Jesteś terapeutą?

Polskie odkrycie na temat zielonej herbaty

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odkryli, że zielona herbata może ograniczać przyswajanie cukru ze skrobi, co może sprzyjać walce z nadwagą.

04 sierpień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty zdrowa żywność dieta hiperglikemia
Zdrowe zakupy

Polscy uczeni na łamach prestiżowego Nature Scientific Reports opublikowali wyniki badań wskazujące na to, że ekstrakt z zielonej herbaty może pomagać zapobiegać hiperglikemii oraz ograniczyć nadmierne przyswajanie cukru ze skrobi. Jak to możliwe?

Wyniki badań przeprowadzonych pod kierownictwem prof. Jarosława Walkowiaka na grupie 28 osób w wieku 19-28 lat pozwoliły stwierdzić, że po 12-godzinnym poście badani, którzy otrzymali łatwo wchłanialną postać skoncentrowanego wyciągu z zielonej herbaty, nie przyswoili takiej ilości cukru ze skrobi pochodzącej z płatków kukurydzianych, jak pozostała grupa, która otrzymała placebo.

Specjalny test badający ilość powstałego w wyniku przemian metabolicznych naturalnego izotopu węgla 13C w wydychanym powietrzu potwierdził, że już pojedyncza dawka ekstraktu z zielonej herbaty ogranicza trawienie skrobi oraz jej przyswajanie.

Specjaliści podkreślają, że dawka zielonej herbaty użyta do badania odpowiada co najmniej kilku filiżankom naparu, co oznacza, że trzeba jej wypić naprawdę dużo, żeby uzyskać pożądane efekty. Polskim uczonym już wcześniej udało się udowodnić, że zielona herbata ogranicza wchłanianie tłuszczu. Obydwa odkrycia mogą przyczynić się do postępu w walce z nadwagą.

Tradycyjny rytuał parzenia herbaty sprzyja skupieniu, pozwala na osiągnięcie harmonii i wyciszenia. Haiku mistrza Matsuo Basho w tłumaczeniu Czesława Miłosza opisuje ceremonię herbacianą:

Imbryk

Wisi w powietrzu

Ku niebu

Louis Vuitton Presents "The Art of the Tea Ceremony " from Louis Vuitton on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT