Jesteś terapeutą?

Czy miód Manuka jest zdrowszy od innych miodów?

Do fali popularności miodu Manuka przyczynili się niemieccy naukowcy, którzy odkryli, że w jego składzie jest 1000mg/kg methylglyoxalu, podczas gdy w zwykłym miodzie ilość tego przeciwbakteryjnego składnika wynosi średnio około 3,1mg/kg.

15 marzec 2016
Artykuł na: 4-5 minut dieta zdrowa żywność medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

To, co jemy, ma bezpośrednie przełożenie na stan naszego zdrowia. Wydatki przeznaczane na zdrową żywność zajmują coraz większy udział w naszym domowym budżecie. Nic dziwnego więc, że nie chcemy przepłacać za produkty, które są mocno reklamowane, choć nie mają żadnych wyjątkowych zalet. Ostatnio prawdziwym bestsellerem stał się miód manuka, którego cena wielokrotnie przekracza wartość zwykłego miodu. Co zatem wpływa na jego cenę?

Krzew manuka, z którego wytwarza się leczniczy miód, rośnie jedynie w Nowej Zelandii. Jego dobroczynne właściwości znane były już rdzennym mieszkańcom Nowej Zelandii - Maorysom.

W różnych formach stosowano go do leczenia wielu problemów układu pokarmowego i układu moczowego, jako środek przeciwgorączkowy, nasenny, zmniejszający obrzęki oczu czy wspomagający rekonwalescencję w przypadku poparzeń. Co czyni jednak miód z tego krzewu tak wyjątkowym?

Specjaliści przekonują, że za unikalnymi właściwościami miodu manuka stoi niespotykana w innych naturalnych artykułach spożywczych ilość aktywnej substancji - methylglyoxalu.

Manuka flowers and Honey Bees from Alistair Campion on Vimeo.

Profesorowi Thomasowi Hanle z Uniwersytetu Drezdeńskiego w 2006 roku udało się wykazać, że choć ten wykazujący silne działanie antybakteryjne składnik występuje w zwykłym miodzie, to jego stężenie, w porównaniu z miodem manuka, w którym waha się między 38 a 830 mg/kg, jest dużo mniejsze: średnio 3,1 mg/kg.

Stężenie na poziomie 100mg/kg pozwala zabijać bakterie E. Coli. W miodzie Manuka jest 10 razy większe.

Stężenie methylglyoxalu w miodzie manuka w porównaniu do zwykłych miodów.

Z tej przyczyny miód manuka zaliczany jest do tzw. medical food, czyli żywności poprawiającej zdrowie. Jego właściwości sprawiają, że przynosi ulgę w zespole jelita drażliwego, we wrzodach żołądka, pomaga w schorzeniach skórnych, w tym w stopie cukrzycowej i trądziku.

Miód manuka działanie probiotycznie, wpływa na rozwój prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach i w związku z tym na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Liczne badania wskazują też na właściwości przeciwutleniające miodu, a więc opóźniające procesy starzenia się organizmu.

Oryginalny miód manuka jest wytwarzany tylko w Nowej Zelandii. Rząd tego państwa określił szczegółowe wymagania, które musi spełniać każdy słoiczek tego produktu. Kupując go, możesz sprawdzić, ile zawiera antybakteryjnego methylglyoxalu.

Wartość liczbowa przy symbolu MGO oznacza, jakie jest stężenie tej aktywnej substancji w przeliczeniu na kilogram produktu w konkretnym opakowaniu, np. MGO 400+, oznacza, że stężenie methylglyoxalu wynosi minimum 400 mg na kg miodu.

Honey dipper from Michał Rudkowski on Vimeo.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT