Jesteś terapeutą?

Serce z konopi

Najnowsze badania udowodniły, że nasiona konopi są bogate w dobroczynne dla serca składniki

04 wrzesień 2015
Artykuł na: 6-9 minut serce zdrowa żywność
Zdrowe zakupy

Nasiona z konopi i tłoczony z nich olej w dużym stopniu zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów.

Nasiona konopi siewnych pochodzą od rośliny Cannabis sativa, rosnącej w zachodniej i środkowej Azji. Chętnie uprawia się ją również w Europie oraz w pewnych regionach Chin, Japonii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Nasion i olejku z konopi od wieków używało się jako dodatku do pożywienia oraz jako paliwa do lamp olejnych w Azji i Ameryce Północnej, lecz na Stary Kontynent zawitały one stosunkowo niedawno.

Ta jednoroczna roślina zielna, rozpoznawalna po cienkich, podłużnych kwiatostanach i spiczastych liściach, należy do tej samej rodziny, co konopie indyjskie, popularnie nazywane marihuaną, w jej składzie znajduje się jednak znacznie mniej substancji psychoaktywnych.

Dzięki temu – przy ścisłej kontroli odpowiedzialnych za to instytucji państwowych – możliwe jest uprawianie tej rośliny dla celów przemysłowych i spożywczych.

Żeby nasiona zostały dopuszczone do obrotu, muszą być przygotowane w taki sposób, by nie było możliwe ich sianie i uprawianie.

W 1920 r. niemiecki laureat Nagrody Nobla, Otto Heinrich Warburg odkrył, że z powodu braku tlenu w ludzkich komórkach dochodzi do zmian nowotworowych.

Nasiona konopi zawierają wiele niezbędnych nienasyconych kwasach tłuszczowych (NNKT), które działają jak magnes na tlen i odpowiadają za prawidłowe dotlenienie wszystkich komórek ludzkiego ciała.

Konopie - najlepsze niełuskane

Początkowo nasiona konopi łuskano, czyli pozbawiano zewnętrznej łupiny, aby uczynić je łatwiejszymi do przełknięcia i strawienia.

Osłonki te są dość twarde, chrupiące i zawierają sporo błonnika, a zachodnia cywilizacja raczej nie przywykła do spożywania tego typu elementów.

Problem w tym, że podczas łuskania – nasiona tracą źródło nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego, który bardzo rzadko występuje w naszej diecie, opartej najczęściej na produktach przetwarzanych przemysłowo.

Łupiny konopi delikatnie oczyszczają wnętrze jelita grubego, usuwając tym samym wszelkie znajdujące się w nim toksyny.

Ponadto składniki odżywcze całych nasion cechują się znacznie stabilniejszym składem, niż te znajdujące się w łuskanych, co również jest dla nas korzystne Tym dla, których jedzenie niełuskanego produktu stanowi jednak ciężki orzech do zgryzienia, polecam koktajle na bazie mąki z nasion konopi, w której jest aż 40% błonnika.

Korzyści zdrowotne

Dobre tłuszcze. Nasiona konopi są bogate w tłuszcze, zwłaszcza w niezbędne kwasy tłuszczowe i inne wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Jednak to, co wyróżnia te nasiona na tle innych to fakt, że zawierają – w bardzo korzystnej dla ludzi proporcji od 2:1 do 3:1 – kwasy omega-6 (in. linolowe go, LA) i omega-3 (alfa-linolenowego, ALA).

Przyjmowanie kwasów omega w takiej konfiguracji pozwala obniżyć ryzyko występowania wielu chorób przewlekłych, m.in. nadciśnienia, chorób układu krążenia, cukrzycy, zwyrodnienia stawów czy raka.

Według innych doniesień, nasiona te mają właściwości antyagregacyjne, tzn. ograniczają lepkość płytek krwi i zapobiegają powstawaniu zatorów wewnątrz naczyń krwionośnych.

Oznacza to, że chronią one przed udarem mózgu i zawałem serca. Aby w pełni korzystać z wartościowych tłuszczy w nasionach konopi, należy je koniecznie spożywać na zimno.

Olej z nasion konopi stanowi świetne uzupełnienie diety zdrowej dla serca z racji właściwej proporcji kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz obecności innych obniżających ciśnienie składników roślinnych.

Dużo białka

Olej z nasion konopi zawiera niemal tyle samo białek, co soja, a ponadto jest w nim dużo aminokwasu zwanego argininą, który jest niezbędny do wytwarzania tlenku azotu, odpowiedzialnego za właściwe funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Historia Ricka Simpsona który skutecznie leczy ludzi chorych na raka m.in. olejem konopnym.

Witaminy i minerały

Ponadto konopie mają w sobie wiele przeciwutleniających witamin A, C i E oraz fosforu, wapnia, potasu, i, rzecz jasna, błonnika pokarmowego.

Obniżenie poziomu cholesterolu

Wykazano, że dieta wzbogacona o nasiona konopi pozwala zachować zdrowe proporcje cholesterolu całkowitego i „dobrej” frakcji HDL (lipoprotein wysokiej wartości).

Niedawne badania przeprowadzone przez hiszpańskich specjalistów dowiodły, że olej z nasion konopi stanowi świetne uzupełnienie diety zdrowej dla serca z racji właściwej proporcji kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 oraz obecności innych obniżających ciśnienie krwi składników roślinnych.

Pożyteczne konopie

Naukowcy przeanalizowali składniki wyizolowane z oleju nasion konopi siewnych pozbawionych właściwości narkotycznych (zwanych też konopiami przemysłowymi), które nie wywołują stanu odurzenia.

Jak twierdzi Grant Pierce, dyrektor wykonawczy ds. badań w kanadyjskim St-Boniface Hospital w Winnipeg, badania te zapewniły „nowe informacje na temat bioaktywnych składników znajdujących się w nasionach konopi, które potencjalnie mogą obniżać poziom cholesterolu we krwi oraz wykazywać działanie przeciwmiażdżycowe”.

Dr farmacji Maria Angeles Fernández-Arche wraz z zespołem z University of Seville przebadała ostatnio olej z nasion konopi, aby lepiej poznać jego właściwości lecznicze i spożywcze.

Jest on wyjątkowo interesujący z powodu nietypowych proporcji znajdujących się w nim wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wspomnianego wcześniej optymalnego stosunku kwasu omega-3 wobec omega-6.

Okazało się, że różnorodne wielonienasycone kwasy tłuszczowe stanowią około 75% składu oleju, podczas gdy inne nasycone i nienasycone tłuszcze to pozostałe 25%.

Bibliografia

  1. Nutr Metab [Lond], 2010; 7: 32
  2. Eur J Nutr, 2006; 45: 470–7
  3. J Agric Food Chem, 2014; 62: 1105–10

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe obecne w nasionach konopi to m.in. omega-3 i omega-6, obecne również w niektórych rodzajach mięsa, olejach roślinnych oraz oleju lnianym.

Uczeni twierdzą też, że znaczne ilości alfa-linolenowego kwasu tłuszczowego omega-3 „mogą być korzystne pod względem odżywczym oraz dawać pozytywne efekty fizjologiczne, zapobiegające rozwojowi raka oraz chorób wieńcowych”.

Co więcej, wysoki stosunek wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów nasyconych łączy się z obniżaniem cholesterolu oraz rzadszym występowaniem miażdżycy. Oznacza to, że olej z nasion konopi pomaga w zapobieganiu chorobom serca.

Inne składniki roślinne tego oleju to m.in. beta-sitosterol i kampesterol, które także redukują poziom „złego” cholesterolu LDL i chronią przed zawałem serca. Sterole zmniejszają stan zapalny oraz spowalniają rozwój miażdżycy.

Jak podsumował to Pierce, wszystkie istotne składniki bioaktywne komponują się w „bardzo korzystny dla serca olej i nasiona”.

Zielona rewolucja - konopie to nie marihuana!

PuriTree CBD Pure Hemp Aspire Higher from PuriTree on Vimeo.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT