Jesteś terapeutą?

Granaty w walce ze starością

Granaty posiadają cudowną właściwość odwracania procesów starzenia poprzez wspieranie procesu odnowy komórek.

24 listopad 2016
Artykuł na: 2-3 minuty długowieczność dieta medycyna naturalna zdrowa żywność
Zdrowe zakupy

Każda komórka posiada swoistą "elektrownie" - mitochondria. Te organella odpowiadają m.in. za wzrost i śmierć komórki. Kiedy się starzejemy, mitochondria przestają spełniać swoje funkcje, co doprowadza do osłabienia różnych tkanek organizmu, w tym tkanki mięśniowej. Niewykluczone, że im większa liczba dysfunkcyjnych mitochondriów, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób wieku starczego.

Naukowcy ze Szwajcarskiego Instytutu Federalnego w Lozannie wyodrębnili z owocu granatu prekursora ważnego związku - urolityny A, która umożliwia recykling mitochondriów i chroni organizm przed chorobami związanymi z wiekiem, np. chorobą Parkinsona. Urolityna A powstaje w jelitach w wyniku procesów metabolicznych bioty.

- Urolityna A to jedyny znany związek, który wznawia proces oczyszczania organizmów ze "zużytych" mitochondriów - twierdzi Patrick Aebischer, członek grupy badawczej.

Badania na nicieniach z gatunku C. elegans i gryzoniach przyniosły zdumiewające efekty. Długość życia niektórych osobników zwiększyła się nawet o 45 procent.

Niestety, niektóre osoby posiadają tak zaburzony biom, że ich jelita nie mogą przyswoić prekursora urolityny A z owoców granatu. Trwają prace nad produktem, który wspomoże u nich ten proces.

Źródło: Nat Med, 2016; 22: 879-88

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT