Jesteś terapeutą?

Miód manuka w leczeniu biegunek poantybiotykowych

Holenderscy uczeni znaleźli sposób na leczenie zakażeń lekoopornym drobnoustrojem.

Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Clostridioides difficile to Gram-dodatnie, beztlenowe bakterie, które są jedną z głównych przyczyn biegunek poantybiotykowych. Zakażenia nimi w ponad 70% dotyczą pacjentów hospitalizowanych, szczególnie na oddziałach intensywnej terapii. Rozwojowi infekcji przede wszystkim sprzyja stosowanie antybiotyków – szczególnie z grupy beta-laktamów, fluorochinolonów oraz klindamycyny, które zaburzają naturalną florę jelitową. Ich wyniszczające działanie jest tak duże, że nawet po 2 latach od zakończenia leczenia mikrobiota może nie powrócić do pierwotnego stanu!

Co więcej, zakażenia C. difficile mają tendencję do nawracania – dane wskazują, że nawroty choroby dotyczą nawet 25% wszystkich pacjentów i często zdarza się to już w ciągu 2 miesięcy po antybiotykoterapii. Niestety, niektórych przypadkach drobnoustroje przestają reagować na leki1.

Zakażenie C. difficile — metody leczenia

Chorzy zakażeni opornym na antybiotyki mikrobem mają kilka innych eksperymentalnych opcji. Jako wspomaganie leczenia stosuje się również probiotyki. Dane literaturowe wskazują, że pewne szczepy Saccharomyces boulardii, Lactococcus lactis oraz Lactobacillus acidophilus łagodzą objawy zakażenia, obniżają żywotność C. difficile oraz hamują produkcję toksyn.

Zespół badawczy z oddziału gastroenterologii i hepatologii w St. Elisabeth-TweeSteden Hospital przeprowadzili kilka badań in vitro, które wykazały, że nieprzetworzone miody wykazują działanie przeciwbakteryjne wobec szeregu patogenów, w tym Clostridioides difficile2, a także mają przeciwzapalne właściwości.

Miód manuka a zakażenie C. difficile

Gdy u 4 pacjentów zakażonych opornymi na leczenie C. difficile, nie powiodło się leczenie metronidazolem, wankomycyną lub fidaksomycyną, Holendrzy zdecydowali się poddać ich eksperymentalnej terapii.

Przeprowadzili u nich ileokolonoskopię (endoskopowe badanie jelita grubego oraz końcowego odcinka jelita cienkiego), podczas której spryskali jelito 300 μmL roztworem 15% miodu manuka (MGO 550). Zawarty w nim metyloglioksal to związek przeciwdrobnoustrojowy, działający również przeciwko bakteriom opornym na antybiotyki3. Miód podawano od najbardziej dystalnego odcinka jelita cienkiego do esicy. Po kolonoskopii pacjenci pozostawali w łóżku przez 2 godziny. Badacze poprosili ich, by w miarę możliwości w tym czasie również powstrzymali się od wypróżniania.

U wszystkich uczestników eksperymentu doszło do całkowitego ustąpienia wodnistych stolców, a objawy zakażenia nie powróciły.

Odbudowa mikrobioty po płukance z miodu manuka

Chcąc bliżej przyjrzeć się drobnoustrojom bytującym w jelitach swoich pacjentów, medycy pobrali od nich próbki kału przed leczeniem, po 2. i 3. dniu terapii fidaksomycyną oraz po płukaniu miodem. We wszystkich 4 próbkach kału zidentyfikowali DNA Clostridioides difficile. Analizy wykazały sukcesywnie zmniejszającą się ilość bakterii na początku badania, w kolejnych dniach po terapii fidaksomycyną. Obciążenie C. difficile, odzwierciedlone w intensywności fluorescencji, zmniejszyło się odpowiednio z 2 879 595 RFU na początku do 135 714 RFU i 49 828 RFU w 2. i 3. dniu, a po płukaniu miodem manuka osiągnęło do 25 RFU!

Ponieważ manuka ma działanie antybakteryjne na szereg bakterii, holenderskich naukowców interesowało, czy płukanie zmienia skład mikrobioty żołądkowo-jelitowej oprócz C. difficile. Okazało się, że po miodowym zabiegu różnorodność mikroflory została przywrócona1.

Bibliografia
  • Biosci Microbiota Food Health. 2022; 41(1): 1-3
  • Gut 58suppl II: A407
  • BMC Res Notes. 2013 May 7; 6():188; Int J Antimicrob Agents. 2017 Apr; 49(4):522-3
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 3/2022
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 3/2022
KUP wydanie papierowe KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 3/2022
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT