Lebiodka pospolita - właściwości zdrowotne i zastosowanie

Roślina ta – powszechnie znana jako oregano – łagodzi kaszel, poprawia trawienie, zwalcza wirusy i wykazuje działanie przeciwgrzybicze. Oprócz jej liści i kwiatów cenne właściwości ma także pozyskiwany z niej olejek.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Origanum vulgare jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przypraw na całym świecie. Choć kojarzy nam się głównie ze sztuką kulinarną, warto zwrócić uwagę na jej szerokie właściwości prozdrowotne, które znane są od wieków. W starożytności lebiodką leczono nawet niewydolność serca. Już 3 tys. lat p.n.e. Babilończycy stosowali ją w schorzeniach układu oddechowego. Oregano bardzo cenili również Hipokrates i św. Hildegarda. W medycynie chińskiej wyciągów z tej rośliny używano do leczenia stanów zapalnych i kaszlu.

Dziś wykorzystuje się jej działanie przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjnie, odkażające, żółciopędne i wiatropędne. Jest silnym, naturalnym antybiotykiem. Wpływa korzystnie na układ pokarmowy przy bólach brzucha, biegunkach oraz niestrawności, pobudzając wydzielanie soku żołądkowego. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym oregano wspiera układ odpornościowy w czasie infekcji oraz wspomaga leczenie stanów zapalnych dróg oddechowych1. Działa wykrztuśne.

Można zastosować je do płukania jamy ustnej, gardła, inhalacji, kąpieli leczniczych, a także jako środek przeciwbólowy2, przy trudno gojących się ranach i świądzie. Przemywanie ciała naparem z tego zioła zapobiega powstawaniu odleżyn.

Istotne są też właściwości antyoksydacyjne i przeciwzakrzepowe lebiodki3. Badania potwierdziły jej działanie przeciwglikemiczne, przeciwnowotworowe i antymutagenne4.

Olejek eteryczny z oregano zawiera tymol, karwakrol i seskwiterpeny. 2 pierwsze stanowią ok. 78–85% jego składu i odpowiadają za właściwości przeciwdrobnoustrojowe5. Zresztą zioło to bogate jest w prozdrowotne substancje czynne, takie jak garbniki, flawonoidy (apigenina, luteolina), różnorodne glikozydy fenolowe i terpenoidy6, kwas kawowy, ursolowy i rozmarynowy7 oraz fitosterole. Swoje niezwykle silne działanie antyoksydacyjne przyprawa zawdzięcza kwasowi rozmarynowemu, który jest głównym kwasem fenolowym8. Uczeni zauważyli, że zdolność fitoskładników obecnych w olejkach eterycznych lebiodki pospolitej do hamowania acetylocholinoesterazy może być stosowana jako wspomaganie leczenia niektórych chorób nerwowych, np. choroby Alzheimera9.

Właściwości zdrowotne oregano

Oregano na poprawę trawienia

Ziele lebiodki zwiększa produkcję śliny, soku żołądkowego i żółci, poprawia metabolizm oraz usprawnia przyswajanie pokarmów. Odkaża organizm i wiąże szkodliwe produkty przemiany materii. Wspiera bakterie probiotyczne, dlatego jest uważane za środek przywracający równowagę flory jelitowej. Pomaga w wielu schorzeniach, np. zespole jelita drażliwego czy zespole nieszczelnego jelita. Wyciąg i olejki z oregano zmniejszają stany zapalne układu pokarmowego10. Stosuje się je również w przypadku nieżytu żołądka, niestrawności, bębnicy, braku łaknienia, wrzodów żołądka i dwunastnicy, niedoczynności wątroby, nadmiernej fermentacji jelitowej, wzdęciach, a także w leczeniu jelitowej infekcji pasożytniczej. Warto przy tym wspomnieć, że ma również właściwości hepatoochronne, czyli chroniące wątrobę.

Lebiodka pomaga na kaszel i drogi oddechowe

Oregano działa wspomagająco na wydzielanie śluzu przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Zawartość flawonoidów wpływa rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli, dlatego jest stosowane w nieżytach górnych dróg oddechowych, kaszlu, odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny oraz pomocniczo w krztuścu i astmie. Zmniejsza także obrzęk nosa podczas kataru. Inhalacje z tym zielem pomagają w łagodzeniu dolegliwości związanych z zatkanymi zatokami.

Oregano na problemy z układem moczowym

Olejek i wyciąg z oregano regulują pracę nerek, zwiększając ilość wydalanego moczu. Skuteczne zwalczają bakterię Escherichia coli11, która jest częstą przyczyną zakażeń dróg moczowych. Po dostaniu się do nich powoduje znaczny dyskomfort i może doprowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie nerek, pęcherza i cewki moczowej. Właściwości diuretyczne wspomagają leczenie w chorobie gośćcowej oraz dnie moczowej.

Lebiodka pospolita na bakterie, pasożyty i grzyby

Olejek eteryczny z lebiodki pospolitej wykazuje działanie zarówno przeciw bakteriom Gram-dodatnim, Gram-ujemnym12, jak i przeciw patogenom opornym na antybiotykoterapię. Skoncentrowany niszczy m.in. E. coli, salmonellę, gronkowce. Ponadto wykazuje zdolność do niszczenia Candida albicans, a jego skuteczność w leczeniu kandydozy jamy ustnej jest porównywalna do nystatyny – silnego leku przeciwgrzybicznego. W badaniach wykazano również na jego działanie przeciwpasożytnicze, m.in. w kierunku pasożytów Giardia lamblia. Ze względu na właściwości przeciwzapalne13 zioło stosuje się także do płukanek w zapaleniu jamy ustnej i gardła, a także do kąpieli przy świądzie skóry i trudno gojących się ranach14. Jest też biczem na wirusy, skutecznie radzi sobie z hamowaniem replikacji wirusa opryszczki.

Zastosowanie lebiodki

Napar z oregano

Łyżkę suszonego ziela zalej szklanką wrzątku, odstaw na 15 min. Po odcedzeniu pij 2-3 razy dziennie godzinę przed posiłkiem. Możesz nim płukać jamę ustną przy anginie i zapaleniu dziąseł, przemywać trudno gojące się rany oraz dodawać go kąpieli przy bólach reumatycznych lub w stanach napięcia nerwowego.

Mikstura św. Hildegardy poprawiająca trawienie

Zmieszaj 30 g korzenia rumianku, 25 g liści jeżyny, 20 g ziela hyzopu i 15 g lebiodki. Gotuj w 3 l wina z 150 g miodu. Odcedź i na gorąco rozlej do butelek. Pij łyżkę po małym, a 1-2 kieliszków po dużym posiłku.

Syrop z lebiodki na infekcje

Zmieszaj po łyżce ziela lebiodki, tymianku i sproszkowanego korzenia lukrecji, zalej 2 szklankami wody i gotuj kilka minut. Odstaw na godzinę, przecedź i w miarę potrzeby dosłódź miodem. Dodaj 1-2 łyżek soku z cytryny, 30 g gliceryny, kilka goździków i szczyptę cynamonu. Przechowuj w lodówce. Pij 3-4 razy dziennie po łyżeczce przy przeziębieniu, kaszlu i infekcjach dróg oddechowych.

Mieszanka z oregano na kaszel

Zmieszaj w równych ilościach lebiodkę, bazylię, macierzankę i cząber. Łyżkę ziół zaparzaj przez 15 min w szklance wrzątku pod przykryciem. Przy mokrym kaszlu oskrzelowym pij 2-3 razy dziennie po 0,5 szklanki.

Balsam z lebiodki na swędzenie skóry

20 g sproszkowanego ziela lebiodki utrzyj ze 100 g oleju lnianego lub arachidowego. Stosuj zewnętrznie, wcierając delikatnie w skórę po kąpieli.

Kąpiel z oregano na choroby skórne

Zmieszaj 200 g korzenia żywokostu, 100 g lebiodki i 50 g kwiatu lipy. Łyżkę mieszanki gotuj przez 20 min pod przykryciem w 3 l wody, wywar dolej do kąpieli. Stosuj raz w tygodniu w stanach zapalnych skóry, przy łuszczycy, egzemie i wypryskach.

Kto może stosować olejek oregano?

Odpowiednio rozcieńczony wyciąg może być stosowany również przez dzieci. Nie zaleca się korzystania z olejku z oregano kobietom w ciąży i karmiącym.

Lebiodka pospolita — ciekawostki

  • Występowanie: rośnie w Afryce Północnej, Europie i Azji. W Polsce jest powszechnie spotykana na całym terytorium. To roślina wieloletnia dorastająca do 80 cm wysokości. Preferuje dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru miejsca.
  • Surowiec: wykorzystuje się świeże lub wysuszone liście i kwiaty, które cechuje lekko korzenny i gorzkawy smak.
  • Pora zbioru: w okresie kwitnienia od czerwca do sierpnia. Ścina się łodygi na wysokości kilku centymetrów nad ziemią i suszy w przewiewnym, zacienionym miejscu (najlepiej zawieszone w pęczkach).
Bibliografia
  1. J Med Food. 2012 Nov; 15(11):984-91
  2. Flavour and Fragrance Journal. 1993 ;8(4):197-200
  3. Annales Academiae Medicae Gedanensis. 2017; 47:119-127
  4. Int J Prev Med. 2019; 10:156
  5. Phytochemistry. 1997; 44:883-886
  6. Phytochem. Rev. 2017; 16:1253-1268
  7. Postępy Fitoterapii. 1-2/2002, s. 20-25
  8. Nutrition Today. 2010;5(3):129-138
  9. Neuropharmacol. 2013 Jul; 11(4):388-413
  10. International Journal of Nutrition. 2019; 3(4):43-52
  11. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna. 2012; 3:308-314
  12. Food Chem. 2014 Sep 1; 158():73-80
  13. Koloidy Surf B Biointerfaces. 2020 Grudzień; 196:111352. doi: 10.1016/j.colsurfb.2020.111352
  14. Food Chem. Toxicol. 2020; 144:111586. doi: 10.1016/j.fct.2020.111586
Autor publikacji:
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą 12/2021
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny