układem moczowym, a więc także z prostatą. Z powodu przemęczenia, stresu, braku snu i niskiej samooceny aż 40% mężczyzn po 40. roku życia doświadcza zaburzeń seksualnych. Brzmi groźnie? No to, panowie, do roboty! Pomoc żony, matki, siostry czy córki mile widziana. Czyż nie jesteśmy w rodzinie liderkami opinii w kwestiach żywienia i zdrowia? Nasz autorytet może tu wiele zdziałać!

Mężczyźni przechodzą andropauzę, która jest odpowiednikiem przekwitania u kobiet. Jej skutki są poważne, obejmują zarówno sferę fizyczną, jak i psychiczną. Andropauza może się wiązać m.in. z trudnościami z zapamiętywaniem, depresją, problemami z prostatą, a także łysieniem, tyciem, chorobami układu sercowo-naczyniowego, nadciśnieniem i cukrzycą. Co ważne, coraz częściej choroby towarzyszące andropauzie pojawiają się u stosunkowo młodych mężczyzn, dlatego należy wykonywać odpowiednie badania już przed 30. rokiem życia. Zanim ostatecznym wyjściem okaże się operacja, warto wypróbować nieinwazyjne, proste i zarazem naturalne metody leczenia ziołami.

Terapie ziołowe: rozrost prostaty

Najczęstszym męskim problemem zdrowotnym występującym po 50. roku życia jest przerost gruczołu krokowego, czyli tzw. prostaty. Zlekceważenie problemu prowadzi w wielu przypadkach do raka. Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (NIH - National Institute of Health) podaje, że w USA liczba wizyt lekarskich z powodu zapalenia prostaty sięga rocznie 2 mln. Ten niewielki, ale bardzo istotny, gruczoł odpowiada również za prokreację, ponieważ wytwarza płyn zawierający cukier, który chroni i odżywia plemniki. Powiększona prostata skutkuje kłopotami z oddawaniem moczu oraz bywa przyczyną zaburzeń erekcji i zmniejszenia popędu płciowego. W stanach ostrych, bardzo bolesnych, w moczu może pojawić się krew i ropa. Pierwszym niepokojącym objawem jest zwykle częstomocz lub/i zmiana kąta oddawania moczu.

Mieszanka antyandrogenna i przeciwzapalna

(według przepisu dr. Henryka Różańskiego)1

 • po 25 g ziela wierzbownicy i niecierpka, liści szałwii i znamion kukurydzy
 • Zioła wymieszać. Sporządzić napar z 1 łyżeczki mieszanki na 1 szklankę wrzącego mleka. Można dosłodzić miodem.
 • Pić 2 razy dziennie przez 3 miesiące, następnie zmniejszyć dawkowanie do 1 herbatki dziennie, pitej wieczorem

Fot. Pixabay / Larisa-K

Przy zmianach nowotworowych gruczołu krokowego standardową terapią jest podawanie choremu leków antyandrogennych, zmniejszających poziom testosteronu, który przyczynia się do przerostu prostaty. Istnieją również zioła, których działanie jest zbliżone do leków syntetycznych, ale nie wywołuje skutków ubocznych.

W przypadku przerostu lub nowotworu gruczołu krokowego:

 • niezastąpiona okazuje się wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum), która - jak podają stare źródła zielarskie - uratowała życie niejednemu ojcu i dziadkowi. Należy pić dwie szklanki ciepłego naparu dziennie, z czego pierwszą na czczo, a drugą wieczorem przed snem. Zaparzamy zioła 7-10 minut pod przykryciem. Napar z wierzbownicy jest także pomocny w schorzeniach pęcherza moczowego i nerek. W tym przypadku należy go pić przez kilka miesięcy lub do całkowitego wyleczenia;
 • nacieranie miejsc ciała odpowiadających usytuowaniu gruczołu krokowego sokiem z liści pokrzywy zwyczajnej (Urticae folium) również przynosi oczekiwane rezultaty terapeutyczne. W tym celu przygotowuje się świeży sok z pokrzywy zbieranej najlepiej przed porą kwitnienia, czyli zwykle do maja. Dodatkowo pomoże picie 2-3 szklanek naparu dziennie (łyżeczka ziół na szklankę wrzątku, parzymy 3 minuty), z czego pierwszą należy przyjmować na czczo. Herbatka z liści pokrzywy przeciwdziała ponadto zapaleniu dróg moczowych i zatrzymaniu moczu oraz wspomaga funkcjonowanie pęcherza moczowego;
 • właściwości lecznicze ma także wyciąg alkoholowy z suszonych pokrzyw, który można przygotować samodzielnie. W tym celu butelkę z grubą szyjką wypełniamy suszem do dwóch trzecich wysokości i zalewamy dobrej jakości alkoholem żytnim, który powinien sięgać dwa centymetry ponad poziom surowca zielarskiego. Trzymamy w ciepłym miejscu przez 10 dni, raz dziennie wstrząsamy. Następnie przecedzamy i przelewamy do ciemnych butelek. Miejsca ciała odpowiadające lokalizacji gruczołu krokowego smarujemy wyciągiem 2 razy dziennie;
 • warto zwrócić uwagę na owoce (nasiona) pokrzywy (Urticae semen). Mają one działanie silnie przeciwzapalne, hamują procesy autoimmunologiczne, tonizują układ nerwowy i odżywiają - są źródłem witamin A, E i F. Normalizują ponadto krążenie obwodowe i mózgowe, co powoduje lepsze ukrwienie narządów. Dlatego okazują się pomocne przy problemach z przerostem gruczołu krokowego i łagodzą związane z nim dolegliwości. Napar z nasion pokrzywy chroni także układ moczowy. Alternatywą może być nalewka, którą przygotowuje się następująco: jedną część suszonego lub świeżego surowca zalewamy 50-60% alkoholem lub wytrawnym winem i odstawiamy na tydzień. Nalewkę na wódce spożywamy dwa razy dziennie (po 5-10 ml), a sporządzoną na winie - raz dziennie (ok. 25 ml).

W leczeniu umiarkowanej i łagodnej postaci przerostu gruczołu krokowego może okazać się pomocna palma sabal (Serenoa repens), głównie ze względu na działanie przeciwzapalne, które hamuje przyrost masy prostaty (poprawia także jakość nasienia).

Terapie ziołowe: impotencja

Zaburzenia erekcji, ejakulacji, obniżenie libido - impotens z łac. znaczy "ten, który nie może". Niemoc płciowa przygnębia, warto więc spróbować jej zaradzić. Choć impotencja ma najczęściej przyczyny psychogenne, związane z kompleksami, lękami oraz silnym lub długotrwałym stresem, wskazuje się również na podłoże somatyczne: może być wynikiem m.in. niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, a także cukrzycy (uszkadza nerwy) lub miażdżycy (blokuje dopływ krwi do prącia). Erekcję osłabia również stosowanie używek, przede wszystkim nadużywanie alkoholu. Do impotencji może przyczyniać się również stosowanie niektórych leków hipotensyjnych, diuretycznych oraz przeciwdepresyjnych.

Na polepszenie krążenia krwi, także w prąciu warto stosować miłorząb japoński (Ginko biloba). Napar przyrządza się z łyżeczki rozdrobnionych liści, które zalewa się na 30 minut szklanką wrzątku. Należy przyjmować dwa razy dziennie po jednej szklance naparu, z dodatkiem płaskiej łyżeczki miodu.

Uwaga! Naparu nie wolno stosować razem z lekami przeciwzakrzepowymi.

Do jednych z najstarszych drzew o właściwościach leczniczych, opisywanych już w 250 r. p.n.e. przez lekarzy medycyny chińskiej, które wpływają na sprawność fizyczną i przedłużają młodość, należy cytryniec chiński (Schisandra chinensis). W literaturze jest opisywany także jako afrodyzjak. Cytryniec chiński wykazuje działanie adaptogenne i wzmacniające, dzięki czemu uznaje się go za środek leczniczy przywracający mężczyznom zdolność do poczęcia potomka, a także podnoszący siły witalne organizmu. Lecznicza dawka surowca to 1,5-6 g dziennie.

Mieszanka wzmacniająca potencję

(według przepisu ojca Klimuszki)2

 • po 50 g kwiatów nagietka, nasion kozieradki, ziela dziurawca, krwawnika, kłącza tataraku, korzenia kozłka lekarskiego oraz porostu islandzkiego
 • Przygotować napar (1 łyżeczka mieszanki na szklankę wrzątku). Przyjmować 2 razy dziennie szklankę naparu 20 min przed posiłkiem

Fot. Pixabay / Mareefe

Na męską płodność zaleca się ceniony od wieków korzeń żeń-szenia (Ginseng radix). Uważa się, że wpływa on na wydolność psychiczną i fizyczną organizmu, ponieważ zawarte w nim biologicznie aktywne związki pobudzają ośrodkowy układ nerwowy i poprawiają samopoczucie, co zwiększa tolerancję na stres.

Ważne! Preparaty na bazie żeń-szenia należy przyjmować regularnie przez kilka miesięcy, jednak nigdy po południu, ponieważ mogą powodować bezsenność. Dawka lecznicza suszonego korzenia wynosi 0,5-2 g. Należy go stosować zgodnie z informacjami na opakowaniu.

W przypadku zaburzeń erekcji, a nawet impotencji żeń-szeń można łączyć z wyciągiem z dziurawca oraz miłorzębu, co wzmacnia zamierzone efekty terapeutyczne; korzystne jest łączenie guarany z miłorzębem japońskim i korzeniem suma (znanym pod mylącą nazwą żeń-szeń brazylijski). Przy zaburzeniach erekcji pomocna jest kora johimby lekarskiej (Cortex yohimbe), która pobudza ośrodkowy układ nerwowy oraz ośrodki nerwowe w rdzeniu kręgowym odpowiadające za wzwód prącia. Stymuluje ponadto ejakulację, zwiększając wytrysk nasienia, a także wpływa na ośrodki erekcyjne w mózgu, co zwiększa satysfakcję seksualną podczas stosunku.

Należy przyjmować sproszkowaną korę w dawce 15 mg dziennie na 30-45 minut przed stosunkiem. Niedozwolone jest stosowanie jej w sposób ciągły i w dawkach większych niż zalecane, ponieważ może wywoływać działania uboczne, takie jak halucynacje oraz pobudzenie psychoruchowe, niepokój i przyspieszone bicia serca.

Na zwiększenie libido pomaga muira puama (Ptychopetali lingnum), nieprzypadkowo nazywana drzewem potencji. Wysuszony korzeń to silny stymulant erotyczny, zwiększający popęd seksualny, oraz lek pomocny w przypadku dysfunkcji seksualnych. Tradycyjna medycyna brazylijska uznaje ten surowiec za skuteczny afrodyzjak oraz bezpieczny środek leczniczy podnoszący sprawność fizyczną i stymulujący układ nerwowy. Dozwolona jednorazowa dawka to 0,5 g surowca lub 0,5-2,0 ml ekstraktu płynnego przyjmowanego trzy razy dziennie.

W przypadku impotencji zalecane jest także spożywanie nasion kozieradki (Trigonellae foenugraeci semen), ponieważ zwiększa ona wydolność organizmu, zarówno fizyczną (40-60%), jak i psychiczną (50-70%).

Terapie ziołowe: depresja

Choć statystycznie panowie rzadziej na nią chorują, to z pewnością przechodzą ją ciężej (czego dowodem są udokumentowane próby samobójcze), zwłaszcza wtedy, gdy sposobem na problemy staje się ucieczka w pracę lub ukryty alkoholizm.

Przy lekkich i umiarkowanych stanach depresyjnych:

 • najskuteczniejsza jest mieszanka ziołowa z nasion kozieradki, które zwiększają wydzielanie neuroprzekaźnika oksytocyny, oraz ziela macierzanki (Thymus serpyllum), które przeciwdziała nadmiernemu pobudzeniu nerwowemu i zapobiega alkoholizmowi;
 • zaleca się półkąpiele macierzankowe przygotowane z 200 g suszonego ziela, które należy zalać zimną wodą na noc, a następnego dnia podgrzać i dodać do ciepłej wody w wannie. Po zakończeniu 20-minutowej kąpieli wkładamy bawełniany szlafrok i kładziemy się na godzinę do łóżka.

Terapie ziołowe: osteoporoza

Tak, osteoporoza, czyli odwapnienie kości, dotyka również mężczyzn, zwłaszcza jeśli stosują dietę ubogą w wapń i witaminę D3. Z badań wynika, że niedobory manganu, odpowiedzialnego m.in. za syntezę protoglikanów tkanki łącznej właściwej, chrzęstnej i kostnej, prowadzą do demineralizacji kości, podobnie zresztą jak nadużywanie alkoholu. Także niedobory krzemu są odpowiedzialne za rozwój osteoporozy i deformację stawów, dotyczącą głównie mężczyzn.

W profilaktyce lub leczeniu osteoporozy:

Herbatka wzmacniająca mięsień sercowy

(według o. Klimuszki)2

 • po 50 g ziela serdecznika, kwiatostanu głogu i kocanki, owocu głogu i róży, korzenia lubczyku i kozłka lekarskiego oraz liści melisy i pokrzywy
 • zmieszać ze sobą i sporządzić napar (1 łyżka mieszanki na 1 szklankę wrzątku). Przyjmować 3 razy dziennie po szklance przed posiłkiem

Pixabay / Mareefe

 • zaleca się przyjmowanie indygowca zwyczajnego (Amorpha fructicosa L.), który wykazuje silne działanie adaptogenne, wzmacniające i zarazem odtruwające. Dzięki obecności amorphigeniny hamuje on czynności osteoklastów odpowiedzialnych za usuwanie wapnia z kości;
 • przydatne są również zioła bogate w krzem, takie jak skrzyp polny, podbiał pospolity, perz właściwy, rdest ptasi, pokrzywa zwyczajna, dziewanna, przytulia pospolita oraz kozieradka.

Ważne! W celu wydobycia krzemionki sporządza się odwar z każdego rodzaju ziół oddzielnie. Zioła zalane zimną wodą (1 łyżka na dwie szklanki) doprowadza się do wrzenia i pozostawia na 20-30 minut pod przykryciem.

Terapie ziołowe: kamica nerkowa

Ta bardzo uciążliwa choroba występuje aż 4-krotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Najczęściej jej przyczyną jest nadmierne gromadzenie się w organizmie szczawianu lub fosforanu wapnia (rzadziej kwasu moczowego), co powoduje powstawanie w nerkach złogów, tzw. kamieni. Wiąże się to z wystąpieniem silnego, promieniującego bólu pleców i narządów płciowych podczas oddawania moczu, a także dreszczy i gorączki.

Przy kamieniach nerkowych niezastąpiony jest skrzyp polny (Equisetrum arvense), z którego sporządza się napar: jedną łyżeczkę ziela zalewamy szklanką wrzątku i parzymy kwadrans pod przykryciem. Ciepłą herbatkę pijemy małymi łykami w ciągu dnia.

Ważne! Podczas kuracji skrzypem niezbędna jest suplementacja witaminą B. Zaleca się równocześnie półkąpiele ze skrzypu, przynajmniej 2‒3 razy w tygodniu. Wystarczy 100 g surowca zalać na noc zimną wodą, a następnego dnia doprowadzić całość do wrzenia i dodać do ciepłej wody w wannie, która powinna sięgać ponad nerki. Po 20-minutowej kąpieli owijamy się w ciepły szlafrok i wygrzewamy w łóżku przez minimum godzinę.

Przy kamicy nerkowej i piasku w nerkach:

 • sprawdzi się mieszanka ziół zawierająca rzepik pospolity, tasznik pospolity, liście brzozy oraz wilżyny ciernistej (po 20 g). 1 łyżeczkę mieszanki zalewa się 250 ml wrzątku i pozostawia na minutę pod przykryciem. Napar pijemy kilka razy dziennie, ciepły;
 • w przypadku kamicy nerkowej warto wypróbować stare kuracje zielarzy rosyjskich, którzy zalecają picie naparu z ziela krwawnika - 25 g, kwiatów nieśmiertelnika - 15 g oraz korzenia rabarbaru - 10 g. Łyżeczkę ziół należy na godzinę zalać szklanką wrzątku i pić pół szklanki dziennie na 30 minut przed posiłkiem. Skuteczny jest także wywar uzyskiwany z mieszanki zawierającej 20 g owoców dzikiej róży, po 15 g skrzypu polnego, kwiatu bzu czarnego i kwiatu lipy, 10 g owoców jałowca oraz po 5 g kłącza tataraku, liści pokrzywy i mięty pieprzowej. Jedną łyżkę mieszanki zalewamy szklanką zimnej wody i doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy 10 minut na małym ogniu. Pijemy szklankę wywaru rano i wieczorem, bezpośrednio przed posiłkiem;
 • skuteczne jest również picie naparu (1 łyżka surowca na 1 szklankę wrzątku) z bodziszka, mącznicy lekarskiej lub fiołka wonnego.

Terapie ziołowe: zakażenia układu moczowego

Niezastąpionym ziołem w przypadku schorzeń układu moczowego jest liść mącznicy lekarskiej, zalecany w szczególności w zakażeniach moczowodów, pęcherza moczowego i nerek, a także w kamicy moczanowej - ze względu na zwiększanie wydalania moczanów z ustroju. Zioła przyjmuje się w postaci wywaru: jedną łyżeczkę mącznicy należy zalać zimną wodą i gotować 10 minut, a następnie pozostawić do naciągnięcia na kolejne 20 minut. Ciepły wywar pijemy kilka razy dziennie w ciągu dnia.

Równie skuteczne okaże się ziele rdestu ptasiego (Polygoni aviculare herba), które znajduje zastosowanie zarówno przy skąpomoczu i kamicy moczowej, jak i w schorzeniach dróg moczowych, z zapaleniem pęcherza i nerek włącznie. Rdest jest zaliczany do ziół o działaniu moczopędnym. Przyrządza się z niego napar: jedną łyżkę ziela zalewamy szklankę wrzątku i parzymy pod przykryciem 30 minut. Dawka terapeutyczna to 2‒3 szklanki naparu dziennie. Warto równocześnie stosować półkąpiele z krwawnika pospolitego (Achillea millefolium) i skrzypu polnego (Equisetum arvense). Łącznie ze 100 g obu ziół przygotowujmy wywar, który następnie dodajemy do kąpieli. Kończymy ją po 20 minutach i owijamy się na kilka minut ciepłym szlafrokiem.

Przy zapaleniu pęcherza moczowego przydatna okaże się mieszanka z korzenia lukrecji, kłącza perzu, znamion kukurydzy oraz liści brzozy i mącznicy (po 10 g każdego z wymienionych surowców). Jedną łyżkę mieszanki zostawia się do naciągnięcia w szklance zimnej wody na 5-6 godzin. Następnie gotuje się całość 15 minut na małym ogniu, a po zdjęciu z ognia przecedza. Wywar przyjmujemy w ciągu dnia, dzieląc go na kilka mniejszych porcji.

Mieszanka przeciwmiażdżycowa

(przepis zielarzy rosyjskich)

 • po 10 g korzenia dmuchawca, kłącza perzu, liści przywrotnika i ziela krwawnika
 • łyżkę stołową mieszanki zaparzyć szklanką wrzątku i trzymać pod przykryciem przez godzinę. Pić trzy czwarte szklanki naparu przed śniadaniem

Pixabay / 531568

Terapie ziołowe: otyłość brzuszna

Szacuje się, że problem cukrzycy dotyczy ponad 1 mln mężczyzn w Polsce. Prawie zawsze chorobie tej towarzyszy tzw. otyłość brzuszna, którą łączy się coraz częściej także z zaburzeniami hormonalnymi, bezdechem sennym, nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową, wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów.

Terapia obniżająca poziom cukru we krwi powinna uwzględniać związki zwane glukokininami których skuteczność została potwierdzono naukowo. Są one obecne w wielu surowcach zielarskich i stosuje się je zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu cukrzycy. Zioła zawierające glukokininy to korzeń pokrzywy zwyczajnej, mniszek lekarski, nasiona kozieradki, kokoryczka wonna, rutwica lekarska oraz jęczmień zwyczajny. Z jęczmienia zwyczajnego sporządza się wywar, a pozostałe zioła należy przyjmować w postaci naparu (łyżeczka ziół na szklankę wrzątku). Również rdest ptasi może być skutecznym środkiem na obniżenie poziomu glukozy we krwi. Z ziela sporządza się napar, który należy trzymać pod przykryciem ok. 30 minut. Pijemy 2-3 szklanki dziennie.

Terapie ziołowe: choroby serca

Stres, zbyt tłuste jedzenie oraz używki, zwłaszcza alkohol i papierosy, osłabiają mięsień sercowy. Zawałem serca są zagrożeni przede wszystkim mężczyźni. Choroby układu krążenia stanowią jedną z głównych przyczyn ich zgonów.

Na wzmocnienie mięśnia sercowego stosuje się wino na bazie pietruszki i miodu. Dobrej jakości wytrawne czerwone wino podgrzewamy przez 10 minut z dodatkiem małego pęczka natki pietruszki (7-8 gałązek) oraz jednej łyżki octu winnego. Następnie rozpuszczamy w winie 225 ml miodu i nie doprowadzając do wrzenia, ogrzewamy na małym ogniu przez 4 minuty. Całość należy przecedzić i przelać do uprzednio wyparzonych butelek. W lecie wino przechowujemy w lodówce, ale pijemy, gdy osiągnie temperaturę pokojową. Dawka lecznicza to 20-25 ml, należy przyjmować ją 1-2 razy dziennie.

Przy zapaleniu mięśnia sercowego i dolegliwościach na tle nerwowym należy przyjmować pierwiosnkę lekarską (Primula officinalis) w postaci naparu - 2 szklanki herbatki dziennie. Na bazie pierwiosnki można również przygotować smaczne wino wzmacniające serce. Dwulitrową butelkę z grubą szyjką napełnia się po szyjkę kwiatami pierwiosnki, po czym zalewa je wytrawnym białym winem i pozostawia na 14 dni. Ważne, aby butelka nie była szczelnie zamknięta. Profilaktycznie spożywa się 1 łyżkę stołową 2-3 razy w tygodniu, w przypadku choroby należy pić 1-2 łyżki w ciągu dnia.

Terapie ziołowe: nadciśnienie tętnicze

Choroba nadciśnieniowa w niezauważalny sposób wyniszcza naczynia krwionośne, co jest przyczyną wielu komplikacji zdrowotnych. Cierpi na nią już blisko 40% mężczyzn w Polsce. Warto wiedzieć, że zmienione chorobowo tętnice są bardziej podatne na rozwój miażdżycy, której następstwem może być zawał serca, udar mózgu, a nawet amputacja kończyn na skutek niedokrwienia po zatorze.

Przy problemach związanych z wysokim lub niskim ciśnieniem krwi niezastąpiona jest jemioła pospolita (Viscum album) w postaci wyciągu: kopiastą łyżeczkę jemioły zalewa się na noc szklanką zimnej wody, a rano podgrzewa całość w kąpieli wodnej. Spożywamy do 2 szklanek ciepłego wywaru dziennie. W przypadku nadciśnienia tętniczego idealnie działa berberys zwyczajny (Mahonia aquifolium L.), roślina o silnym działaniu hipotensyjnym, czyli obniżającym ciśnienie tętnicze krwi. Stosuje się go w postaci naparów z owoców i liści (łyżeczka surowca na szklankę wrzątku), można pić maksymalnie 2-3 szklanki dziennie. Uwaga! Berberyna obecna w berberysie nasila działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) na bazie salicylanów, dlatego kuracji nie należy łączyć z lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi.

Fot. Pixabay / Fran__

Terapie ziołowe: miażdżyca

To choroba spowodowana odkładaniem się w tętnicach złogów cholesterolu i soli wapnia. Zmniejszają one wewnętrzny przekrój tętnic, więc krew z trudem dociera do poszczególnych narządów. Z czasem tętnice mogą ulec całkowitemu zatkaniu, a to prowadzi do zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. Miażdżyca rozwija się u mężczyzn kilka razy częściej niż u kobiet i to w stosunkowo młodym wieku. Objawy miażdżycy łagodzi miłorząb japoński (Ginko biloba), który ponadto reguluje pracę serca i ciśnienie tętnicze krwi. Jest przydatny także w przypadku zaburzeń krążenia obwodowego i mózgowego oraz w chorobie wieńcowej.

Najczęściej stosuje się nalewkę, którą należy przyjmować po jednej łyżeczce dwa razy dziennie. Skuteczny jest również napar z liści miłorzębu: łyżeczkę surowca zalewamy szklanką wrzątku i trzymamy pod przykryciem 30 minut. Pijemy dwie szklanki naparu dziennie, z dodatkiem miodu lub cytryny. Wspomagająco, jako środek przeciwzapalny, przeciwmiażdżycowy i uszczelniający naczynia krwionośne można stosować propolis. Ze względu na dużą ilość krzemionki chorym na miażdżycę zaleca się również spożywanie nasion rdestu ptasiego.

Terapie ziołowe: łysienie

To problem wielu mężczyzn w różnym wieku. Łysienie androgenowe, które uznaje się za skłonność genetyczną, może się rozpocząć już między 18. a 20. rokiem życia. Przyczyną jest miejscowa nadprodukcja enzymu przekształcającego testosteron w dihydrotestosteron - hormon sprawiający, że mieszki włosowe stopniowo się kurczą i tracą zdolność do tworzenia nowych włosów.

W przypadku łysienia androgennego zaleca się owoce niecierpka (Impatiens) w postaci wyciągu alkoholowego - należy go pić oraz nacierać nim chorobowo zmienione miejsca. 100 g świeżych lub suchych (rozdrobnionych na proszek) owoców niecierpka zalewamy 300 ml ciepłego 40-procentowego alkoholu i przechowujemy w ciepłym miejscu przez 14 dni. Po przecedzeniu pijemy 2 razy dziennie 5-10 ml wyciągu. Aby zregenerować mieszki włosowe, skórę głowy naciera się wyciągiem raz w tygodniu. Działanie wyciągu alkoholowego z niecierpka, przeznaczonego do stosowania wewnętrznego, można wzmocnić, jeśli równocześnie stosuje się napar antyandrogenowy. W jego skład wchodzi po 25 g ziela wierzbówki, liści szałwii oraz korzenia pokrzywy. Łyżkę mieszanki zalewa się wrzącym mlekiem i pije 2 razy dziennie przez 3 miesiące, następnie zmniejsza się dawkę do 1 szklanki dziennie.

Przy łysieniu bez względu na jego przyczynę pomoże wyciąg alkoholowy z korzenia pokrzywy (Urticae radix). Surowiec zalewa się ciepłym alkoholem żytnim i pozostawia w ciepłym miejscu na 10-14 dni. Wyciąg należy wcierać w skórę głowy kilka razy dziennie.

Terapie ziołowe: nadpotliwość

Silny zapach potu może być zwiastunem wielu poważnych chorób, m.in. cukrzycy, nadczynności tarczycy i nowotworów. U mężczyzn najczęściej występuje potliwość dłoni i stóp, do czego dochodzą jeszcze tzw. nocne poty.

W przypadku nocnych potów najskuteczniejsza jest szałwia lekarska (Salvia officinalis L.), ponieważ likwiduje bezpowrotnie ich przyczynę. Stosuje się napar przygotowany z 1-2 łyżeczek surowca na szklankę wrzątku. Pijemy małymi łykami 2 szklanki naparu dziennie.

W przypadku potliwości stóp i dłoni warto stosować płukanki z kory dębu, która ma działanie antyseptyczne i ściągające. Łyżkę surowca należy zalać szklanką zimnej wody, a następnie doprowadzić całość do wrzenia, gotować przez kwadrans i odstawić do naciągnięcia na 20-30 minut. Przemywać kończyny ciepłym wywarem. Skuteczny jest również napar z korzennika lekarskiego (Pimenta dioica L.), znanego powszechnie jako ziele angielskie.

Terapie ziołowe: wrzody żołądka i dwunastnicy

Cierpi na nie połowa dorosłej populacji męskiej. Ich przyczyną bardzo często jest przewlekły stres i pośpiech. Nieleczone wrzody mogą prowadzić do nowotworów układu pokarmowego.

Niezastąpionym ziołem przy wszelkiego rodzaju niedomaganiach układu pokarmowego i zaburzeniach przemiany materii jest kłącze tataraku (Calami rhizoma). Stosuje się je z powodzeniem w stanach zapalnych żołądka i dwunastnicy oraz w nowotworach tych narządów. Zapobiega ono także procesom gnilnym, działa przeciwwzdęciowo, rozkurczowo i wiatropędnie, a nawet pomaga pozbyć się pasożytów. Skuteczna okaże się herbatka z tataraku: czubatą łyżeczkę surowca zalewamy na noc szklanką zimnej wody, rano podgrzewamy całość w kąpieli wodnej. Herbatkę przechowujemy w termosie i pijemy małymi łykami w ciągu dnia (5-6 łyków dziennie) przez 3 tygodnie, następnie robimy przerwę, powtarzamy. Kuracji nie można stosować częściej niż 2 razy na kwartał.

Przy ostrych i przewlekłych nieżytach oraz chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy skuteczna jest także herbatka z lukrecji gładkiej (Glycyrrhiza gabra): 1 łyżeczkę ziela zalewamy szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem przez kwadrans. Pijemy 1-2 szklanki dziennie. Można również zastosować mieszankę złożoną z 20 g lukrecji gładkiej, 10 g kłącza perzu, owoców kopru włoskiego, koszyczków rumianku lekarskiego i korzenia prawoślazu. Łyżeczkę ziół zalewa się szklanką zimnej wody, doprowadza do wrzenia i gotuje na małym ogniu 10 minut, a następnie pozostawia pod przykryciem na 20 minut. Pijemy szklankę wywaru 30 minut przed snem.

Ważne! Stosowanie lukrecji jest wykluczone w przypadku osób starszych, które cierpią na nadciśnienie, choroby nerek i miażdżycę.

Mężczyźni po trzydziestce powinni zainteresować się olejkiem z wiesiołka, który wykazuje wszechstronne działanie: zapobiega chorobom krążeniowym (reguluje poziom cholesterolu we krwi) i cukrzycy, a także chroni przed rozwojem miażdżycy. Zadbajcie o siebie, panowie!

Karolina Smoderek

Bibliografia

 1. www.rozanski.li
 2. Klimuszko A.Cz., Wróćmy do ziół leczniczych, Warszawa 20
Holistic Health 5/2018
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 5/2018
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 5/2018
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT