Jesteś terapeutą?

COVID-19: Dwie maski zamiast jednej lepiej chronią przed koronawirusem

Noszenie dowolnej osłony zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. Eksperci zwrócili jednak uwagę na fakt, że choć maski redukują ilość wydychanych cząstek wirusa, to wydostaje się on do atmosfery poprzez niedokładnie przylegające do policzków krawędzie maseczek.

Artykuł na: 2-3 minuty koronawirus
Zdrowe zakupy

Centrum kontroli i zapobiegania chorobom (CDC) serio podeszło do problemu. Metodą prób i błędów agencja wypracowała 2 techniki zmniejszenia transmisji. Pierwsza polega na zakładaniu maski z materiału na chirurgiczną. Druga wymaga bardziej precyzyjnego dopasowania maski chirurgicznej do twarzy przez odpowiednie zawiązanie nauszników.

Eksperymenty CDC symulowały wytwarzanie aerozoli podczas kaszlu i szacowały ich wchłanianie. Podczas gdy maska chirurgiczna blokowała 42% cząstek, a materiałowa 44,3%, połączenie ich obu zatrzymywało aż 92,5% wykaszlanych cząstek! Dowiedziono również, że przenoszenie wirusa można zmniejszyć nawet o 96,5%, jeśli zarówno osoba zarażona, jak i niezainfekowana będą nosić ciasno dopasowane maski chirurgiczne lub kombinację maski z tkaniny i maski chirurgicznej.

Bibliografia
  • www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7007e1.htm?s_cid=mm7007e1_x
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny