Jesteś terapeutą?

Natto blokuje koronawirusa!

Danie ze sfermentowanej soi, które powstało na przełomie ubiegłego tysiąclecia, może stać się odpowiedzią na współczesny problem. Japońscy naukowcy dowiedli bowiem, że ekstrakt z natto, blokuje zakażenie SARS-CoV-2 w warunkach laboratoryjnych.

Artykuł na: 4-5 minut COVID-19 medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

W Kraju Kwitnącej Wiśni – mogącym pochwalić się największą średnią długości życia na Ziemi i zamieszkiwanym przez ponad jedną czwartą światowej populacji seniorów w wieku 65 lat lub starszych – od dawna panuje przekonanie, że ta popularna tam potrawa przyczynia się do dłuższego i zdrowszego życia jego mieszkańców. I co istotne, potwierdza to coraz więcej dowodów naukowych. Jakiś czas temu stwierdzono, że natto jest podstawą diety tych, którzy mieli najmniejsze prawdopodobieństwo zgonu z powodu udaru lub choroby serca.

Teraz japońscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy natto może działać przeciwwirusowo, a w szczególności przeciwcovidowo. Odkryli, że ekstrakt z lepkiej masy o charakterystycznym zapachu może hamować zdolność wirusa wywołującego covid- 19 do infekowania komórek. Eksperyment, którego wyniki zostały opublikowane 13 lipca 2021 r. w międzynarodowym piśmie naukowym Biochemical and Biophysical Research Communications, przeprowadził zespół uczonych z Tokijskiego Uniwersytetu Rolnictwa i Technologii we współpracy z innymi japońskimi instytucjami. Co więcej, w tym samym badaniu przetestowali oni, jak natto radzi sobie z herpeswirusem 1 (BHV-1), który powoduje choroby układu oddechowego u bydła.

Jak powstaje natto?

Natto powstaje w wyniku fermentacji soi z Bacillus subtilis, bakterią występującą w roślinach i glebie.

Natto działa przeciwwirusowo

Naukowcy przygotowali 2 ekstrakty, jeden podgrzewany, a drugi nie. Następnie zastosowali je do zestawów ludzkich i bydlęcych komórek hodowanych w laboratorium. Pierwszy zestaw był zainfekowany SARS-CoV-2, podczas gdy drugi BHV-1. Po potraktowaniu ekstraktem z natto wytworzonym bez ogrzewania, zarówno SARS-CoV-2, jak i BHV-1 utraciły zdolność do infekowania komórek.

Jednak żaden z wirusów nie wydawał się być dotknięty działaniem ekstraktu natto poddanego obróbce termicznej. – Odkryliśmy coś, co wydaje się być proteazą lub proteazami – białkami, które metabolizują inne białka – w ekstrakcie natto bezpośrednio trawią one domenę wiążącą receptor na białku wypustkowym w SARS-CoV-2 – tłumaczy prowadzący badanie prof. Tetsuya Mizutani. Jednocześnie uczony wskazuje, że odkryte proteazy rozkładają się w cieple, tracąc zdolność do trawienia białek i pozwalając wirusowi pozostać zakaźnym. Gdy białko kolca wirusa pozostaje nieaktywne, SARS-Cov-2 nie może infekować zdrowych komórek.

Podobnie rzecz ma się BHV-1. Niezwykle rzadko udaje się potwierdzić, iż składniki żywności mają działanie przeciwwirusowe. Autorzy badania podkreślają, że na razie nie wiadomo jednak, czy spożywanie natto chroni przed zachorowaniem na SARS-Cov-2, eksperyment został bowiem przeprowadzony na komórkach hodowanych w laboratorium. Prof. Tetsuya Mizutani nie kryje, że potrzebne są dalsze badania, aby zidentyfikować dokładne mechanizmy molekularne. Po ustaleniu komponentów i zweryfikowaniu ich funkcji naukowcy planują przejść do badań klinicznych na modelach zwierzęcych.

– Chociaż istnieją szczepionki przeciw covid-19 nie wiemy, jak skuteczne mogą być przeciwko każdemu jego wariantowi – mówi naukowiec. – Poza tym wciąż słyszymy o przypadkach zakażeń, musimy więc opracować leczenie dla tych, którzy chorują.

Bibliografia
  • Biochemical and Biophysical Research Communications, Vol. 570, 21-25, 2021
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT